inzerce

ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E
  A N K E T Y

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


WOLFARIAN
  – Beyond The Ninth Wave

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Nahum – And The Chaos Has Begun
Publikoval: JO - Pondělí, 18.01. 2016 - 00:05:28
Rubrika: Recenze

NAHUM – And The Chaos Has Begun
muSick attack production / 32:42

Nahum – apokalypsa pokračuje... Asi nenajdu výstižnější slova pro následovníka výborného debutu The Gates Are Open téhle ostravské thrash/deathové úderky. To vyšlo v roce 2012 a přestože obě nahrávky nedělí od sebe nějak extrémně dlouhá doba, na novinku jsem se osobně hodně těšil a hned v úvodu této recenze mohu říci, že čekání se rozhodně vyplatilo.

Loňský rok byl pro kapelu, co se týče dalšího vývoje, určitě přelomový. V jeho průběhu se obměnily hned dvě kapelní pozice a právě aktualizovaná sestava se vrhla do studia, aby se na sklonku roku mohla pochlubit svým druhorozeným dítkem, kterému daly sudičky do vínku snad všechno možné, jen ne slušné vychování či poslušnost. A ono se není vlastně čemu divit – když si rodiče zahrávají s apokalypsou, nemohou čekat, že jejich potomek bude oplývat ukázkovým chováním. And The Chaos Has Begun totiž pokračuje tam, kde skončil jeho starší sourozenec. Nastínění apokalypsy z prvního dílu se nyní přenáší do reality (jak výstižné pro dnešní dobu) a totální zkáza na sebe skutečně nenechá dlouho čekat. Raging Chaos vás okamžitě semele, a to jak nekompromisně se valící náloží metalového běsu, tak i samotným zvukem. Další změna oproti debutu – jablunkovské GM Studio byla rozhodně dobrá volba. Od samotného úvodu nelze přeslechnout skvělou bubenickou rychlopalbu, kterou má na svědomí právě jeden z nových členů Tom Brighter, bubeník přímo vyvržený z pekelného lůna slovenských Revenge Division. Jen tak mimo téma – při křtu debutu hostovali v Ostravě právě Revenge Division, a dost možná už tehdy se Nahum do Toma 'zamilovali' – a já se jim nedivím, je to pěkné zvíře (samozřejmě za bicími).

Ale zpět k nahrávce. Stejně jako minule, i na novince se Nahum procházejí po městských čtvrtích zdevastovaných především thrash/deathovými detonacemi, tentokrát ale v o poznání vyzrálejším duchu. Nabytí zkušeností (stávající členové Pavel – zpěv, Tomash – kytara a Honza – baskytara se evidentně zlepšili ve všech směrech) a angažování nových členů (druhým novicem je kytarista Michal Kapec) se muselo zákonitě někde promítnout. Ačkoliv jsou tedy thrash a death metal základními stavebními prvky nového materiálu, vůbec špatně nevyzní ani skromné výlety do speedmetalových vod, jako například ve Funeral Age, kde není na škodu ani lehce melodičtější výraz. Nechci se stále vracet k debutu, ale srovnávat je asi třeba, proto musím říci, že mi ta stylová kombinace přijde tentokrát přirozenější, přestože ani minule to nebylo nějaké mlácení prázdné slámy. Novinka je o poznání přímočařejší; a proč vlastně ne, když prožíváme apokalypsu v přímém přenosu. Není čas na zbytečné přešlapování, je třeba to narvat lidem přímo do palice, aby si uvědomili, že tohle může být skutečně finální fáze všeho pozemského... A že v rozvalinách objevíte i střípky něčeho známého, to bych v tomto případě asi nějak extra neřešil. I já zde třeba v deathových útržcích slyším např. Obituary nebo rané Pestilence, v těch thrashovějších pak možná Exumer či jiné klasiky, ale to bych mohl napsat prakticky o každé dnešní nahrávce. Mnohem důležitější je určitě skutečnost, že to celé bezvadně drží pohromadě a i při kratší stopáži dokáže posluchače maximálně naplnit a zaujmout.

Nahum mě aktuální novinkou semleli hned na 'první dobrou', proto jsem recenzi záměrně trošku odložil, abych nahrávce i sobě dopřál patřičný odstup. A resumé? Deska mě baví pořád stejně, možná dokonce i o něco víc, takže vůbec nelituji, že jsem v naší výroční anketě zařadil And The Chaos Has Begun jako nejlepší tuzemskou metalovou nahrávku za rok 2015, přestože jsem měl více favoritů a jeden z nich prohrál doslova jen o prsa korejské ženy (feministky snad prominou). To už je ale téma pro další recenzi... Nicméně ještě doplním, že třetí desky bývají zpravidla nejzásadnější. Ale co může přijít po apokalypse? Že by znovuzrození? Nevím, ale těším se.

minimum 1, maximum 5 Jiří Olszar

www.nahum.cz


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Recenze:
Jet Black - Demo 2005

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.04 sekund