inzerce

ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


BLOODY OBSESSION
  – Husaria

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Ray Manzarek prohrál boj se zákeřnou nemocí
Publikoval: JO - Středa, 22.05. 2013 - 22:46:15
Rubrika: Zákulisí

Text: Jiří Olszar
Foto: archiv The Doors

Po těžkém boji se zákeřnou rakovinou zemřel 20. května 2013 v Německu klávesista RAY MANZAREK – zakladatel legendární formace THE DOORS. Ačkoliv od oficiálního rozpadu kapely letos uběhne již 40 let a samotná doba její existence trvala jen 8 let, skupina se natolik silně zapsala do povědomí hudebních fanoušků, že ani po letech se nedočká jiného označení než kult a legenda.

A není to jen díky geniálnímu básníkovi a extravagantnímu frontmanovi Jimu Morrisonovi. Sám Manzarek sice v jednom rozhovoru prohlásil, že muzika The Doors byla pro fanoušky až na druhém místě a přitahovala je především Morissonova až tajemná poezie, stejně tak jako jeho výjimečná osobnost, ovšem Morrison měl na celou věc zcela jiný názor. Nechal se například slyšet, že právě Ray představoval pravou tvář The Doors. Jeho klávesy dávaly hudbě typický neopakovatelný sound a umocňovaly i samotnou psychedelickou atmosféru jednotlivých skladeb. V několika písních se podílel i na doprovodných vokálech a v roce 1968 během koncertu v Amsterdamu se dokonce ujal sólového zpěvu, když byl Jim zdravotně indisponován. Vzhledem k tomu, že skupina neměla ve svých řadách baskytaristu, byl to právě Ray, který hrál basové linky levou rukou na klávesách Fender Rhodes. I hudební kritici později potvrdili, že kapela šla nahoru i svou muzikantskou kvalitou, takže není divu, že své příznivce si našla i v pozdějších letech, kdy již nebylo možné představit muziku naživo s Jimem Morrisonem, který zemřel v červenci 1971.

Ještě dva roky po Morrisonově úmrtí se zbylá trojice – kromě Raye byli členy i bubeník John Densmore a kytarista Robb Krieger – rozhodla pokračovat v aktivním hraní. Nicméně v roce 1973 se definitivně názorově i hudebně rozešli. K této skutečnosti Ray poznamenal, že bez Jima se každý z nich rozlétával jiným směrem. Manzarek se poté vydal na sólovou dráhu, ale větší úspěch zaznamenal až s projektem Nite City, který se ale po několika letech rovněž rozpadl. Poté přišla punková éra, kdy spolupracoval s Iggy Popem a skupinami Echo And The Bunnymen a X, jejíž deska Los Angeles se stala jednou ze zásadních punkových alb. Ray měl vždy blízko i k poezii a próze a sám dokonce napsal dva romány a hudebně doprovázel básníky Michaela McClureho a Michaela C. Forda během autorského čtení jejich tvorby. Ačkoliv bylo jasné, že za původními The Doors zůstanou 'dveře' již navždy zavřené, v roce 2002 dává dohromady s kytaristou Kriegerem revivalový projekt The Doors Of The 21st Century, kterého se odmítl zúčastnit bubeník Densmore a celá věc měla dokonce i nepříjemnou soudní dohru.

Manzarek s Kriegerem zůstali ale i nadále hudebně propojeni a společně se představili i českému publiku. V roce 2010 vystoupili v pražském Kongresovém centru, aby si o rok později, zároveň však naposledy, své vystoupení zopakovali v KC Vltavská. Právě v tomto období vydal Ray Manzarek svou poslední desku Translucent Blues, na které spolupracoval s kytaristou Royem Rogersem. Ať již se bude i nadále polemizovat o tom, kdo v The Doors byl tím nejdůležitějším článkem, je zcela jasné, že ani bez Jima Morrisona, ani bez Raye Manzareka by nebyli tím, čím jsou – králi psychedelického rocku.


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Zákulisí:
Pavla Kapitánová je po smrti!

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.05 sekund