inzerce

ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


LUCIE
  – EvoLucie

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Sagittari – VooDoo
Publikoval: JO - Středa, 20.07. 2016 - 20:41:26
Rubrika: Recenze

SAGITTARI – VooDoo
Vlastní náklad / 49:07

Trvalo to, trvalo, ale konečný výsledek čtyřleté práce rozhodně stojí za to! O čem je řeč? No přece o novinkovém disku VooDoo blanenské power/speedmetalové formace Sagittari, která po debutu Zaříkávač hadů (2008) a následovníkovi Albert Fish (2012) přichází se třetím neskutečným zářezem! Nebojím se tvrdit, že diskografie, a obzvláště novinka, bude v budoucnu patřit do zlaté truhly českého power metalu; a mimo to pokaždé, když Sagittari něco vydají, nemá nikdo jiný právo jim sebrat titul nejlepšího alba roku! Ano, takhle jistý si jsem. Věřte, že nic lepšího letos již v českých luzích a hájích nevznikne.

Pokud první placka nesla označení demo, a i přesto mne dostala svojí energií, neuvěřitelnou silou a atmosférou, pak druhý výstřel byl plný moderních postupů, kdy se písně zkrátily a zjednodušily a dostalo se jim více hitových ambicí. No a třetí rána jenom dovršuje a vylepšuje vše, co předchozí dvě desky nastínily. Dalo by se říci, že se z VooDoo na vás vyvalí takový nářez plný tvrdosti i melodie najednou, že jste ochotni i přehlédnout nějakou tu chybičku, ale on se těžko hledá na dokonalosti nějaký kaz... Pojďme ale už na album samotné a rovnou tady říkám, že článek bude plný superlativů, nadšení a vzrušení, protože přesně takhle se má dělat moderní power metal, a přesně takový power metal mě baví!

Album již konečně v celé své stopáži dostalo perfektní zvukový kabátek, a tudíž ten, kdo byl na minulém albu zklamán z toho, že například perfektní záležitost, jako jsou Jedovaté řeky, byla ochuzena o profesionální produkci, si zde může oddechnout. Všech jedenáct písní je naprosto vybroušených k dokonalosti, kdy si užijete pořádný power metal doplněný správnou dávkou orchestrací, samplů a na závěr i trochou té romantiky. Jistotou u Sagittari je to, že okamžitě od začátku se jedná o pořádný nářez, a VooDoo není výjimkou. Ihned po intru Resurrectionem se vyřítí nezastavitelný vlak v podání titulní VooDoo, a pokud zde byla řeč o moderním pojetí metalu, tohle je jasný příklad toho, co vás na albu převážně čeká. Jenže ani já jsem nebyl připraven na následující 'majstrštyk' Viking a musím se přiznat k neustálému vracení mrazení v zádech pokaždé, když tuhle vypalovačku slyším. Sedm a půl minuty neskutečného melodického nářezu a pro mne právě po Jedovatých řekách další z hymen Sagittari. Navíc jsem plně hrdý na to, že čeština v takové hudbě zní naprosto úchvatně. Oni vlastně obecně Sagittari dokazují, že čeština, pokud je správně servírována, může být i v power metalu luxusní záležitostí. A Viking je toho důkazem.

Ale není čas odpočívat, vždyť album je teprve na začátku své pouti a hned následující Sudba na dokonalosti neubírá. Navíc pokud se zde jako host objeví rocková legenda Roman 'Izzi' Izaiáš (Doga) a rozjede s Ivošem Mazourkem (zpěv) ten správný výbušný duet. Jak již naznačily předchozí desky, kapela nemá ráda moc zdržování, a i následující Kanibalové, Neandrtálci i Tvář pod hladinou neustále jedou ve vysokých otáčkách a kombinace melodie a řízného metalu jim náramně sluší. O tom, že z nich jistě budou skvělé hity živých show, netřeba polemizovat. A právě dvě posledně jmenované byly již dříve zveřejněny jako singly, a jak kapela slíbila, byla jim dopřána ta péče a prošly tou správnou produkcí, aby tak skvěle zapadly mezi ostatní kousky. Stejná energie i nasazení jako doteď je i u osmé Ilumináti, která přes své hitové ambice přivádí album k dalšímu nadprůměrnému klenotu novinky. Dáma pradávná je naprostý vrchol! Přímočarý power metal podpořený orchestracemi a hlavně otázkou, kam a jak vysoko může se svým hlasem Ivoš až jít. V podstatě zde platí to samé, co u Vikinga. Nádhera a klobouk dolů! Popravdě říkám, že následující pohodová atmosférická Loutky už po tomhle nervovém záchvěvu působí jako pohlazení po duši – a to na úplný závěr alba pro romantické duše a něžnější polovičky přichází ještě balada Čarokrásná. Jen zpěv a orchestrace. Není potřeba jiných nástrojů, aby tahle balada fungovala.

Je to tak! Máme zde album roku, alespoň pro mě. Kapele to neuvěřitelně sedlo. Za celkový výsledek jistě mohou i kapelní posily v podobě Michala Janků (kytara, dříve Dying Passion) a Milana Mačka (bicí) nebo i pomoc fanoušků, kdy podpořili Sagittari při výrobě desky, což se jistě odrazilo v produkci alba. Navíc se i potřetí podařilo spojit tvrdost, melodii a hitovost jednotlivých skladeb a spolu s nádhernou češtinou se opět povedlo vytvořit dokonalou nahrávku. VooDoo, to je jasný důkaz toho, že i v našich končinách jde nahrát album, které bude hrdě a s vypnutou hrudí stát po boku velikých českých, možná i slavnějších a známějších jmen. Takže ještě jednou a upřímně – klobouk dolů!

minimum 1, maximum 5 Pavel Kanta

www.sagittari.cz


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Recenze:
Jet Black - Demo 2005

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: Sagittari – VooDoo (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Čtvrtek, 21.07. 2016 - 15:07:02
Vynikajicí záležitost. Naprosto souhlasím


[ Odpovědět ]

ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.04 sekund