ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E
  A N K E T Y

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


INGOTT
  – Na cestě do nebe stavil jsem se v pekle

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Power 5 – Talisman / Best Of Power 5
Publikoval: JO - Úterý, 10.05. 2016 - 18:44:20
Rubrika: Recenze

POWER 5 – Talisman / Best Of Power 5
Vlastní náklad / 55:04, 01:14:04

Brumovští Valaši chodí 'hore dědinů' už hezkou řádku let, a to rovných dvacet. To už si určitě zaslouží nějaké to bilancování, proto je i narozeninový dárek v podobě nového alba Talisman rozšířen o disk číslo dvě s názvem Best Of Power 5. Za tu dobu si kapela prošla vším, co se dalo – klasické zábavy, koncerty se světovými kapelami, vystupování na největších tuzemských festivalech, ale i určitou krizí.

K té došlo zhruba před deseti lety, kdy kapelou otřáslo slušné personální zemětřesení. Z původní sestavy zbyli jen bráchové Olin a Milan Škrabalovi (zpěv a bicí), ale z mého pohledu dost zajímavý a přínosný pro druhou desetiletku byl tehdejší příchod kytaristy Lukáše Langera – v té době velice talentovaný mladíček. Poprvé jsem se s kapelou seznámil s výborným počinem Minuty věčnosti (2003), který se nesl především v typickém powermetalovém duchu à la Stratovarius. Ostatně kapela se ani nijak netajila náklonností k této finské ikoně a pravidelně během koncertů servírovala třeba notoricky známou hitovku Hunting High And Low. Samozřejmě s podobným repertoárem nešlo vydržet až do 'důchodu', a právě v přelomovém období 2005/2006, respektive pak s vydáním alba Symbol, začíná kapela více experimentovat. Samozřejmě power metal zůstal základem, jen se na něj začaly nabalovat další, ať klasičtější, či progresivnější hard & heavy prvky, které samotným Power 5 otevřely nové tvůrčí možnosti. A to se v plné míře projevuje i na aktuální novince Talisman. O powermetalové momenty nezůstane posluchač ochuzen ani tentokrát. Třeba Obzory, to je učebnicová power/speedová vypalovačka, která rozproudí krev i ve zkornatělých tepnách postarších fans. To stejné v bleděmodrém platí i o příznačně pojmenované skladbě Rebel. Když už padla zmínka o Stratovarius, i na novince tu a tam narazíte na takové typičtější prvky, které tuhle skandinávskou partu mohou připomenout, zejména v momentech, kdy Lukášova kytara svádí nelítostný souboj se spinetově laděnými klávesami od loňska nového člena Martina Valčíka (Separation Of Silence, dříve Dorian). Další talentovaný muzikant omlazující věkový průměr kapely.

Protože ale klávesy nezůstávají skromně jen u jediného zvukového rejstříku, vzniká tak prostor pro další, zjevnější či nenápadné, motivy, které tu zažehnou industriální jiskru, jinde zase zajiskří electrometalovým napětím. Při pohledu do bookletu, vloženého do pěkně vyvedeného rozkládacího digipacku, nacházím pod studiem MetalGate i zmínku o Liborovi Kukulovi z Ascendancy, který se ujal produkce a mixu. Je tedy možné, že právě tady jsou jeho prsty poněkud více 'namočeny'. Na jeho domovskou kapelu jsem si totiž letmo vzpomněl třeba v již zmiňované Rebel nebo v klipovce Planety. A Power 5 i tenhle hudební přívlastek evidentně sluší. Jinak zde ovšem najdeme spoustu, řekněme, klasičtějších hard & heavy elementů. A právě tady vidím asi největší přínos kytaristy Lukáše Langera, a to nehovořím o bezvadné sólové hře. Jeho síla je evidentní hlavně v beglajtech. Jasně, ono se říká, že v jednoduchosti je síla, takže v doprovodech stačí mnohdy jen bezhlavě drhnout jednoduché riffy, ale když za to umí někdo vzít, proč tu kytarovou hru něčím nezpestřit. Proto i pod Olinovým zpěvem neslyšíme jen tvrdou metalovou řežbu, ale i velice přitažlivé kytarové figury a všemožné vyhrávky. Právě Planety dají jeho talentu asi nejvíce vyniknout a vůbec přitom nevadí, že kompozice plynule vypluje z patřičně tvrdých heavymetalových hlubin do hardrockově poklidnějších vod. Kdo má rád 'košatější' hudební produkci, s novými Power 5 asi nebude mít problém. Zjednodušeně bych mohl kapelu zaškatulkovat jako power/heavy metal s příchutí melodického hard rocku. Melodií, a podotýkám, že silných, je na albu vskutku požehnaně, proto je neslyšíte jen v refrénech, jak tomu bývá všeobecně zvykem, ale i v samotných slokách. Přestože Olin Škrabal nemá kdovíjaký hlasový rozsah – evidentní je to třeba v jinak skvělé skladbě Bouře, kde to v nižších polohách není úplně stoprocentní –, dokáže s vokálem velice zajímavě pracovat a vykouzlit melodie, které se vám nejen lehce, ale i nadlouho zaryjí do paměti. Třeba právě Bouře obsahuje tak skvělou melodii v refrénu, že si ji jistě třeba na letošních 'Mástrech' fanoušci s chutí s kapelou zanotují.

Co dodat k bonusovému best of disku? Snad jen to, že výběr se opravdu povedl a nechybí zde snad žádný zásadnější hit. Namátkou třeba skvělá Chci žít live z minulého alba, nestárnoucí Vstávej, sílu máš z desky Minuty věčnosti, z debutu vytažené Myšlenky, nářezová Už jdou (1751 Tvoje zem), baladická Všechno chce svůj čas z roku 2001 nebo titulní Symbol ze stejnojmenné desky. Pěkná retrospektivní 'cesta proti času' a zároveň i ukázka samotného progresu a proměny skupiny. V tomto případě bych uvítal možná chronologické seřazení skladeb, ale nevadí. Tenhle narozeninový dárek se kapele opravdu povedl, proto přidávám k hodnocení ještě půl hvězdy za bonusový disk, čímž se dostávám skoro k maximálnímu bodovému ohodnocení. Cesta k dalším dvaceti letům je tedy pěkně vyšlapaná.

minimum 1, maximum 5 Jiří Olszar

www.power5.cz


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Recenze:
Jet Black - Demo 2005

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: Power 5 – Talisman / Best Of Power 5 (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - Čtvrtek, 08.09. 2016 - 22:36:13
na těchto CD se míchalo a masterovalo na soutěž o největší hlasitost - na jakékoliv trochu lepší aparatuře neposlouchatelné - nahrávka zní nejlépe na telefonu a maximálně v autě.

Jirka L.


[ Odpovědět ]

ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.07 sekund