Inzerce

ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


LUCIE
  – EvoLucie

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Zemřel legendární baskytarista Trevor Bolder
Publikoval: JO - Čtvrtek, 23.05. 2013 - 23:06:47
Rubrika: Zákulisí

Text: Jiří Olszar
Foto: archiv Uriah Heep

Smrt si letos nepěkně zahrává s náladami rockových fanoušků a jak to tak vypadá, nehodlá s tím rozhodně přestat. 21. května 2013 si přišla pro další rockovou legendu – baskytaristu TREVORA BOLDERA, dlouholetého člena kultovních URIAH HEEP. Podobně jako o den dříve zesnulý Ray Manzarek z The Doors i Bolder prohrál těžký boj s rakovinou, a to ve svých 62 letech.

Trevor Bolder nastoupil k Uriah Heep v roce 1976, kdy nahradil Johna Wettona, ovšem zásadním rokem pro jeho kariéru se stal letopočet 1971. Tehdy se stal členem formace Spiders From Mars, doprovázející Davida Bowieho v jeho klasickém období. Během Bolderova působení vydala skupina čtyři alba, mezi nimiž nechyběla ani kultovní nahrávka The Rise And Fall Of Ziggy Stardust And The Spiders From Mars. Další dvě živá alba nahraná v tomto období vyšla až s několikaletým zpožděním. Rok 1976 ale pro něj znamenal velký životní krok, neboť s Uriah Heep zůstal, s drobnými přestávkami, trvale svázán až dodnes. Prvním společným albem byla nahrávka z roku 1977 s názvem Firefly. Slibně nastartovaná kariéra představovala spoustu dalších skvělých studiových, později pak zejména živých alb. V letech 1999–2007 prakticky nevydávali nic jiného než 'živáky'. Až v roce 2008 došlo na klasickou řadovku Wake The Sleeper, kterou následovala v roce 2009 deska Celebration a o dva roky později i Into The Wild, což je poslední nahrávka, na které mohou posluchači Trevora Boldera slyšet. Ale nebyly to jen nahrávky Uriah Heep a Davida Bowieho, kde zazněla jeho podmanivá, klasicky dunivá baskytara (v případě Bowieho dokonce i trubka) s bluesrockovým feelingem. Například s Wishbone Ash – opět zde nastoupil jako náhrada za Johna Wettona –, kde působil v letech 1981–1983, vydal album Twin Barrels Burning. Podílel se i na dvou sólových albech klávesisty UH Kena Hensleyho a spolupracoval i s kytaristou Mickem Ronsonem (Hunter, Bob Dylan, Lou Reed a další) nebo britskou herečkou a zpěvačkou Danou Gillespie.

Rocková muzika má přinášet fanouškům především radost, ale v letošním roce se jí to příliš nedaří. Kvalitní nová nahrávka samozřejmě potěší, ale nečekané odchody oblíbených muzikantů zasáhnou každého rockera do těch nejcitlivějších míst, která se jen tak rychle nezacelí. Letos těch bolestivých ran schytali rockoví příznivci snad až příliš, takže nejen Trevor Bolder bude celému rockovému světu moc chybět. Snad tahle těžká ztráta bude na dlouhou dobu poslední.


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Zákulisí:
Pavla Kapitánová je po smrti!

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.04 sekund