inzerce

ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


MARCO MENDOZA
  – Viva La Rock

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Mirka Valenty

Osobní web Luboše Hnáta

Zemřel kytarista V.A.R. Jan 'Sznegh' Brtko
Publikoval: JO - Úterý, 12.08. 2014 - 21:11:27
Rubrika: Zákulisí

Text: Jiří Olszar
Foto: Jiří Olszar

Smutná zpráva dorazila z tábora kultovní thrashmetalové smečky V.A.R. Dnes, 12. srpna 2014, prohrál svůj boj s těžkou nemocí jeden ze zakladatelů, kytarista JAN 'SZNEGH' BRTKO. I když se se smrtí člověk potýká dnes a denně, vždy jej zaskočí v ten nejméně vhodný okamžik. A pro samotné V.A.R. je tato ztráta o to těžší, že nepřišli jen o svého dlouholetého kamaráda, se kterým ušli vskutku dlouhou společnou cestu lemovanou neskutečnými zážitky, ale že se tak stalo v roce 25. výročí existence skupiny.

Bylo to právě před pětadvaceti lety, kdy se sešli bubeník Jan 'Jeny' Janota, baskytarista Jirka 'Vyczka' Vyčítal a právě 'Sznegh' a dohodli se na společném muzicírování. Ještě v témže roce se přidal i zpěvák Pavel 'Berun' Berger a po něm i druhý kytarista Martin 'Shoopy' Šmejc a v této sestavě vydrželi právě neuvěřitelných pětadvacet let. Letošní oslavy, které vyvrcholí v říjnu vydáním nové řadovky – zatím s pracovním názvem Level 6 –, budou mít tedy poněkud smuteční příchuť, přestože, jak skupina na svých stránkách uvádí: „...kapela jede dál, tak si to Šneček přál!" Bude to zároveň poslední nahrávka, na které budete mít možnost hbité 'Szneghovy' prsty ještě slyšet. Přestože již v době nahrávání bojoval se zákeřnou nemocí, nenechal své kamarády ve štychu, a když jen trochu mohl, aktivně se na nahrávání v Haciendě Miloše 'Dodo' Doležala podílel.

Ke dvacátému výročí vydali V.A.R. DVD Thrash And Drink Till Death!!! 20 Years Alive! a v rozhovoru pro RockShock se vyjádřili k obalu, na kterém je skupina vyobrazena v posmrtných pozicích u nedopitých půllitrů, že nějak takhle by si představovali svůj konec. Tedy pěkně pospolu jako nerozluční kamarádi v nějaké útulné hospůdce. Tohle už se bohužel kapele nikdy nesplní, neboť 'Sznegh' odešel snít svůj Poslední sen jako první. Tenhle pravěký song, který stále a zaslouženě patří i do dnešního koncertního setlistu skupiny, bude jistě pravidelně věnován 'Sznegově' památce, neboť jak pamětníci jistě vědí, na kultovním dvojdemu Brutální chaos z roku 1990 se nachází bonusová verze sklady, kterou tento kytarový sympaťák a pohodář nazpíval. Pokud tedy existuje nějaké to rockové nebe, snad se i tam 'Szneghovi' donese cinkání pivních půllitrů, ostrá thrashová řežba jeho kamarádů a především pak nesmrtelné 'thrash and drink till death!!!'...


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Zákulisí:
Pavla Kapitánová je po smrti!

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) František Kovač + Rockshock, 2005 - 2011: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.05 sekund