inzerce

ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


BLOODY OBSESSION
  – Husaria

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Awrizis – Final Hybridation
Publikoval: JO - Pondělí, 04.11. 2013 - 20:58:03
Rubrika: Recenze

AWRIZIS – Final Hybridation
Pařát / 38:28

Hledání nových hudebních škatulek není jen výsadou hudebních publicistů, ale i samotných interpretů. Havířovští Awrizis své hudební počínání označují jako hybrid metal. Těžko říct, zda se toto označení ujme nějak masověji, ale pro tuto nadějnou formaci ze stáje Pařátu je hodně výstižné. Být konkrétnější k jejich hudební orientaci není totiž až tak jednoduché, jak dokazuje letošní debut Final Hybridation.

Co se týče faktických informací, doporučuji nahlédnout do nedávno publikovaného rozhovoru na stránkách RockShocku, takže se bez zbytečných řečí můžeme vrhnout na samotnou muziku. Pojďme být tedy trošku konkrétnější. We Are Gifts Of Hell, která plynule navazuje na intro The Process, stojí někde na pomezí melodického deathu a valivého groove metalu. Když uvedu In Flames jako jednu z oblíbených kapel některých členů Awrizis, mohlo by to na úvod posloužit jako záchranné kolo pro všechny topící se v 'hybridně' širém moři. Moderní a především robustní zvuk zachutná příznivcům Machine Head, syrovost pro změnu třeba fanouškům Entombed, melodická naléhavost s dávkou monumentálnosti pak přívržencům Dark Tranquillity; a je toho samozřejmě mnohem víc. Tu a tam se struny brousí thrashovou rašplí, občas po kolena zabředneme do pěkně špinavého sludge metalu, a protože se celou dobu budeme vrtat v hlavě (rozuměj zaobírat se lidskou myslí – hlavním koncepčním tématem alba), narazíme zde logicky chvílemi i na psychedelické vsuvky. K tomu připočtěme pestrou rytmiku a dostaneme onen kýžený hybridní koktejl... chtělo by se říct miš-maš.

To by ovšem za nástroji museli stát nějací hudební analfabeti a to Awrizis rozhodně nejsou. V hlavách to mají jasně srovnané a nehrozí tak, že byste něčemu nerozuměli nebo se snad dokonce nudili. Deset songů v délce necelých čtyřiceti minut kolem vás, respektive vámi, prosviští jako splašené stádo, přitom se tempo nedrží striktně v těch nejvyšších obrátkách. Primárně se pohybuje ve středních až středně rychlých sférách. Awrizis ale našli ten správný recept na hopsinkovou šťávu, která posluchače nejen zcela bezděčně uvede do toho správného pohybu, ale přinutí je nejednou tuto jízdu zopakovat. K hráčským výkonům víceméně žádné výhrady, zkušenosti z předchozích působišť zanechaly své stopy. Možná by ale některým skladbám slušela nějaká ta výraznější kytarově sólová ozdoba. Pokusy jako třeba v I Saw Your Fall nepatří zrovna k nejzdařilejším. Naopak melodické vyhrávky jsou parádní a tento lehký nedostatek příjemně kompenzují. Ovšem zdvižený palec za Tristufinovu baskytaru. Už dlouho mě nikdo tímto ne zrovna sólovým nástrojem takto neoslovil. V GM Studiu, kde se nahrávka točila, mají rozhodně dobrý sluch, takže povytažení baskytary dopředu mělo určitě smysl. Žádné decentní schovávání na pozadí kopírující doprovodné riffy, ale nekompromisní dunivě kovový direkt přímo do rypáku. Co se týče zmiňovaného zvuku baskytary, nejlépe ho pochopíte asi v Poison In My Veins, která mimo jiné patří k tomu nejlepšímu z celého alba. Ovšem v instruMENTAL baskytarista ukazuje i své technické přednosti, které skladbu místy doženou až k avantgardnímu výrazu. Paráda! A že zároveň podtrhuje celkový sound nahrávky, o tom asi netřeba hovořit.

Kdo přesně bude na nahrávce ulítávat, není sice tolik jasné – sami Awrizis uvádějí, že pro deathmetalisty jsou příliš melodičtí, pro příznivce klasického metalu zase velice brutální. Kdoví, možná kromě nového stylu vznikne i nový typ fanoušků – hybridmetalisti. Jak to ve finále nakonec dopadne, je vcelku jedno, protože skutečnost je zcela jasná. Final Hybridation má šanci atakovat velice pestré a široké spektrum fanoušků, hlásících se k různým metalovým komunitám.

minimum 1, maximum 5 Jiří Olszar

www.awrizis.xf.cz


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Recenze:
Jet Black - Demo 2005

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.12 sekund