ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E
  A N K E T Y

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


WOLFARIAN
  – Beyond The Ninth Wave

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Ota Petřina – Poslední goodbye kytarového malíře
Publikoval: JO - Čtvrtek, 16.07. 2015 - 12:09:36
Rubrika: Zákulisí

Text: Luboš Hnát
Foto: Ája Dvořáčková

Jako blesk z čistého nebe zasáhla rockový svět zpráva o úmrtí jednoho z nejvlivnějších českých kytaristů OTY PETŘINY. Narodil se 4. 6. 1949 v Malých Žernosekách v okrese Litoměřice. V letech 1964–1970 studoval na Pražské konzervatoři. Ještě v průběhu studií začala v orchestru Divadla Rokoko jeho hudební kariéra, kde doprovázel trio Neckář, Kubišová, Vondráčková, ze kterého později vznikli slavní Golden Kids.

Po jejich zákazu přešel ke skupině Bacily, která doprovázela Václava Neckáře. Měl významný podíl na vzniku zásadního Neckářova alba Planetárium. Pro Václava Neckáře napsal také první díl úspěšné trilogie Písně a balady. Po odchodu ze skupiny Bacily vydal v roce 1978 své první sólové album Super-robot, které dokonce sám nazpíval. Album je dodnes vysoce ceněno. Poté už začala jeho spolupráce s Petrou Janů, pro kterou složil alba Motorest, Exploduj! a Já & My. Na albu Exploduj! z roku 1980 zaznělo v písni Jen jestli... patrně první české heavy sólo, které bylo na desku nahráno. Z první poloviny osmdesátých let je zase známá jeho spolupráce s C&K Vocalem a později s Lubošem Pospíšilem, který právě z C&K Vocalu odešel. Luboš Pospíšil neváhal Otu Petřinu srovnat s jinou kytarovou ikonou – s Jimmym Pagem. Pospíšil také neopakovatelným způsobem proslavil asi největší Petřinův hit Marilyn, goodbye. V roce 1983 vydává Ota Petřina své druhé sólové album Pečeť, které už bohužel navždy zůstane jeho posledním.

Ota Petřina nikdy nedělal ústupky nebo kompromisy a vždy si zachoval svobodu rozhodnutí. Když si odmítl nechat ostříhat svoje dlouhé vlasy, zakázali mu komunisti vystupovat a mohl působit pouze jako studiový hráč. Zákaz vystupování trval neuvěřitelných 14 let, avšak ani tak dlouhá doba Otu nezlomila. Hudbu a texty vnímal jako obrazy, které sám tak mistrně maloval. Petřina se sice nejvíce proslavil s popovými umělci, avšak v jeho případě není žádných pochyb, že byl především rockovým kytaristou. Ota Petřina zemřel náhle 11. července 2015 ve věku 66 let. Zbyla po něm spousta krásné muziky, která mu zajistila nesmrtelnost. Tak, Oto, goodbye!


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Zákulisí:
Pavla Kapitánová je po smrti!

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.06 sekund