inzerce

ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E
  A N K E T Y

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


WOLFARIAN
  – Beyond The Ninth Wave

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Unrated – Mladí a nedocenění
Publikoval: JO - Neděle, 05.01. 2014 - 16:29:33
Rubrika: Underground

Text: Jiří Olszar
Foto: archiv skupiny

Asi se sotva kdy u nás dočkáme švédského modelu podpory mladých začínajících kapel. Že to mají skupiny v tuzemsku opravdu složitější než jinde, je všeobecně známé, otázkou ovšem zůstává, zda je to vyloženě špatně. Složitější cesta za hudebním štěstím může na jedné straně oddělit kvalitní zrno od bezvýznamných plev, na straně druhé se kvůli neprůbojnosti může do země zapomnění odporoučet nejeden skrytý talent. Někteří mají to štěstí, že tam 'nahoře' sedí někdo vlivný, kdo je dokáže v začátcích popostrčit, jiní se musejí obrnit nekonečnou trpělivostí, tvrdě makat na svém hudebním profilu a bezmezně věřit, že i vlastní pílí a snahou zaujmou pozornost širší hudební veřejnosti. A právě touto složitější cestičkou se vydali i mostečtí UNRATED, které vám v následujícím profilovém medailonku maličko představíme.

Tahle čtyřčlenná parta mladých muzikantů datuje svůj oficiální vznik k 9. listopadu 2012, kdy se jim konečně podařilo najít plnohodnotnou zkušebnu a vymyslet i název skupiny. Ovšem samotná historie se začala psát o nějaký ten měsíc dříve, a jak už to u rockerů bývá, první nápad na založení vlastního bandu se zrodil klasicky u piva. Jak samotní Unrated uvádějí, 'přítel' alkohol prvotní myšlenky nejprve zastřel rouškou zapomnění, ale během dalšího setkání již vidina nově vzniklé formace nabírala konkrétnější rozměry. Začala se řešit sestava, zkušebna a poměrně brzy přišla i možnost prvního veřejného vystoupení na školní akci. Vymyšlen byl i první název kapely Beer Free, což s přihlédnutím k věku jednotlivých členů vyvolává lehké pochybnosti o tom, jak to vlastně tehdy s tím 'přítelem' alkoholem bylo. To ovšem není podstatné tolik jako skutečnost, že se kluci nechtěli jen blýsknout před spolužačkami, ale že to myslí s muzikou opravdu vážně. Samozřejmě začátky byly klasické; repertoár složený z coverů, sestava a zkušebna stále v řešení, o malých, či vlastně nulových, muzikantských zkušenostech nemluvě.

Nic a nikdo ovšem neodradí houževnatého rockera od něčeho, čemu bezmezně věří. Po počátečních problémech se sice chod kapely dokonce na čas zastavil, a hudební sen tak dostával vážné trhliny, ale Unrated, vlastně stále ještě Beer Free, to rozhodně nehodlali odpískat a obrněni trpělivostí a vírou v lepší zítřky aktivně řešili vzniklou situaci. Tahle snaha nakonec přinesla své ovoce. Zprvu neřešitelný problém v podobě adekvátního obsazení pěveckého postu se nakonec vyřešil sám, když se kytarista JAN 'JOHNY' AUGUSTA rozhodl, že se kromě kytary chopí i mikrofonu. Ostatně už dříve si tuto kombinaci vyzkoušel třeba na zmiňované školní akci. Sestavu v té době ještě tvořili, a tvoří vlastně dodnes, baskytarista LUKÁŠ 'ŠŇUPY' RŮŽIČKA a sólový kytarista VIKTOR 'VIKI' GREGUŠ. Docela zásadním pro další fungování kapely se stal příchod bubeníka JANA 'KORBIČE' KORBY, který nejen zaplácl uvolněnou bubenickou pozici, ale díky známostem s majitelem hospody ve Vtelně dokonce zajistil první regulérní zkušebnu. Navíc si s kapelou hudebně bezvadně kápl do noty, takže obloha nad Mostem, respektive nad Vtelnem, se opět pěkně rozjasnila a vlila mladíkům do žil novou energii, chuť i naději, že by se ze školního souboru mohlo vyklubat přece jen něco zajímavějšího a smysluplnějšího.

Pod oficiálním názvem Unrated přišlo období příprav vlastního materiálu a jeho pilování ve zkušebně, stejně tak jako zocelování vlastních muzikantských schopností. To vše bylo potřeba zmáknout poměrně rychle, neboť již v prosinci 2012 je čekalo vystoupení na další školní akci. Ačkoli představení před plným sálem dopadlo podle ohlasů poměrně dobře, křest ohněm v podobě prvního klubového koncertu je teprve čekal. Pravé koncertní premiéry se Unrated dočkali 26. 1. 2013 v mosteckém Rokáči, což bylo docela symbolické, neboť právě zde se před rokem zrodila první myšlenka ohledně vzniku kapely. Na pódiu se představili po boku Noire Volters a Žádný směr a u zhruba stovky fanoušků zaznamenali skvělý ohlas. Další potvrzení toho, že se ta dřina opravdu vyplatila. Asi si nemohli přát lepší 'živý' rozjezd. Následovala další více či méně úspěšná vystoupení, díky kterým se nejen muzikantsky vyvíjeli, ale získávali i velice cenné zkušenosti.

