ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E
  A N K E T Y

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


WOLFARIAN
  – Beyond The Ninth Wave

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Malashnikow – Křídla
Publikoval: JO - Pátek, 01.05. 2015 - 20:00:29
Rubrika: Recenze

MALASHNIKOW – Křídla
Vlastní náklad / 50:02

Ačkoliv se Malashnikow nepohybují na scéně příliš dlouho – nějakých sedm let –, mohou se pochlubit docela solidním počtem nahrávek. Ani od té minulé s názvem Prostorová síla, která byla pro mě zároveň první seznamovací, neuplynulo příliš času, aby se mi dostal do rukou letošní počin Křídla. Zda nebyla novinka ušitá horkou jehlou nebo jestli zůstaly v zásobníku 'Malashnikowa' stále ostré náboje, na to najdete odpovědi v následujících řádcích.

Ačkoliv se po prvním poslechu může zdát, že se toho od minula příliš nezměnilo, a já sám bych si docela dobře uměl představit obě nahrávky vydané jako solidní dvojalbum, při poslechovém repete se na povrchu přece jen usadily nějaké novinkové 'škraloupy'. Předně ale musím říct, že co do hudebního směřování si Malashnikow zachovali svůj vlastní ksicht, a to je myslím pro kapelu jen dobře, neboť jsou v záplavě nových formací poměrně dobře rozpoznatelní. Minule jsem uvedl, že mi v mnoha momentech připomínají Lucii nebo Wanastowky, a i tentokrát, sice ne v takové míře, na podobné okamžiky natrefím. Jenže ono to v kombinaci s tvrdým grungerockovým základem nezní vůbec zle, takže proč ne. Co se týče nových věcí, skupina si našla prostor i na lehce recesní záležitosti, jako je třeba stylové zakokrhání v úvodní Koukej vstát zakončené ještě mobilním vyzváněním. Ono to totiž docela sedne k následující Nejseš sám – kdo se zatím poslechem nestačil probrat, tady už bude stoprocentně vzhůru. Tohle je totiž pořádně 'namazaná' záležitost a klidně bych snesl podobných pecek na albu více, ale nemusí pršet... Již v úvodu je také patrné, že skupina přistoupila k poněkud syrovějšímu soundu, což jen podtrhuje tu gungeovou sounáležitost. Nicméně znovu musím konstatovat, že to dělají tak nějak po svém, i když i toho Seattlu se tu a tam taky dotýkají.

A je docela zajímavé, že i v odlehčenějších věcech, jako třeba v následující Svítání, zůstává přes baladický charakter zachována ta syrovost. Docela dobře zde funguje i jakási vokální ležérnost Vojty Malacha, i když v několika momentech jsem měl pocit, že mu to lehce neladí, ale je dobře, že se do podobného zpěvu pouští. Ačkoliv to totiž může znít sebevíc neuhlazeně, není to fádní a nudné, a o to tady přece jde. Stejně tak překvapí i docela drsná poloha v titulní Křídla, která je ale svým způsobem taky pěkně drsná i po hudební stránce. Nejen tenhle kousek ale ukazuje, že s výše uvedenými pop-rockovými spolky toho mají Malashnikow už poměrně málo společného. Patrnější je to jen v těch rockově 'lehčích' skladbách, třeba jako hned v následující Kouzelná – už jen ale ten název nedává drsnosti šanci. Celkově to ovšem nahrávku pěkně vyvažuje. Maličko mi tady ale chybí podobný song jako Rozjetej vlak – parádní rock'n'rollová vypalovačka z minulého alba. Ono se ale jednalo spíše o takový úlet a na nové desce chtěli Malashnikow znít možná seriózněji – a to se jim myslím hodně povedlo. Dokazuje to třeba i závěrečná Poslední, kde všichni zúčastnění představují i velice dobrý muzikantský feeling a v neposlední řadě i smysl pro klasický bigbít.

Úvodní i závěrečné 'praskání' gramofonové desky dost možná reflektuje i náklonnost ke klasické rockové muzice, která je z nahrávky rovněž cítit. Možná se Křídla ani nic dalšího z dílny Vojty Malacha a spol. nebude prohánět v rádiovém éteru, ale to nemění nic na skutečnosti, že se jim podařilo vytvořit další muzikantsky zajímavý počin. Za sebe tedy opět palec nahoru a pro ostatní jedině doporučení. Malashnikow mají totiž opět nabito ostrými a proti známému energetickému nápoji vám dávají opravdová Křídla!

minimum 1, maximum 5 Jiří Olszar

www.malashnikow.cz


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Recenze:
Jet Black - Demo 2005

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.09 sekund