inzerce

ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E
  A N K E T Y

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


INGOTT
  – Na cestě do nebe stavil jsem se v pekle

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Destroyself – Je to pro nás koníček
Publikoval: JO - Neděle, 10.03. 2013 - 19:12:35
Rubrika: Rozhovory & Profily

Text: Jiří Olszar
Foto: archiv skupiny

Děčínská formace DESTROYSELF se vydáním aktuálního 2CD Rainy Riot zřejmě definitivně rozloučila s tématem 'Deštivé ulice', které bylo námětem několika posledních nahrávek. O tom, co bude následovat a co vlastně dané téma představuje, jakou cestu za uplynulých dvacet let existence ušli a co zajímavého skupina chystá, se v následujících řádcích rozpovídali kytarista a zpěvák MTT a bubeník PEPINÁTOR.

Přednedávnem jste oslavili, nebo vlastně ještě stále oslavujete, dvacet let existence. Jak proběhly oslavy, případně co ještě k tomuto výročí chystáte?
Pepinátor:
Jedna oslava vlastně už proběhla vydáním 2CD Rainy Riot… Ještě plánujeme nějakou kalbu s kámošema (nejen) z děčínskýho undergroundu a na srpen chystáme koncert spojenej s pořádnou party.

Těch dvacet let se samozřejmě neobešlo bez určitých změn. Docela zásadní byla zřejmě změna stylová. Mohli byste nějak popsat a odůvodnit ten žánrový a určitě i muzikantský progres?
Pepinátor:
Je pravda, že dřív v naší tvorbě bylo víc punku, kterej fakt máme rádi. Zároveň jsme se do ní snažili vtlačit i trochu metalu, na kterým jsme já a MTT v Děčíně na 'Staráku' vyrostli. Po odchodu původního baskytaristy jsme začali tlačit víc k metalu. Ale punk máme rádi a rádi si ho zahrajeme.
MTT: Já budu naprosto upřímnej. Poslouchal jsem punk rock z Kalifornie v době, kdy jsme zakládali DSF, ale jak řekl Pepíno, to, co nás ovlivnilo v době posluchačskýho zrání, či jak to nazvat, byla taky Kalifornie, ale metalová – Big 4. Cliff 'Em All na videu v padesátý kopii a tour k Master Of Puppets, já na to koukal dokola až do zblbnutí a myslím, že to na mně bylo vidět, že se hlásím k jiné subkultuře, a pak to nějak vyplynulo na povrch samo a my najednou udělali Neosymbolic – a bylo. (smích)

Oblíbená činnost fanoušků a novinářů je škatulkování. Destroyself byla přidělena nálepka thrash metal, ale nové album Rainy Riot ukazuje, že až tak jednoznačné zařazení k vaší muzice nesedí. Kromě thrash metalu je zde slyšet i klasická hard & heavy muzika a v nemalé míře i prapředek metalu – rock'n'roll. Cítím to tak správně, nebo vaše muzika vychází i z něčeho jiného než z tradičních rock/metalových postupů?
Pepinátor: Určitě nejsme nijak hudebně omezený. Máme rádi rokenrol, hard'n'heavy, metal, punk… (a je toho víc) to všechno se v naší tvorbě odráží...
MTT: Thrash jsou pro mne Slayer (smích) a Rainy Riot taková deska není…

Dá se vůbec nějaká vaše deska označit za ryze thrashmetalovou?
Pepinátor:
Určitě nejvíc se thrash metalu přibližuje CD Terrores Magicos.
MTT: Tady jsou myslím slyšet vlivy naprosto jednoznačně...

V biografii poměrně dobře popisujete charakter tří předchozích nahrávek. Zkuste je čtenářům připomenout a při tom navázat i na aktuální počin.
MTT:
Říkáme tomu 'Trilogoie'. Jedná se o alba Neosymbolic (2008), Terrores Magicos (2009) a Optimistic Horror (2010). Neosymbolic se myslím trochu přibližuje koncepcí Rainy Riot. Nijak jsme se neomezovali. Oproti tomu Terrores... je naše asi nejvíce vyhraněná deska. Nekompromisní a přímočará. Optimistic Horror je vlastně demokratický kompilát. Byl to celkem ambiciózní projekt tří EP, která byla každá jinak koncepčně udělaná. Od brutálního nátěru až po akustický věci. Líbilo se nám to, ale když se naskytla možnost a sešly se finance, tak jsme z toho udělali desku. Už jsem to někde říkal, že zpětně mne to celkem mrzelo, že jsme to neudělali tak, jak jsme chtěli, a proto je Rainy Riot už bez kompromisu předešlého projektu.

