Inzerce

ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E
  A N K E T Y

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


WOLFARIAN
  – Beyond The Ninth Wave

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Padesátiodstínová mánie
Publikoval: JO - Sobota, 21.02. 2015 - 00:12:21
Rubrika: Stop-Time

Text: Michala Nováčková
Foto: archiv Universal Pictures

Milí rockoví příznivci, ať chceme, nebo ne, působení reklamy na naše vjemy je někdy vskutku neovlivnitelné. Můžeme se snažit sebevíc držet svých zásad, a přesto se zkrátka někdy před atraktivními poutači a líbivými melodiemi neskryjeme. A co potom, když se jedná o hudbu, film nebo knihu? Slyšíme-li ze všech stran, že ten či onen 'umělecký' počin bude 'zaručený trhák', zvědavost sehraje své a my se pak stáváme jen dalšími nechtěnými konzumenty toho, čemu se říká umění.

V současné době svět zasáhla opět jedna z mánií – Padesát odstínů šedi. Knižní, ale i filmový fenomén, za nímž stojí obrovské promo a gigantická reklama, hýbe světem. Přestože jsou má přesvědčení založená na obdivování jen toho, co je skutečně hodnotné a co není jen prvoplánový marketingový výplod, řekla jsem si, že by bylo fajn přijít na to, co je důvodem všeho toho šílenství. Touha pochopit příčiny, a přiznám se bez mučení, i zvědavost mě dohnaly k porušení vlastních zásad. Stržena vlnou padesátiodstínového fenoménu jsem se pustila do čtení onoho tolik vyzdvihovaného bestselleru.

Po pár stránkách jsem se i já stala jeho obětí. Poutavé dialogy Steelové a Greye mají neskutečný spád a těch pět set stránek je pryč dřív, než se nadějete. Otupělá podmanivostí knihy, kterou podpořil i přeslazený soundtrack Love Me Like You Do od Ellie Goulding, vcházím i já do jednoho z přeplněných kinosálů. Davy natěšených nedočkavců vybavených vydatnou porcí popcornu a coly. Všichni dychtivě očekávají to, co je jim už tolik měsíců slibováno. Zhmotnění netradičního milostného příběhu plného napětí a romantiky je na dosah. Půda pro trhák roku je připravena a všichni ti, kteří podlehli, se konečně dočkali. Dočkali a směli zjistit, jak ve skutečnosti vypadá pan Grey a jeho téměř dokonalý svět.

Šedá oblaka, pod nimiž se majestátně rozprostírá Seattle, se překrývají jedno přes druhé. Jemná táhlá hudební linka podpoří ten podmanivý okamžik, kdy se na plátně objeví 'Fifty Shades Of Grey'. Záběr pokračuje na jeden ze seattleských mrakodrapů, Greyovo impérium, pod nímž se krčí nenápadná dívčina s poznámkovým blokem v ruce. Anastasie Steel (Dakota Johnson), vyslaná svou spolubydlící udělat rozhovor s jedním z nejvlivnějších mužů Ameriky – Christianem Greyem (Jamie Dornan). Šedá myš s roztřeseným hlasem versus ocelově chladný pan dokonalý. Parádní kombinace protikladů, která dá scéně s interview punc komična a roztomilosti zároveň. Film má neuvěřitelně podmanivý rozjezd, čímž navodí dojem, že ve stejném tempu bude pokračovat i dál. Bohužel.

Vše poutavé a zajímavé je vyčerpáno po několika minutách. S jak velkou naléhavostí film začal, s tak velkou také, alespoň v mých očích, skončil. Veškeré napětí, které je tak barvitě zachyceno v knižní verzi příběhu, jako by nejednou vyprchalo a vy stále čekáte, kdy už to konečně přijde. Film pro mne místy vyzníval jako parodie sebe sama a dialogy hlavních protagonistů působily občas až směšně, což přisuzuji především tomu, že na rozdíl od knižní verze je filmový příběh dost osekaný a ochuzený o zásadní informace, čímž je způsobena zmíněná směšnost a jednoduchost celého snímku.

Dosáhla tedy padesátiodstínová mánie svého zadostiučinění? Snímek režisérky Sam Taylor Johnson má jistě svůj potenciál a své publikum si najde. Už jen z toho důvodu, že se na něj zkrátka dobře dívá. Atraktivní záběry velkoměst, luxusní auta, krásné ženy, krásní muži. Jedná se přece o film, a zajímá nás tedy především vizuální stránka věci. Nicméně pokud chcete víc než jen hezouna v roztrhaných džínách a bezduché dialogy, sáhněte raději po knížce. Nebo si pusťte oblíbené cédéčko, vypněte internet, televizi, rádio a pokuste se nepropadnout mediálnímu 'humbuku'.


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Stop-Time:
Jan Petričko: Býk před větrnými mlýny

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.04 sekund