inzerce

ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


MARCO MENDOZA
  – Viva La Rock

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Mirka Valenty

Osobní web Luboše Hnáta

Martin Barre, Shelly Bonet
Publikoval: JO - Sobota, 25.10. 2014 - 19:58:07
Rubrika: Reportáže

MARTIN BARRE, SHELLY BONET
14. října 2014, Praha, Retro Music Hall

Text: Petr Šimák
Foto: Kačka 'Darlene' Smidová

Martin Barre, někdejší kytarista rockových klasiků Jethro Tull, vystoupil 14. října v pražské Retro Music Hall, kde spolu se svým doprovodným spolkem, s nímž objíždí koncertní pódia, představil skladby bývalé domovské kapely. Téměř přesně po roce se tak nabízelo zajímavé srovnání Barre vs. Anderson, neboť Ian Anderson, neúnavný pištec a zpěvák Jethro Tull, nám loni zahrál kompletní desku Thick As A Brick i její volnou následovnici TAAB 2.

A zatímco Anderson přehrál alba z let 1972 a 2012 téměř k nerozeznání od jejich studiových verzí, Martin Barre byl chtě nechtě nucen k odlišnému pojetí. Důvodem byla samozřejmě absence Andersonovy flétny. Ta hudbě Jethro Tull dominovala odjakživa a v posledních letech o to víc, že čím dál častěji nahrazovala zpěvákův věkem chřadnoucí hlas. No, a abych nikoho zbytečně nenapínal a nedělal tajnosti – způsob, jakým se drobný, věčně báječně naladěný kytarista s celou záležitostí popasoval, byl fenomenální.

Než však on a jeho hudební kumpáni rozparádili zhruba ze dvou třetin zaplněnou Retro Music Hall, představila se pražskému publiku v roli předskokanky zpěvačka SHELLY BONET. Drobná blondýnka nebyla na pódiu sama, k ruce, respektive hlasu, měla ještě mužský doprovod s akustickou kytarou, a jejich půlhodinka, během níž měli rozehřát osazenstvo klubu, byla docela sympatická. Zpěvačka nám předvedla veškerý svůj pěvecký um a rozsah, od poloh lehce soulově zabarvených až k těm rockovým, odkazujícím na velikány typu Roberta Planta. Podobnost právě s ním mě v průběhu Bonetina setu napadla několikrát a ukázalo se, že ne zcela náhodou. Asi nejsilnějším momentem britské dvojice byla totiž zeppelinovská Ramble On. Více než slušně zazpívaná, a i když v refrénu malinko ztrácela dech, protože Bonhamovy bicí jedna akustická kytara zkrátka nenahradí, šlo o milé zpestření oceněné zaslouženým potleskem.

MARTIN BARRE a spol. zahájili své rockově tažení chvíli po osmé hodině, od prvních tónů pěkně od podlahy a s vervou, a hlavně s nesmírně přesvědčivým výkonem Dana Crispa, kterému připadla role zpěváka a zároveň druhého kytaristy. A zaplnit mezeru po Andersonovi se Crispovi povedlo bravurně. Jeho hlas, od originálu samozřejmě lehce odlišný, se k hudbě Jethro Tull skvěle hodil a ani náznakem nebudil zdání, že jde o nějaký záskok. Všechny klasické songy Jethro Tull jsme si tak mohli vychutnat v plné parádě, a navíc většinou v poměrně netradičních verzích či baleních. Barre si totiž docela výrazným způsobem pohrál s aranžemi jednotlivých písní. Celkový zvuk byl díky druhé kytaře a skvělému baskytaristovi Alanu Thompsonovi hutnější a valivější a písně jako Minstrel In The Gallery či To Cry You A Song tak měly skvělý drive a tah na branku. Důvodem posunutí k malinko jinému vyznění všech skladeb byla zmiňovaná absence flétny a faktem je, že za celý večer se nenaskytl okamžik, kdy by ji člověk postrádal a cítil nějaká hluchá místa. Ta byla dokonale utěsněna dvojicí kytar, kdy hlavní roli měla samozřejmě ta Barreho, jež se postarala o většinu sól, ale Dan Crisp rozhodně nehrál druhé housle. I on dostal dostatečný prostor a kytary se povětšinou skvěle doplňovaly – občas hrály spolu, jindy se jejich party trochu lišily a zajímavě se proplétaly a sledovat tuto souhru byla vyložená radost. A to zejména během tří instrumentálek, které v průběhu večera zazněly. Radost ovšem čišela i ze samotných muzikantů a především Barre hýřil i přes svůj věk velikým elánem. Loňské vystoupení Iana Andersona mě bavilo moc, ale ze srovnání obou bardů vychází Barre jako jednoznačný vítěz.

Kromě repertoáru Jethro Tull došlo i na sólovou tvorbu jak Barreho, tak Crispovu. Ta nabídla sice slušně zahraný, nicméně ničím výjimečný rock či blues rock; v daleko zajímavějším světle se ukázalo několik cover verzí, jež si kapela připravila. Eleanor Rigby od Beatles jako by byla spíše volnou inspirací než předělávkou a jednalo se asi o nejzajímavější podání této skladby, které jsem kdy slyšel. Dále zazněly i bluesové klasiky Crossroads či Rock Me Baby od Roberta Johnsona, respektive B. B. Kinga. A když už je řeč o cover verzích – i samotné písně Jethro Tull chvílemi zněly tak odlišně od původních verzí, že by se při troše fantazie daly mezi covery zařadit také. Skladbu Fat Man jsme slyšeli v 'heavymetalovém' podání, A New Day Yesterday byla zase blues rock z kategorie těch opravdu houpavých a výživných a nikdy nerezavějící Locomotive Breath, sice bez kláves a flétny, zato s bezpočtem kytarových sól a vyhrávek, patřila mezi laskominy pro labužníky a celý večer jako vždy skvěle korunovala a uzavírala.

Martin Barre v Retro Music Hall dokázal, že hudba Jethro Tull nejenže neomrzí a nestárne, ale že se dá navíc zahrát v moderním hávu s visačkou '21. století'.

Exkluzivní fotogalerie z celého koncertu zde!


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Reportáže:
Guns N' Roses, Sebastian Bach, Avenged Sevenfold

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) František Kovač + Rockshock, 2005 - 2011: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.07 sekund