V Rainy Riot se vlastně loučíte s tématem 'Deštivé ulice'. Kdy poprvé jste toto téma představili na konkrétní nahrávce a co si pod ním může nezasvěcený fanoušek představit?
MTT:
První zmínka o 'Deštivý ulici' se nachází už na EP Deštivá ulice z roku 2004. Je to vlastně jakýsi mytologický rámec, kam jsme vkládali naše příběhy. Jsou tam místa, postavy, které se vyvíjejí, a samotná ulice, která je pulzujícím organismem. Mimochodem, vedl jsem pár rozhovorů s fanoušky a hodně mne prosili, abychom téma neuzavírali, že je to koncepční téma kapely. Snad jsem je trochu uklidnil, že nové texty jsou taky koncepční a 'Deštivá ulice' určitě stále žije... (smích)

Aktuální deska vyšla jako 2CD. Natočit něco podobného, navíc tak, aby to nebyla nuda, to už chce slušnou zásobu nápadů. Koresponduje třeba ten přebytek nápadů i s tím, že díky léty nasbíraným zkušenostem se vám nyní mnohem lépe komponuje?
MTT:
To mne nenapadlo, ale může to tak být. Mně se líbí, že u DSF se vždycky pracuje na všem, co kdo přinese, a kéž nám nápady ještě chvíli vydrží.

Na druhém CD se nachází skladba Město snů a samotný název se objevuje i v textech dalších songů. Nejedná se náhodou o náznak nové tematické cesty pro budoucí nahrávky?
MTT:
Je to lákavé téma, ale asi ne. Město snů je místo setkání s odpuštěním, kam se 'Zdechlin král' vydal po tom, co opustil 'Deštivou ulici'. Tedy doufá, že mu bude odpuštěno. To nikdo neví… ale já mu to přeji. Přeji to každému.

Pod samotným pojmem 'Město snů' si může každý představit cokoliv. Pokud byste měli možnost žít ve 'Městě snů', jak by podle vás vypadalo?
MTT:
Jako město vystavěné z absolutního dobra.

Co by tedy mohli posluchači čekat po 'Deštivé ulici'?
MTT:
My se třeba vrátíme… (smích) Ale prozradím, že spojovacím článkem textů na další desku bude slovo 'Rock'n'roll', což takhle vyřčené možná zní jako klišé, ale budou to minipříběhy lidí, kteří před ním třeba utekli, nebo naopak je to jejich modla či že pro ně znamená terapii.

Většina skladeb na aktuální nahrávce přímo vybízí k pořádnému odvazu. Určitě jste již nové skladby otestovali i naživo. Jaké byly reakce fanoušků a co vlastně říkají na samotnou nahrávku?
Pepinátor:
Naživo jsme zatím hráli nejvíc úvodní Vítej pocestnej a Lebka za lebkou a z reakcí se zdá, že se nový kousky líběj.
MTT: Pamatuju si, že po Old Town byli lidi ve varu taky. Nikdy neprohrát je live rovněž hodně fajn. Teď už hrajeme i Na cestě, Komando, Poslední přání. I hlasy, které byly dříve vůči DSF kritické, nás pochválily. Potěšilo nás to.

Na kontě máte určitě řadu zajímavých vystoupení. Vrátil bych se ale do roku 2010, kdy jste se představili na festivalu Sonisphere. Hrát po boku velké thrashové čtyřky, to musel být vskutku nezapomenutelný zážitek.
Pepinátor: Zážitek byl i zkusit si ten cvrkot v zákulisí. Když jsme měli jít hrát, vůbec jsem nestíhal… jen jsem si nadiktoval, kam chci jakej činel, kam jakej stojan, co jak nahnout… a šup, hrajte! Prostě paráda. Já z toho mám ještě jeden zážitek… když jsme měli začít hrát song Čemu říkám klid, nemohl jsem odklepat, protože na hlavní stage zrovna hráli Anthrax song Antisocial a nějak jsem se do toho zaposlouchal a ne a ne to správně odklepat. No trapas! A ke konci našeho setu už z další stage zaznívaly dělovky Genea Hoglana a Fear Factory.

Setkali jste se i osobně se členy, chcete-li s praotci thrash metalu? Jak na vás zapůsobili?
Pepinátor:
S MTT jsme hledali skulinu, kudy by to šlo, ale vždycky jsme se dostali jen k pokecu se sekuriťákama.
MTT: (smích)

Došlo třeba i na nějakou zajímavou příhodu v zákulisí?
Pepinátor: Snad jen že největší dusno nastalo, když dorazili sekuriťáci od Metalliky.

