inzerce

ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E
  A N K E T Y

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


LUCIE
  – EvoLucie

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

OLD – Běeesss
Publikoval: JO - Čtvrtek, 23.06. 2016 - 21:39:55
Rubrika: Recenze

OLD – Běeesss
Vlastní náklad / 25:48

Už jsem si myslel, že se regulérního 'dlouhohrajícího' alba od karvinských thrasherů OLD nikdy nedočkám. Jeli si celkem pravidelně svou EP lajnu, ale poslední EP s názvem Klášterní hrobka vyšlo přece jen už poměrně dávno (na konci roku 2010), takže se dalo možná očekávat, že by se tentokrát mohli vytasit s něčím 'plnotučnějším'. A skutečně se tak stalo. Přesně na Den dětí totiž tahle horda vylezla ze studiového brlohu, aby představila svou žhavou novinku Běeesss.

První poslech byl tedy skutečně 'běs'. Než jsem se nějak stačil soustředit na poslech, byl tu rázem konec. A příčinou rozhodně nebyla kratší stopáž alba. Jednoduše řečeno, v každé z osmi skladeb se pořád něco děje, takže než se člověk pořádně rozkouká, profrčí Běeesss tělesnou schránkou jako po požití nepřiměřené dávky gutalaxu. Takže znovu! Úvodní Válka je smrt je takovou typickou ukázkou klasického thrashe. Ne že by se OLD v minulosti klasice nevěnovali, ale bylo to vždy takové přímočaré, někdy možná až moc. Tentokrát popustili uzdu své tvůrčí fantazii, a kompozice tak jsou o poznání barvitější, přestože ze škatulky thrash metal neuhnou ani o milimetr. Proč taky, když jsou to thrasheři jak řemen, že jo. A že se nevyhnou ani přídomku old school, to je víceméně taky jasné. Třeba už ve zmiňované Válka je smrt se klidně pouštějí do křížku s kultovními Slayer. Přesto bych řekl, že se jedná patrně o nejlepší zásek na aktuální novince. Prostě nic zásadního, co by měla správná thrashová šleha mít, tomu jednoduše nechybí. Hromada energie, pěkně jedovaté a ostré riffy, rytmika jako z partesu... Nový bubeník Milan Macháč tomu dává vážně na prdel a žene celou kapelu kupředu silou buldozeru; a svou neméně důležitou roli zde sehrává i bývalý bubeník Tomáš Pletnický, v jehož karvinském studiu DiGaZ se tohle pekelné dítko zrodilo.

Tomáš, dokonale obeznámen s tvorbou kapely, jistě dobře věděl, co by nahrávka potřebovala. Naživo totiž OLD vždycky zněli nějak drsněji a živelněji, a přesně tohle se na desku podařilo přenést. Je to tedy celé jak patřičně agresivní, tak i pěkně syrové, neurvalé, prostě dobře poslouchatelné a posluchače to po chvíli vtáhne přímo do děje. Když už jsem zmínil bubenické kvality Milana Macháče, nemůžu opomenout ani kytarovou práci frontmana Chrosti. Proti minulým nahrávkám je vidět i zde jasný progres, takže zde najdeme více zajímavějších riffů, vyhrávek a dalších kytarových fíglů. U hudby podobného ražení, ale vlastně u dnešní hudby všeobecně, se nelze vyhnout různým evokacím. Slayer už jsem zmiňoval, ale třeba ani vlivy tuzemských zástupců zde nejdou přeslechnout. Takové klasiky jako Debustrol nebo Kryptor se mi zde taky totiž nezřídka připomenou. Trošku překvapivě pak v tomto kontextu vyznívá skladba Zotročen. Některé pasáže totiž docela koketují s Big Bossovými Root a dost tomu nahrává i Chrosťův blackmetalově zabarvený vokál. Po Válka je smrt asi můj druhý favorit na hitovku alba, přestože se nejedná o typicky thrashovou záležitost. Podobně je na tom ale co do přitažlivosti třeba i titulní Běeess s 'vtipným' úvodem z kultovní epizody 'Studna' ze seriálu, který asi netřeba jmenovat. Je to prostě 'běs'.

Texty jsou prakticky pořád stejné – bezedná studnice sraček prostě stále nevyschla –, takže i tentokrát poukazují na nešvary dnešní doby, sem tam vážnost situace i odlehčí či se zaměří i na osobní témata. Už vlastně samotné názvy skladeb napovídají, o čem je řeč. Třeba namátkou Thrash 'n Beer, Zkurvená rakovina, Superior nebo Fuck Islam! Asi k tomu vlastně není víc co dodat. Ochutnejte sami, z desky nebo naživo. Obojí má svoje kouzlo a na debutovém albu Běeesss se to dokonce takřka srovnává, což by mohlo být pro milovníky live přístupu určitě přitažlivé.

minimum 1, maximum 5 Jiří Olszar

www.old.unas.cz


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Recenze:
Jet Black - Demo 2005

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.04 sekund