inzerce

ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


LUCIE
  – EvoLucie

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Paul Schenzer – The Legends – Beat Generation
Publikoval: JO - Středa, 27.07. 2016 - 00:46:34
Rubrika: Recenze

PAUL SCHENZER – The Legends – Beat Generation
Muzikus / 399 stran

Jak již název a konec konců i samotný obal napovídá, publikace Paula Schenzera The Legends – Beat Generation je encyklopedií bubeníků, ve které autor píše o 88 bubenících slavné hardrockové éry šedesátých a sedmdesátých let. Nevím sice, jak se autor dostal zrovna k číslu 88, ale vlastně proč ne. Kniha je rozčleněna do pěti kapitol, z nichž každá obsahuje velmi hodnotné a cenné informace nejen pro bubeníky, ale pro všechny rockové fanoušky, kteří se o svou oblíbenou muziku zajímají do větší hloubky.

Ještě než se čtenář ponoří do informací o bubenících, je mu autorem předložen jakýsi 'návod' na čtení knihy. Ten sice nijak nevadí, ale já bych se bez něho klidně obešel a ušetřenou stránku věnoval třeba 89. bubeníkovi. Co ale považuji za úplně zbytečné, je jakási info grafika, která má nejspíš čtenáři napovědět, které informace jsou důležité a kde je má hledat. Myslím, že čtenáři této knihy jsou natolik inteligentní, že jim nikdo nemusí napovídat, kde je na stránce uveden nadpis a kde jméno nejzásadnější kapely, v níž ten který bubeník působil.

První opravdová kapitola knihy je nazvaná Zlatá éra a popisuje úplné začátky rockového, či spíše v této době ještě jazzového, bubnování. Tato kapitola čtenáře dobře připraví na další kapitoly, které se už věnují encyklopedickému popisu jednotlivých bubeníků. Osmnácti bubeníkům se dostalo té výsady, že jejich profilům je v knize věnován velký prostor, a je samozřejmé, že jde o jména, která měla na vývoj rockové, potažmo hardrockové hry na bicí zásadní vliv. Namátkou uveďme například jména jako Ginger Baker, Keith Moon, Bill Ward či Ian Paice, jehož profilu se autor věnuje zdaleka nejvíce. U každého bubeníka je uveden krátký popis jeho zásadní nahrávky s důrazem na popis bicích, což jen zvyšuje informační hodnotu celé knihy. Výbornou 'vychytávkou' jsou i schematické nákresy bicích souprav, které daný bubeník používal. Je příjemné, že text neobsahuje jen suchá fakta, ale je také vhodně proložen různými vtipnými průpovídkami a bonmoty nejen z hudební branže... Největší část knihy tvoří kapitola s názvem Beat A–Z, kde jsou o poznání stručnější profily všech 88 hardrockových bubeníků, a to včetně oněch 18 bubeníků, kteří již dostali prostor předtím. To je dle mého zbytečné, informace se opakují a mohlo se dostat i na další bubenické osobnosti. Struktura informací, která byla použita v předchozích kapitolách, zůstává v této části stejná a nechybí tedy popisy zásadních desek, schémata souprav ani krátký výčet bubeníků, jejichž styl je podobný stylu právě popisovaného bubeníka. Zdálo by se, že žádné další informace již nejsou potřeba, ovšem závěrečné dvě kapitoly jich ještě obsahují spoustu. Předposlední kapitola se jmenuje Vysoce explozivní materiál a shrnuje 35 desek, které jsou pro hardrockovou muziku a hardrockové bicí zcela zásadní. I díky ní je kniha unikátním studijním materiálem nejen pro rockové bubeníky, ale pro všechny fandy bez rozdílu. Poslední kapitola ještě popisuje vývoj bicí soupravy a završuje tak jedinečnou hodnotu celé knihy.

Je těžké na tak kvalitní publikaci hledat nějaké zápory, ovšem v průběhu četby jsem přece jen na drobné nedostatky narazil. O nesmyslnosti grafického zdůraznění informací jsem již psal. O nadbytečnosti některých profilů také. Mimo to musím zmínit ještě netradiční formát (20 x 20 cm) knihy, který dělá lehké problémy jak při četbě na místech, kde si knihu nemůžete pohodlně položit, tak při umístění do knihovny. Někdo by mohl také želet absence ucelené barevné foto přílohy, protože kniha obsahuje 'pouze' černobílé, i když leckdy i celostránkové fotografie. Osobně jsem však spíše postrádal výkladový slovníček pojmů, který by pro bubeníky sice byl jakýmsi nošením dříví do lesa, ovšem pro mnohé fanoušky by usnadnil orientaci v textu.

Kniha je naprostou nutností pro všechny fanoušky klasického hard rocku šedesátých a sedmdesátých let, kterým bych její koupi vřele doporučil. Ovšem dle informací Paula Schenzera je již k dispozici pouze několik kusů. Tak neváhejte, stojí to za to.

minimum 1, maximum 5 Luboš Hnát

www.schenzer.com


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Recenze:
Jet Black - Demo 2005

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.05 sekund