inzerce

ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


LUCIE
  – EvoLucie

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Empire - Radek Kurc a jeho Říše rock’n’rollu
Publikoval: JO - Pondělí, 18.09. 2006 - 20:45:26
Rubrika: Rozhovory & Profily

Text: Jan Martinek
Foto: archiv skupiny

Znám zpěváka a kytaristu Radka Kurce už řádku let a pokaždé mě zaujalo, s jakou vervou a nadšením se pouštěl do stále dalších a dalších hudebních projektů, které, ať už vydržely kratší nebo delší dobu, měly vždy společného jmenovatele, a tím byla americká odnož tvrdého rocku pozdní poloviny osmdesátých let. Street rock nebo obligátně rock’n’roll, chcete-li. Kapely jako Mötley Crüe, Cinderella či Poison rozhodně nezapře ani ve zvuku své nové kapely EMPIRE, která má za krátkou dobu své existence poměrně našlápnuto. Víc už poví hlavní postavy, tedy RADEK KURC a italský kytarový mág DARIO SAPIENZA, který je v této Říši rock’n’rollu zahraničním velvyslancem.

Já bych s dovolením, Radku, poněkud zavzpomínal na tvá předchozí angažmá. Začněme u kapely Anthracit. Co ti dala a vzala?
R. K.: Vzala mi především hodně života, protože se tenkrát hodně pilo! Ale vážně, dalo mi to samozřejmě hodně, pro mě tahle kapela znamenala vstup na pražskou scénu. Byl jsem jeden ze zakládajících členů Anthracitu, to bylo v roce 1992. Pak se kapela rozpadla a v roce 2000 jsem ji opět stvořil. Za nějakou dobu ale přišel Skyland.
Což byl původně projekt, který jsi dal dohromady s tehdy hodně mladým kytaristou Milošem ´Mimi´ Knoppem (dnes AB Band, Merlin, Noisegate). Jak vzpomínáš na spolupráci s ním?
R. K.: To bylo skvělý, protože Mimi už tehdy uměl hrát a byl hodně nadějnej. Spolupráce s ním byla skvělá. Skyland byl skutečně původně projekt, který se pak zvrhl v regulérní kapelu. Koncepce byla taková, že já složil materiál a Mimi sehnal lidi. Byli tam tenkrát skvělí muzikanti, lidi od Brichty a Merlinu. Začal jsem pořádně zpívat a zdokonalil se po hudební stránce. Díky tomu mě taky přijali na Ježkovu konzervatoř na zpěv. Skyland vydržel dva roky.
Dřív jsi byl jen kytarista, pak kytarista a zpěvák, dnes už víceméně jen zpěvák... Co nebo kdo způsobil tuhle proměnu?
R. K.: Za to může Vláďa Dvořák, frontman Lokomotivy Planet. Kdysi se konal společný koncert jeho kapely s Anthracitem v Praze v Hells Bells. Tenkrát na konci už zpěvák nemohl, tak jsem odzpíval dvě věci za něj. Vláďa pak přišel a zeptal se mě: "Proč nezpíváš?" A já si řekl, no jo, vlastně, proč ne?
Považuješ se spíš za kytaristu, nebo za zpěváka?
R. K.: Já se považuju v první řadě za muzikanta. I proto, že vedle aktivního hraní provozuju nahrávací studio, vozím nástroje z USA, pomáhám mladým hudebníkům.
Pak jsem tě zaregistroval v projektu Sexdrive...
R. K.: V tu dobu už jsem chtěl kapelu, která by hrála jinak než ostatní v Čechách. Vzhledem k tomu, že často lítám do Spojených států, mám možnost vidět, jak to funguje za mořem. Důležité je, aby muzikanti nehráli na sebe, ale aby vnímali kapelu jako celek. Vždycky to záleží na lidech, jak to pojmou, a problém je, že u nás lidi přemýšlí prostě jinak. Pár skupin, který se tomu přibližujou, tady dejme tomu je... každopádně kapela Sexdrive dlouho nevydržela, protože jsem si tenkrát našel lidi, kteří byli sice dobří muzikanti, ale moc chlastali. Po pár průserech jsem je musel propustit. Pak jsem ještě nějaký čas zpíval s heavymetalovou kapelou D.N.A., ale to nebyla moje muzika, zpíval jsem písničky po předchozím zpěvákovi a úplně mi to nesedělo, hodně mi vadily texty o čertech, upírech a tak, to přece nemá se skutečným životem nic společného.

