ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


LUCIE
  – EvoLucie

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Zemřel praotec českého doom metalu René 'Fusaty' Krystyn
Publikoval: JO - Úterý, 24.09. 2013 - 16:54:10
Rubrika: Zákulisí

Text: Jiří Olszar
Foto: Jiří Olszar

Ponurá atmosféra, melancholie, depresivní nálady – to vše neodmyslitelně patří k podzimu, který se řadí mezi nejinspirativnější roční období pro doommetalové skladatele. Jedním z nich byl i kytarista a zpěvák RENÉ 'FUSATY' KRYSTYN, zakladatel legendárních DISSOLVING OF PRODIGY, po právu označovaný jako praotec českého doom metalu. Je až paradoxní, že právě začátek letošního podzimu se pro něj stal zároveň i jeho koncem.

23. září v pouhých devětatřiceti letech zcela nečekaně ve spánku odešel do míst stejně tak ponurých, jako byla jeho muzika, jež se stala kultem a inspirací pro mnohé dnešní doommetalové soubory. Prapočátky Dissolving Of Prodigy se datují k roku 1989, kdy společně s bratrem Honzou začali spřádat plány na novou, temně metalovou kapelu. Počátky byly nelehké, ale v roce 1991 se skupina, tehdy ještě pod názvem BIGOTRY, konečně pořádně rozjíždí. Po dvou demonahrávkách se mění název skupiny na dnes již kultovní Dissolving Of Prodigy, pod kterým vydávají i legendární demo Echoes Of My Sadness. To se dočkalo v roce 2010 reedice prostřednictvím časopisu Pařát, kde měl René jednu dobu velice zajímavý pravidelný sloupek 'Metalové dřisty', v němž probíral dění na hudební scéně v ostravštině. Po prvním demu pak následovala již i klasická alba, která čítají celkem čtyři oficiální zářezy, jež dozajista nechybějí v žádné sbírce doommetalových fajnšmekrů.

Přestože doom metal neměl v tuzemsku na růžích ustláno, byl to právě 'Fusaty', kdo držel ten temný prapor hrdě nad hlavou a jako jediný původní člen dokázal udržet zájem o tuto depresivní muziku až do letošního 26. ledna. Tehdy se tajemná kniha s nápisem Dissolving Of Prodigy uzavřela posledním koncertem v ostravském klubu Barrák. Fanoušci samozřejmě doufali, že to bude jen dočasné ukončení činnosti, ovšem po včerejší nešťastné události je více než jasné, že uzavření této kapitoly je definitivní. Ať je to tedy, jak chce, Renkova sympatická 'fusatá' tvář a otevřené srdce budou nejen jeho nejbližším hodně chybět. Jeho muzikantská pověst ale zůstane dozajista zachována v myslích všech 'zadoomaných' fans, neboť, jak říká citace na jeho FB profilu: „Zajde majetek, zemřou přátelé, ty sám též zemřeš. Vím jedno jen, co věčně trvá; po mrtvém pověst."


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Zákulisí:
Pavla Kapitánová je po smrti!

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.04 sekund