Ty se promítly i do nového materiálu, který dozrál do takového stadia, aby se s ním mohli poprvé vydat do studia. Poněkud je sice zaskočilo 'Korbičovo' oznámení, že se chystá na celý rok vyrazit studijně do Ameriky, ale svou první EP nahrávku The Choise Is Yours stihli natočit na přelomu července a srpna v mosteckém studiu M.A.R.S. ještě před jeho odletem. Bubeník tedy nejenže   dostál svým slibům a nabubnoval aktuální nahrávku, ale dokonce za sebe našel i náhradu. Novým členem se tak od srpna 2013 stal KAREL 'KÁJA' VISINGER, který podobně jako jeho předchůdce do kapely bezvadně zapadl. První studiový počin Unrated byl tedy na světě. EP obsahuje šest anglicky otextovaných songů, které doplňuje ještě intro Fylé. Samotná hudba se převaluje někde na pomezí metalu a grunge rocku. Grungerockové postupy se zdají být ale přece jen v přesile a v některých momentech přeskočí žánrová jiskra i k nu-metalu či alternativnímu rocku nebo i klasické hard & heavy muzice. V tomto směru je nahrávka opravdu docela pestrá, tudíž i dobře poslouchatelná a díky jednodušší struktuře i lehce stravitelná. Vyloženě inovativní přístup lze od dnešních formací očekávat jen těžko – v rockové a metalové muzice toho bylo řečeno opravdu hodně, ne-li vše –, takže i zde narazíme na momenty, které mohou občas evokovat třeba Therapy?, jindy zase Soundgarden, maličko i Alice In Chains, v Awareness dokonce i staré Accept (No Time To Lose). Tohle vše samozřejmě zřejmě nepřekvapí, ale zároveň ani neurazí, neboť samotné aranže jsou opravdu smysluplné a velmi dobré melodické linky jsou nevtíravě příjemné. Že se kytarista 'Johny' chopil i mikrofonu, byla opravdu dobrá volba. Vážně mu to nezpívá špatně a jeho přirozená, neagresivní barva hlasu k muzice dost dobře sedí, i když menší přitvrzení by možná nebylo na škodu. Kapela jako celek šlape rovněž velmi dobře, akorát si mohli ve studiu trošku více pohrát s vyvážením jednotlivých nástrojů – povystrčení kytar a zpěvu by nahrávce rozhodně slušelo.

Samozřejmě pokud se na tento počin podíváme střízlivýma očima, bude nám jasné, že světoví producenti si z Unrated na zadek (zatím) nesednou. Na druhou stranu ale nahrávka ukazuje, že kluci mají opravdu snahu něco dokázat a nesedět jen se založenýma rukama. Ať je to tedy dílem talentu, či vlastního úsilí, je neoddiskutovatelné, že během své krátké kariéry prodělali evidentní progres. K poslechu se mi totiž dostaly i dvě zajímavě zpracované skladby (Be Unrated a Face To The Hell), kde je zaznamenán jejich vývoj od prvních syrových verzí po dnešní studiovou podobu. Tady je zcela patrné, jak se z party muzikantských zelenáčů vyklubala, dá se říci, dospěle vypadající kapela, která by mohla co nevidět vyletět z rodného hnízda mostecké kotliny. Za tímto vývojem ale určitě nebude stát samotná píle a dřina. Svůj jasný podíl na něm bude mít patrně i talent. Je tedy docela dobře, že začali u 'beer free' a nespláchli svůj talent v hospodských pisoárech, jak tomu někdy u mladých muzikantů bývá. Cesta, na kterou se Unrated vydali, není a nebude jednoduchá, ale vykročili na ni rozhodně správnou nohou. Třeba se již brzy dočkají nějakého toho ocenění, aby jim ta nálepka Unrated (nedoceněný) nezůstala navěky.

Aktuální sestava:

Jan 'Johny' Augusta – kytara, zpěv
Lukáš 'Šňupy' Růžička – baskytara
Viktor 'Viki' Greguš – kytara, vokály
Karel 'Kája' Visinger – bicí

Styl: metal/rock

Diskografie:

The Choise Is Yours (EP 2013)

Domovské stránky:

www.bandzone.cz/unrated
www.facebook.com/pages/Unrated


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Underground:
Unrated – Mladí a nedocenění

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.05 sekund