Čímž se dostáváme k tvému současnému projektu Empire.
R. K.: Tenkrát jsem sháněl spoluhráče na inzerát. Ozval se mi Dario, Ital žijící v Čechách. Sešli jsme se a zjistili, že máme společný pohled na muziku a líbí se nám úplně stejné kapely. Byl jsem z Daria naprosto nadšený (a jsem doteď), hned jsme spolu začali něco vymýšlet. Zbývalo sehnat rytmiku. Baskytarista Michal Žďánský (Teta, ex-Merlin) do toho šel okamžitě, jakmile si poslechl pracovní nahrávky, vzal s sebou bubeníka Marcela Vacínka. Původní repertoár jsme dali dohromady z věcí, co už měl Dario, a já napsal české texty plus mých pár písní od Skylandu, například Zlomené srdce. Já i Dario máme v krvi podobnou muziku, Dario tíhne víc k blues, já víc k tvrdšímu rocku. Naše současná tvorba by měla uspokojit fanoušky jak Bon Jovi, tak Motörhead.
Dáme teď slovo kytaristovi Dariovi, aby se čtenářům představil.
D. S.: Tak jo, jmenuju se Dario Sapienza, je mi 27 let a na kytaru hraju 18 let. V Itálii jsem měl strašně moc kapel, za zmínku stojí Dream Theater Revival (tam jsem hrál na klávesy), Mr. Big Revival (na kytaru) a Sugar Free, což je v podstatě jedna z nejpopulárnějších italských skupin. Vydal jsem si vlastní sólové CD s názvem Witched, kterého jsem prodal asi tisíc kusů přes internet. Tam jsem si nahrál všechny nástroje, ale teď jsem rád, že ty věci můžu hrát s kapelou. V Čechách žiju a pracuju jako programátor už několik let.
Na to umíš skutečně skvěle česky...
D. S.: Já jsem Ital a Italové hodně mluví. Proto jsem se rychle naučil mluvit! Chtěl jsem žít a pracovat jinde než v Itálii a jsem rád, že jsem v Praze. Líbí se mi tu hlavně ženský! Kromě Empire hraju ještě s kapelou Vinohrady. To je úplně jiný styl, takový funky rock; já zastávám názor, že dobrý kytarista musí umět zahrát všechno. Když jsem sem přijel, neznal jsem moc českých kapel. Jen Kreyson a taky slovenský Team.
Když už zmiňuješ Kreyson; máte za sebou akustické turné s Láďou Křížkem. Jak na něj vzpomínáš?
D. S.: Moc rád. Původně se mi moc unplugged hrát nechtělo, ale nakonec to bylo super, hlavně publikum.
R. K.: S Láďou chceme spolupracovat i nadále. Na návrat Kreysonu se moc těším a jsme domluveni, že pro něj složíme jednu písničku.
Co chystá Empire do budoucna?
R. K.: Doděláváme roztočenou desku s repertoárem, který jsem už zmínil. Hned potom začneme točit další album, na kterém už budou věci složené společnými silami. Důležité je, že veškeré naše nahrávky budou zdarma ke stažení na našem webu.
D. S.: Na muzice rozhodně nechceme vydělávat, není to o penězích.
Nebojíte se, že posluchači můžou vnímat vaši muziku, potažmo texty typu Každej den je rock’n’roll jako příliš velké klišé a navíc něco, co už je spíš za zenitem?
R. K.: V USA hrají kapely, které se nám líbí, na stadionech. Takže jakpak za zenitem? Jestli jsi viděl poslední živé DVD Mötley Crüe, víš, o čem je řeč. Obrovská show, 25 tisíc lidí. Tam to prostě funguje. Nebo si vezmi třeba Kid Rock, to je v podstatě starý bigbít, jen v modernějším hávu, a je v současnosti velká hvězda. A co se týká toho textu, myslel jsem to tak, že v našem státě je to jeden velkej ´rock’n’roll´ – tedy bordel, mazec, nic nefunguje tak, jak by to mělo být. Ale můžeme být rádi, že nežijeme na Slovensku, tam už to není rock’n’roll, ale death metal!

Sestava:
Radek Kurc – zpěv, kytara
Dario Sapienza – kytara
Michal Žďánský – baskytara
Marcel Vacínek – bicí

www.empireband.cz


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Rozhovory & Profily:
INEKAFE - Kofeinový retro(zhovor)

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.06 sekund