Inzerce

ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E
  A N K E T Y

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


WOLFARIAN
  – Beyond The Ninth Wave

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Lemmy Kilmister – Nebe už má svého rock'n'rollového boha
Publikoval: JO - Úterý, 29.12. 2015 - 16:07:19
Rubrika: Zákulisí

Text: Jiří Olszar
Foto: František Kovač st.

28. prosinec 2015 bude jistě pro mnohé rockery dnem, kdy zemřel rock'n'roll. Ať již to budeme brát z jakéhokoliv pohledu, faktem zůstává, že nečekané úmrtí legendy světového rock'n'rollu, baskytaristy a zpěváka LEMMYHO KILMISTERA, se zapíše do paměti všech rockových a metalových fanoušků tím nejčernějším písmem. S Lemmym totiž odešel kus poctivého rockerství, které udávalo směr tvrdě rockové scény a ovlivnilo spoustu dnešních rockových, potažmo metalových muzikantů.

Ostatně, kdo by neslyšel nesčetněkrát přearanžované či jen tak převzaté kultovní songy jako Overkill či Ace Of Spades v podání stylově velice rozmanitých seskupení. A co se týče vlivu na vlastní produkci, i zde najdeme nespočet kapel, které byly a jsou inspirovány právě tvorbou Motörhead. Odkaz Lemmyho jako takový tedy nezůstane nikdy zapomenut a dál jej budeme slýchat v podání mnoha formací, kterým jak hudba, tak i samotný životní styl Lemmyho přirostly k srdci. A že zůstane navíc i v srdcích všech fanoušků, o tom není samozřejmě nejmenších pochyb.

Lemmy Kilmister (vlastním jménem Ian Fraser Kilmister) se narodil 24. prosince 1945 v anglickém městě Staffordshire a právě před několika dny oslavil úctyhodné a bohužel i poslední 70. narozeniny. Úctyhodné především v tom směru, že jel skutečně nadoraz a byl stále aktivní, i co se týče vydávání alb (to poslední s názvem Bad Magic vyšlo letos v srpnu) a nevyhýbal se ani živému hraní, pokud mu to zdraví jen trochu dovolilo. Například u nás se měl představit už 18. února v Praze a škrtání tohoto data v kalendáři bude vskutku velice těžké.

Svou hudební kariéru odstartoval Lemmy začátkem 60. let minulého století, kdy zprvu působil zejména v lokálních kapelách, tedy ze Stockportu a okolí, kam se přestěhoval. Za zmínku stojí například skupiny The Rainmakers nebo The Rockin' Vickers. Mnohem zajímavější a vlastně i zásadnější pro něj byla zejména 70. léta. Nejprve se tehdy připojil k již o něco známější kapele Hawkwind, kde se prezentoval nejen jako zpěvák a baskytarista, ale i jako skladatel a textař. To už byl jen malý krůček k tomu, aby dal dohromady poprvé svůj vlastní band.

Touha po vlastní kapele, potažmo produkování mnohem drsnější a hlasitější muziky, vyvrcholila v roce 1975, kdy zakládá vlastní seskupení pod názvem Bastard, které krátce nato přejmenovává na dnes již legendární a kultovní MOTÖRHEAD. Samotný název si přinesl z předchozího působiště, neboť skladba Motörhead byla vůbec poslední, kterou pro Hawkwind napsal. Stejný název dostal i debut z roku 1977, kde se objevilo několik dalších skladeb z repertoáru Hawkwind. Rock'n'rollové peklo, tak příznačné svou syrovostí a hlasitostí, posadilo na zadek nejednoho příznivce uhlazenějšího hard rocku či v plenkách si zatím hovícího heavy metalu.

Od té doby se sice vyrojila spousta mnohem tvrdších a hlasitějších kapel, nikdo ale nemůže zpochybnit skutečnost, že tu pěkně špinavou cestu jim důkladně zametl právě Lemmy a jeho Motörhead. Neutuchající chuť a energie z živého hraní se promítala i do skladatelského procesu, takže nahrávky se na fanoušky hrnuly jako na běžícím pásu. Připočteme-li ke 22 studiovým počinům i další nahrávky, dostávali příznivci Motörhead prakticky každým rokem nějakou novou muziku. Mezi řadovými alby nebyla navíc nikdy překročena více jak tříletá pauza.

Je zcela jisté, že jak samotný Lemmy, tak i to vše kolem bude fanouškům a vůbec všem, kteří kdy měli co do činění s kultem jménem Motörhead, určitě chybět. Na druhou stranu je zřejmé, že takové klenoty jako Overkill, Ace Of Spades, Orgasmatron a mnohé další, se ještě nesčetněkrát protočí v našich přehrávačích či na gramofonech, než budou definitivně sečteny i naše dny. Než k tomu ale dojde, budeme jen tiše závidět těm, kteří si tu pořádnou rock'n'rollovou jízdu právě dopřávají v rockovém nebi. Není těžké si asi představit, jak může vypadat opětovné setkání starých kumpánů, tedy Lemmyho, Philthyho a Würzela. Samozřejmě, Jack tam teče proudem, staré Marshally neskutečně řvou a holky nestíhají utíkat. A co na to bůh? Vlastně nic, vždyť teprve dorazil...


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Zákulisí:
Pavla Kapitánová je po smrti!

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.06 sekund