Inzerce

ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E
  A N K E T Y

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


WOLFARIAN
  – Beyond The Ninth Wave

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Werglův Pjos – Memento doby
Publikoval: JO - Sobota, 20.10. 2012 - 00:05:29
Rubrika: Recenze

WERGLŮV PJOS – Memento doby
Cecek Records / 38:06

Kapela Werglův Pjos letos slaví deset let existence a co by to bylo za oslavu, kdyby svým fanouškům nenadělila dárek v podobě lisovaného kotoučku, plného líbivých (nejen) punk-rockových melodií. Srpnová novinka nese název Memento doby a je v pořadí druhým, možná i třetím albem. Zde se totiž faktické údaje poněkud rozcházejí. Zatímco poslední aktualita na oficiálních stránkách hovoří o vydání druhého alba po debutu Pia Fraus (2009), biografie naopak zmiňuje ještě CD Lid Fucktor (2004). Jak to ale se samotnými nahrávkami je doopravdy, není až tak pro aktuální počin důležité.

Co je ovšem z historického hlediska velice důležité, je příchod houslisty Roberta Kelnara v roce 2008, čímž se podstatně a svým způsobem velice zajímavě změnila samotná tvář kapely. A právě houslové tóny vás na novém albu přivítají jako první. Zatím tedy spíše decentně, aby se postupně přidaly další nástroje v jakési bigbítové předehře. Marně přemýšlím, zda byl někdy použit jako žánrové označení termín punk beat. Tohle by k muzice, kterou WP produkují, docela sedělo. S přibývajícím časem si ale toto označení zaslouží určité rozšíření. Skupina totiž není k punk rocku pijavicově přisátá jako hladový kojenec k matčině prsu. Bigbítové, potažmo rockové, hardrockové či snad i rock'n'rollové postupy jim nejsou vůbec cizí. Zmiňované housle zde navíc hodně přidávají na zajímavosti a víceméně zde fungují jako sólový nástroj. Titulní Memento doby otevírá dost netradičně 'přiboostrovaná', jindy krásně bublající baskytara, tak jak ji známe například z podání grindcorových spolků. Nebojte, do takovýchto extrémů se rozhodně nepouštějí, přestože ústřední kytarový riff nemá příliš daleko k metalovým postupům. V refrénu mohou pro změnu výrazně zpozornět příznivci Oi!, konkrétně Landova Orlíku. Když na to přijde, nebojí se ozdobit skladbu i španělskými rytmy, jak jsme toho svědky v songu Vy...!

Pořádná rock'n'rollová příchuť nechybí čtyřce Strůjce štěstí. Zde bych vyzdvihl baskytarovou práci Michala Štrajta, který má to rock'n'rollové cítění opravdu v krvi. Je libo si zatančit v rytmu tanga? Proč ne! Stačí se přesunout k Nic není tak zlé. A opravdu to není zlé, jen by mě zajímalo, jak dokážou návštěvníci koncertů zkombinovat taneční kroky s typickým pogem. To musí být vskutku šílená podívaná. Pokud se z předchozího popisu bude zdát ortodoxním punkerům hudba málo punková, musím vysvětlit, že tomu tak není. Ten punkový základ je cítit v každém z jedenácti songů. Někde více, jako třeba v typicky punkové vypalovačce Věčný pár, někde zase méně. To je ovšem vzhledem k zachování jakési osobitosti jen dobře. A že dokážou stylovou rozmanitost posunout dokonce až k hardcoru, jak ukazuje našlapaná Opraš svou čest, to už snad ani nikoho nepřekvapí.

Pokud se budeme bavit na punkové úrovni, je zcela jasné, že Werglův Pjos to zkrátka dělají poněkud jinak, a hlavně po svém. Neuchylují se ani k infantilním textům, ty zde mají patřičnou úroveň i vypovídající hodnotu, a pozadu nezůstává ani zvuková stránka, za kterou by se nemusely stydět ani tuzemské špičkové kapely. To nejdůležitější ale samozřejmě přinášejí samotní muzikanti, kteří se nebojí experimentovat, a tím i celou nahrávku patřičně zpestřit, vložit do toho pořádnou porci energie, a troufám si tvrdit, že i notný kus svého muzikantského srdce. Doporučuji k nahrávce přistupovat opatrně, ale zároveň se příliš nezabývat tím, jakou že to vlastně posloucháte muziku. Je to punk, rock, rock'n'roll, či snad něco dalšího? Ne, je to Werglův Pjos, a to vám musí bohatě stačit.

minimum 1, maximum 5 Jiří Olszar

www.wergluvpjos.cz


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Recenze:
Jet Black - Demo 2005

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.05 sekund