inzerce

ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


LUCIE
  – EvoLucie

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Zemřel kytarista V.A.R. Jan 'Sznegh' Brtko
Publikoval: JO - Úterý, 12.08. 2014 - 21:11:27
Rubrika: Zákulisí

Text: Jiří Olszar
Foto: Jiří Olszar

Smutná zpráva dorazila z tábora kultovní thrashmetalové smečky V.A.R. Dnes, 12. srpna 2014, prohrál svůj boj s těžkou nemocí jeden ze zakladatelů, kytarista JAN 'SZNEGH' BRTKO. I když se se smrtí člověk potýká dnes a denně, vždy jej zaskočí v ten nejméně vhodný okamžik. A pro samotné V.A.R. je tato ztráta o to těžší, že nepřišli jen o svého dlouholetého kamaráda, se kterým ušli vskutku dlouhou společnou cestu lemovanou neskutečnými zážitky, ale že se tak stalo v roce 25. výročí existence skupiny.

Bylo to právě před pětadvaceti lety, kdy se sešli bubeník Jan 'Jeny' Janota, baskytarista Jirka 'Vyczka' Vyčítal a právě 'Sznegh' a dohodli se na společném muzicírování. Ještě v témže roce se přidal i zpěvák Pavel 'Berun' Berger a po něm i druhý kytarista Martin 'Shoopy' Šmejc a v této sestavě vydrželi právě neuvěřitelných pětadvacet let. Letošní oslavy, které vyvrcholí v říjnu vydáním nové řadovky – zatím s pracovním názvem Level 6 –, budou mít tedy poněkud smuteční příchuť, přestože, jak skupina na svých stránkách uvádí: „...kapela jede dál, tak si to Šneček přál!" Bude to zároveň poslední nahrávka, na které budete mít možnost hbité 'Szneghovy' prsty ještě slyšet. Přestože již v době nahrávání bojoval se zákeřnou nemocí, nenechal své kamarády ve štychu, a když jen trochu mohl, aktivně se na nahrávání v Haciendě Miloše 'Dodo' Doležala podílel.

Ke dvacátému výročí vydali V.A.R. DVD Thrash And Drink Till Death!!! 20 Years Alive! a v rozhovoru pro RockShock se vyjádřili k obalu, na kterém je skupina vyobrazena v posmrtných pozicích u nedopitých půllitrů, že nějak takhle by si představovali svůj konec. Tedy pěkně pospolu jako nerozluční kamarádi v nějaké útulné hospůdce. Tohle už se bohužel kapele nikdy nesplní, neboť 'Sznegh' odešel snít svůj Poslední sen jako první. Tenhle pravěký song, který stále a zaslouženě patří i do dnešního koncertního setlistu skupiny, bude jistě pravidelně věnován 'Sznegově' památce, neboť jak pamětníci jistě vědí, na kultovním dvojdemu Brutální chaos z roku 1990 se nachází bonusová verze sklady, kterou tento kytarový sympaťák a pohodář nazpíval. Pokud tedy existuje nějaké to rockové nebe, snad se i tam 'Szneghovi' donese cinkání pivních půllitrů, ostrá thrashová řežba jeho kamarádů a především pak nesmrtelné 'thrash and drink till death!!!'...


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Zákulisí:
Pavla Kapitánová je po smrti!

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.04 sekund