ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E
  A N K E T Y

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


WOLFARIAN
  – Beyond The Ninth Wave

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Overtures – Entering The Maze
Publikoval: JO - Středa, 31.07. 2013 - 19:12:37
Rubrika: Recenze

OVERTURES – Entering The Maze
Sleaszy Rider Records / 51:20

Italští Overtures letos slaví deset let existence a jako dárek nejen sobě nadělili již třetí řadové album Entering The Maze. Jak tedy samotný název přímo vyzývá, pojďme vstoupit do bludiště plného něžných melodií, metalové drsnosti a italského temperamentu.

A že se jedná o bludiště, ve kterém se patrně neztratíte, dokládá i jméno Sasha Paeth, který se ve wolfsburském Gate Studiu postaral o finální mastering. Výsledek tedy potěší především milovníky čistého čitelného projevu, kde nezůstane ve spletitých uličkách uvězněn ani jediný tón. Přitom zůstává zachován důraz na jasný heavymetalový charakter, roztahující svá chapadla i do melodického power metalu s ostře thrashovou příchutí. Nelekejte se, Overtures nejsou zbytečně agresivní a brutální, jen dokážou ten nabroušený kytarový sound patřičně využít k celkově velice příjemnému obrazu. Nepřešlapuje se zde na místě a ten kontrast tvrdosti a jemnosti může zachutnat jak romantikům, tak i klasickým metalistům. Deska obsahuje hned několik kvalitních základních prvků. Začněme třeba u melodií, které se budou zaručeně zarývat pod kůži hned s první ochutnávkou. Nejsilnější jsou především v refrénech, kde až majestátně ční nad celou kompoziční strukturou skladeb, nezřídka umocněné klávesovým pozadím či zmiňovaným agresivnějším riffováním, jako třeba hned v úvodní The Maze. A v následující Under The Northern Star si zaslouží i přídomek 'stadiónový' a dobře by se vyjímal v repertoáru třeba Edguy.

Pokud se ovšem prokoušeme v hracím čase dál, zjistíme, že vlastně každá z deseti skladeb je ozdobena podobně kvalitními refrény, a to ať již se jedná třeba o drsnější Savior, něžně baladickou In The Middle Of Nowhere, či závěrečný devítiminutový opus The Oracle. Ten je opravdu kouzelný a ani delší stopáž zde není na škodu, ale právě naopak. Pompézní symfonické plochy se zde barvitě proplétají s powermetalovými mezihrami, samozřejmě nechybí ani zmiňovaný refrén, který je snad nejsilnější z celé nahrávky. Baladický závěr s akustickými kytarami vás jakoby šetrně a bezpečně vyvádí z onoho bludiště, ale refrén vás znovu strhne zpět a vám se rozhodně nebude chtít tento labyrint jen tak opustit. Smysl pro kvalitní kompozici, výborný skladatelský potenciál a především pak cit, to jsou další poznávací znamení Overtures. Ovšem jaké by to bylo, kdyby samotná muzika nebyla opřena i o kvalitní hráčské výkony. Zpěvák Michele Guaitoli exceluje zejména v těch úchvatných refrénech, které svým sebejistým a výborným vokálem posouvá o další level nahoru. V úvodní The Maze jako by lehce evokoval Roye Khana a občas lze toto zabarvení vystopovat i v dalších skladbách – a na jeho bývalé chlebodárce Kamelot jsem si vzpomněl právě i v závěrečné The Oracle, kde se tu a tam objeví i progresivní momenty. A hráčsky se skvěle prezentují i oba kytaristé Marco Falanga a Adriano Crasnich. Výborné z jejich strany je především to, že naprosto famózně a přitom decentně dokážou využít svého až virtuózního umu tak, aby toho nebylo přehnaně moc a přitom aby nic nechybělo. Sóla, vyhrávky a další kytarové finesy zde mají zkrátka přesně vymezený, ale dostatečný prostor, což vyrovnaný posluchač určitě ocení. Tito tři zmiňovaní muzikanti působí či působili ve formaci Hammered a odtud je možná cítit ten občasný závan thrash metalu.

Pokud se podíváme na Entering The Maze jako celek, je opravdu velice dobře vyvážené. Zvukově krásně vyrovnané, s jasným kompozičním řádem, který není sterilní a i přes všeobecnou dokonalost působí živě a energicky, takže si jej příznivci daného žánru určitě vychutnají i v CD podobě. Ovšem naživo, pokud se podaří i vizuální stránka, to pak musí být opravdu masakr.

minimum 1, maximum 5 Jiří Olszar

www.overtures.it


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Recenze:
Jet Black - Demo 2005

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.05 sekund