ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


LUCIE
  – EvoLucie

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Elementary – ½ Vertebrae
Publikoval: JO - Středa, 15.01. 2014 - 20:40:52
Rubrika: Recenze

ELEMENTARY – ½ Vertebrae
Vlastní náklad / 40:13

Domažlické Elementary sleduji již nějaký ten pátek, a sice od jejich eponymního debutu z roku 2008. Ten, ač vypadal zajímavě, měl několik dětských nemocí, ze kterých se kapela ale poměrně brzy vylízala na následujícím počinu Horizont lidskosti. Tady již bylo patrné, že si kapela našla svou cestičku, notně odlišnou od ostatní tuzemské produkce, a že si po ní vyšlapuje jistým, ba přímo dospělým krokem. Očekávání následovníka v podobě aktuálního opusu ½ Vertebrae bylo tedy více než netrpělivé.

Dá se říci, že na novou porci muziky jsem byl víceméně připraven, ale chyba lávky! Už samotné balení, kdy v klasické CD krabičce najdete místo stříbrného kotouče 4GB flash disk s kompletní diskografií, je svým způsobem překvapující. A co teprve až se na vás začne linout, nebo spíše hrnout, samotná muzika. Minulé nahrávky byly opatřeny slušivým zvukovým kabátkem; ale to, co se ozývá z ½ Vertebrae, je jedním slovem luxus. V bookletu nacházím jen zmínku o nahrávání bicích ve studiu Franz Kavkaz, a ty se teda vážně povedly. Takhle 'živé' bicí jsem u tuzemské produkce dlouho neslyšel. Možná se vám bude zdát, jako by Karel Šizling seděl se svou soupravou přímo u vaší postele a hrál vám do ouška na dobrou noc. O nahrávání ostatních nástrojů a zpěvu se v bookletu nepíše, což ale není tolik podstatné. Ten zvuk je prostě parádní a doslova vás obklopuje ze všech stran. Čitelnost je zde neodmyslitelná, neboť v muzice Elementary se počítá každý tón. Nic zde není jen tak ledabyle pohozeno, aby se dodržela předepsaná stopáž, proto i v brutálnějších pasážích – těžko napsat jen metalových – se nahrávka netříští a stále poskytuje posluchači výborný poslechový komfort. A ten je zde určitě zapotřebí, neboť kdo se s Elementary střetne prostřednictvím téhle nahrávky poprvé – nezačne-li tedy poslech přiloženými předchozími počiny –, bude mít co dělat, aby hudební obsah napoprvé vůbec pobral.

Jak jsem již v úvodu trošku naznačil, skupina si jede vlastní lajnu, která by se dala zjednodušeně nazvat crossover metalem. Pod tímto označením si dnes ale můžeme představit cokoliv, takže ačkoliv to je s orientací Elementary trošku složitější, možná by se jejich produkce dala konkretizovat jako experimentálně alternativní elektro nu-metal křížený s psychedelickým rolling hardcorem. Máte v tom chaos? Nedivím se. Ono není skutečně jednoduché zabřednout do téhle muziky až po uši a rochnit se v ní jako v žánrově jasně vymezených – někdy možná i omezených – mantinelech. Aktuální deska vlastně začíná tam, kde minulá skončila. Na outro E3E jakoby plynule navazuje nové intro E4E a s úvodní skladbou Sírius se okamžitě ocitnete v hudebním bludišti, ze kterého budete jen těžce hledat cestu ven, ačkoliv tady ještě nějaký únikový východ existuje. Jsou zde totiž momenty, které budou určitě dobře fungovat i naživo a i nezasvěcený fan u nich nejednou při divokém potřepávání hlavou otestuje pevnost 'vertebrae'. Jinak ovšem bude tápat v křivolakých uličkách a přijímat nekompromisní direkty vskutku nečekaných nálad, rytmických zvratů a až psychotických esencí. Tonoucí se i stébla chytá a takovým stéblem by mohl být třeba refrén v songu Hlubina, který snad jako jediný zavání odérem čehosi povědomého. Již v recenzi na debut jsem zmínil kapelu Dark Gamballe a tenhle příspěvek by se jim do krámku rovněž hodil. Ale jak říkám, je to snad jediný zřetelnější evokativní záblesk. Mezihra E5E rozetne album na dvě půlky, a do té druhé vstupujeme s další, teď již můžeme říct, pro Elementary typickou skladbou Symbiotik. Kdo se tedy prokousal až sem, začíná pomaličku chápat všechny souvislosti. Jasně, muzika Elementary je pěkné psycho, ale abychom zbytečně nezaváděli, ona je i řádně 'metalově' našlapaná. Některé kytarové riffy vám díky perfektnímu hutnému nazvučení s přehledem vystřelí mozek z hlavy, jako třeba v následujícím kousku Kaskáda. Ono by se toho dalo o muzice napsat ještě hodně, ale doporučuji raději osobní poslech, kterým rozhodně ani po několikerém opakování nevstoupíte dvakrát do téže řeky.

U Elementary, kteří si kolem nahrávek dělají prakticky vše sami, vše souvisí se vším, proto nedílnou součástí každého díla je i unikátní booklet. Ten zdobí grafika pocházející z rukou frontmana Petra Hyldebranta. Každý z výtvorů – nebál bych se označení uměleckých děl – tvoří jakýsi element přesně zapadající ke konkrétnímu textu, a ty jsou pro mě nepřekvapivě výborné. Petr zde opět beze zbytku využil svou schopnost dokonalého abstraktního spojení větných fragmentů do zdánlivě nesrozumitelných textových ploch. Nechci a ani nemůžu urážet někoho, kdo potřebuje k pochopení jasné básničkovité texty, ale kdo nemá alespoň trošku fantazie, patrně tohle neocení. Přitom by se docela divil, co vše v textech Elementary může najít. Třeba i sám sebe, čehož se ale logicky někteří mohou i bát. Ostatním tedy ale doporučuji vychutnat si ½ Vertebrae jako celek, protože přesně tak to dává smysl. Přiznávám, že pro dobrou náladu si dopřeji i trochu toho 'konzumního' metalu, ale pokud se mám do něčeho ponořit komplet celý, pak je to právě s podobnou muzikou; a u Elemetary se mi to přihodilo již podruhé.

minimum 1, maximum 5 Jiří Olszar

www.elementary1.cz


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Recenze:
Jet Black - Demo 2005

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.08 sekund