Máte i jinou zkušenost se společným hraním s dalšími hvězdami světového metalu?
Pepinátor:
Spíš punku – US Bombs, The Bones, The Queers... a málem jsme hráli před Strung Out.

Mladí muzikanti mají o své budoucnosti jasnou, bohužel ve většině případů i utopickou představu. Když si vzpomenete na to období před dvaceti lety, měli jste rovněž představy o tom, že budete jednou ta nejlepší metalová kapela na světě?
Pepinátor:
Asi každej si občas představí, že by bylo fakt hustý stát na pódiu před plným fotbalovým stadionem, živit se jenom hraním, jezdit turné, paráda. Ale my jsme byli vždycky spíš při zemi a chtěli hlavně hrát. Byl a je to pro nás koníček.
MTT: Naprostej souhlas.

Když se ale nyní střízlivýma očima ohlédnete za sebe, našli byste něco, co byste dnes udělali jinak, co by vás mohlo posunout když ne do světové, tak alespoň evropské elity?
Pepinátor:
Asi jsme do toho měli víc tlačit po vydání prvního CD Kontrolujou. Ale nechali jsme to na člověku, kterej si nás vzal pod křídla a my jsme mu uvěřili. Ale všehovšudy jsme se od něho dočkali asi dvou nebo tří koncertů. Ale to je jen můj názor.
MTT: Měli jsme si více věřit, zdravě věřit. Tohle nám chybělo.

Uměli byste si vůbec představit život světově uznávané superkapely?
Pepinátor:
Já myslím, že já určitě jo. (smích)
MTT: Je to obrovský nápor na psychiku… pro mne by to asi vlastně moc nebylo. (smích)

Kdo podle vás z české scény má, nebo měl, předpoklady k tomu, aby se do této pozice dostal?
Pepinátor:
Já myslím, že Fleshless z Děčína ve svým stylu určitě ve světě jméno maj'. A ze současnejch kapel maj' dobře našlápnuto Seven, který jsou nově u Nuclear Blast, a Dymytry, i když za mě je to hlavně skvělýma bubnama Miloše Meiera.
MTT: Já to vždycky přál a přeju Arakainu. Dnes to přeju všem, kdo tu šanci dostanou.

Jak vy sami vlastně vidíte budoucnost metalu v Čechách?
MTT:
Já si troufám tvrdit, že generační obměna kapel i fanoušků stále funguje.

Nedávno jsem četl zajímavý článek o úbytku potencionálních mladých fanoušků, způsobený menší porodností. Musím bohužel konstatovat, že zejména na české kapely chodí čím dál méně lidí. Předpokládám, že lepší situace nebude asi ani na Děčínsku...
Pepinátor:
V 90. letech byla klasika, že jsme mívali na koncertech 200 lidí (nejen v Děčíně) a to byla fakt norma. Postupně lidi přestali chodit, nejen v Děčíně a nejen na metal. Naštěstí v poslední době se to lepší a v Děčíně se sály začínaj' zase plnit.
MTT: Lepší se to a kéž to chvíli vydrží.

Tak to je zajímavé zjištění. Přesto je asi těžké v dnešní hudebně přesycené době fanoušky nějak nalákat k hojnější návštěvě akcí. Zkuste ale třeba prostřednictvím tohoto rozhovoru fanouškům vysvětlit, proč by měli na koncerty, třeba právě na Destroyself, vyrážet mnohem častěji.
MTT:
Pěstujte kulturu, opečovávejte rokenrolovou zahradu, která bude živější a barevnější; a nejde jen o DSF. Není to jen o setkávání fanoušků a kapel, ale především lidí, které něco spojuje. Dává jim nadšení, vitalitu, elán, že ještě něco má smysl. Hudba a live hudba je terapie, která skutečně pomáhá. Jsem součástí něčeho – pěstuji a šlechtím rokenrol, a tím pečuji o svou duši. (smích)

Budeme tedy doufat (snad ne marně), že ten obrat k lepšímu bude mít delší trvání. Díky moc za zajímavé postřehy a přeji, ať si alespoň na vaše koncerty fanoušci cestu vždy najdou.
MTT: Já věřím, že ano – a to jsem věhlasný skeptik a pesimista. (smích) My děkujeme tobě za prostor a čas, který jsi nám věnoval. Velké díky a všem přejeme rock'n'roll forever!

www.destroyself.cz


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Rozhovory & Profily:
INEKAFE - Kofeinový retro(zhovor)

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.08 sekund