ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E
  A N K E T Y

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


WOLFARIAN
  – Beyond The Ninth Wave

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Gate Crasher - Bitterfly
Publikoval: JO - Středa, 05.12. 2012 - 22:13:38
Rubrika: Recenze

GATE CRASHER – Bitterfly
Open Media / 40:45

Gate Crasher se po dvou letech vracejí s novou nahrávkou Bitterfly,a ačkoliv samotný název tomu příliš nenapovídá, tentokrát se brněnští rockeři uchýlili ke kompletní prezentaci svých myšlenek v čistě rodném jazyce. A přiznejme si to, u kapely, která je nejsilnější především na festivalových pódiích, je to jen dobře. Fanoušci, kteří si s kapelou rádi zanotují, tohle jednoznačně ocení.

Hned v úvodu je třeba říci, že i z odbornějšího pohledu to není špatný krok, neboť frontman Ondra, potažmo ostatní členové ve sborech, mají velmi dobrou výslovnost. Když k tomu připočteme i výborně napsané texty, které kromě toho, že posluchače osloví, svou bohatou slovní zásobou a stylizací i skvěle podtrhují sílu samotných melodií. Zkomolit angličtinu tak, aby to sedlo hlavně do melodií, to dokáže snad každý 'umělec'. Pohrát si ovšem se slovíčky takovým způsobem, aby to nejen dávalo smysl, ale zároveň to vyznělo i zvukomalebně, to už zvládne na patřičné úrovni jen málokdo. V poslední době jsem ale několikrát narazil na interprety, kteří mě v tomto směru příjemně překvapili a GC mezi ně mohu určitě zařadit. Netuším, kde skupina natočila předchozí dvě alba, ale zmínka v bookletu Bitterfly o studiu Shaark mě víceméně zaujala, neboť jen málokdy z tohoto 'doupěte' vyleze něco, co by se dalo označit byť jen za průměrné. Novinka GC rozhodně laťku průměrnosti, co se týče výsledného soundu, vysoce překračuje. Nevím, jestli za to může právě studio, ale mám pocit, že nová nahrávka je mnohem tvrdší než předchozí počin. Kdo zná GC především z pódií, dobře ví, že to umí naživo pořádně rozbalit; a právě ten živý, agresivní projev se jim podařilo dostat i na aktuální desku.

Grungerockový základ je sice zachován, ale jak je patrné hned v úvodní Nevyčítej mi, přibyly hutnější, až nu-metalové riffy a vůbec celkový sound je více heavy. Docela pěkně to odsýpá i rytmicky, ale nebojte, nejedná se o nějakou speedovou divočinu. Tempo se pohybuje především ve střední rovině, přesně tak, jak jsou na to příznivci skupiny zvyklí. Rytmus tedy nijak neuspává, ale naopak nutí k neustálému podupávání nohou. Pěkně drsný kousek představuje trojka Vím, kdo s tebou spí. Ačkoliv zde narazíte na momenty evokující Škwor, funguje to více než dobře. Přestože se kapela nepouští do nějakého ekvilibristického sólového běsnění, je třeba v tomto případě vyzdvihnout zajímavé kytarové sólo, které by se hodilo do rejstříku Kirka Hammeta. Potěšující je, že to není ojedinělý moment. Pokud se budeme prokousávat dále, zjistíme, že se GC snaží jednotlivé songy i žánrově osvěžit, takže zde najdeme i prvky funku (Stále hledám) či gothic rocku (Čarodějka). Pokud máte po ruce někoho blízkého vašemu srdci, určitě si skvěle vychutnáte i polobaladu Neusínám. Docela dobře bude naživo fungovat svižnější Ego, která překvapivě patří k těm 'měkčím' skladbám, ale má jednoznačně největší hitový potenciál a rock'n'rollový náboj, navíc s velice silnými a zpěvnými melodiemi. Divoce spletené dredy, případně ukrutně dlouhé copánky budou létat vzduchem během kornovsky přitvrzené Fata Morgana, kde nechybí ani náznak zajímavého orientálního motivu. Kytary jsou zde ovšem pěkně brutální. Poprockově laděná Ve snách pak vše, ale ne definitivně, uzavře. Jako bonus si totiž můžete ještě vychutnat videoklip Poker Face aneb cover od Lady Gaga.

Bitterfly je opravdu velice příjemná záležitost jak pro poslech, tak i pořádnou pařbu během koncertů. Hledači extrémní progrese, absolutní originality, těžké avantgardy budou patrně ohrnovat nos, ale to může být především pohodově naladěným posluchačům upřímně zcela jedno a věřím, že právě v jejich přehrávačích se CD protočí nesčetněkrát. Netrpělivě pak budou očekávat i živou prezentaci nového materiálu, ačkoliv, jak již bylo uvedeno, se Gate Crasher na této nahrávce živému energickému projevu hodně přiblížili a co je možná ještě důležitější, nezapomněli na ni zanechat pořádný otisk svého muzikantského srdce.

minimum 1, maximum 5 Jiří Olszar

www.gatecrasher.cz


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Recenze:
Jet Black - Demo 2005

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.04 sekund