ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E
  A N K E T Y

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


WOLFARIAN
  – Beyond The Ninth Wave

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Vilém Čok & Bypass – Zbožňuju tvou buchtu
Publikoval: JO - Pondělí, 09.05. 2016 - 17:53:26
Rubrika: Recenze

VILÉM ČOK & BYPASS – Zbožňuju tvou buchtu
Citadela Records / 39:46

Zbožňuju tvou buchtu – to není má lichotka některé z příslušnic něžnějšího pohlaví, či pochvala manželčiny nedělní bábovky, ale název zbrusu nového alba Vildy Čoka a jeho 'srdečního' Bypassu. Deska vyšla přesně na apríla, tudíž lze očekávat pořádnou dávku recese – jak jinak –, ale samozřejmě i něčeho navíc.

Už hned v úvodní Čárymáry se pěkně čaruje hlavně se zvukem, který je snad až překvapivě pořádně syrový, místy dokonce až metalově drsný, což je ale jen takový drobný náznak toho, co se zde bude odehrávat dál. V titulní Zbožňuju tvou buchtu se plynový pedál ještě více sešlápne; a jako bychom se přitom vrátili až někam na konec 70. let minulého století k Čokovu období s kapelou Zikkurat, takže jistě nepřekvapí ani jazzová vložka. Zkrátka a dobře řádná punková, potažmo rocková jízda, na kterou autor hned v úvodu upozorňuje. Houby s octem rocková! Láska je zbraň (part 2) je takřka čistokrevný metalový flák. Nic extra progresivního, prostě jen tak na pohodu, ale patřičně tvrdě a vmeteno přímo do ksichtu i s letmým dotekem klasického hard rocku. Pokud někdo pochyboval o Čokově rockerství, tady má jasnou odpověď. Možná na tom mají svůj podíl i noví spoluhráči. Zezadu to poměrně slušně jistí bubeník Tomáš Stloukal, známý třeba z kapel Second Chance či Empire, který navíc působí jako učitel hry na bicí nástroje. A aby těch učitelů nebylo v kapele málo, i druhý nový člen, kytarista Pavel Dvořák, se může pochlubit touhle profesí. I přes své mládí se zde představuje jako vyzrálý muzikant a nezřídka si střihne ve skladbách i pěkné kytarové 'sólice', jako třeba v právě zmíněné Láska je zbraň (part 2). Již ostříleným a stálejším členem kapely je pak Milan Libich, jehož baskytara opět pěkně tvrdí muziku a podtrhuje celkovou syrovost aktuálního počinu. Ačkoliv je tedy Láska... patrně tou nejtvrdší věcí celého alba, jsou zde i další pecky, které zcela samovolně roztančí vaše údy jako pohádkový flašinet. Například svižnější Nám živým nebo zprvu nenápadná Já jsem já s 'bordelózním' vyvrcholením, stejně tak jako 'Motofoko verze' klasické Na václavským Václaváku, kde se opět pěkně blýskne Pavel Dvořák a jeho kytara.

Ten klučina je vážně šikovný, ale mám pocit, že zdaleka ještě nevytasil všechny své trumfy. Popravdě, nebylo vlastně ani moc potřeba, neboť se vsadilo hlavně na tu rockovou energii, drsnost, potažmo i přímočarost, zkrátka a dobře na vše, co bude velmi dobře fungovat hlavně naživo. A fungovat bude nepochybně i textová stránka, kterou si posluchači zcela jistě rychle osvojí, a to nejen proto, že je vše víceméně jasné a srozumitelné, ale nezřídka i obalené slušivou a nakažlivou melodií. Jak jsem už naznačil v úvodu, o pořádnou dávku recese není posluchač ochuzen ani tentokrát. A přestože jsou zde opět některé slovní hříčky až k posrání, třeba „kuchyň je prázdná, žmoulám cmundu... vzpomínám na tvou bezva ku... linářskou vášeň", samotná témata mnohdy až tak úsměvná nejsou. A Vilda si rozhodně nedělá sebemenší problém, říct vše, jak cítí, na plnou hubu, i když v Makám jako kráva mohl být klidně ještě otevřenější – „Cinkáme klíči! Zas je to v číči!" Hodně trefná je i Já jsem já, kde si kladu otázku, zda dnešnímu člověku vůbec přísluší označení homo sapiens. Mnohdy mi to připadá, že asi sotva. Je jasné, že některými narážkami se někomu šlápne na 'kuří oko', ale proč vlastně ne, když se to ještě může! Ono je totiž docela možné, že zanedlouho bude legendární hláška „Je to rebel!" zase pěkně v kurzu. A přestože na to vše můžete mít jakýkoliv názor, v jednom má Vilda zatraceně pravdu. Lidi k sobě mají dneska hrozně daleko, a proto bychom se mohli aspoň zamyslet nad „...tím spíš buďme k sobě blíž".

Přesto přese všechno je novinková záležitost Vildy Čoka a Bypassu především o zábavě. Jestli vám nesednou texty, pak by vašim chuťovým buňkám mohla zachutnat ta pořádná, energií nabitá rocková jízda. Pokud ani to ne, pak už vám patrně nezbývá nic jiného než sedět „...s depkou u píva". A dejte si k němu aspoň buchtu; Vilda doporučuje hlavně tvarohovou, vořechovou a makovou. Takže dobrou chuť: „...ňam, ňam, ňamňamňam."

minimum 1, maximum 5 Jiří Olszar

www.vilemcok.com


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Recenze:
Jet Black - Demo 2005

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.07 sekund