ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E
  A N K E T Y

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


WOLFARIAN
  – Beyond The Ninth Wave

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Heebie Jeebies – Ctrl+C, Ctrl+V
Publikoval: JO - Pondělí, 10.09. 2012 - 19:24:43
Rubrika: Recenze

HEEBIE JEEBIES – Ctrl+C, Ctrl+V
vlastní náklad / 33:43

Přestože hronovská skupina Heebie Jeebies existuje téměř dvacet let, vůbec poprvé se s ní setkávám až nyní, prostřednictvím letošní novinky Ctrl+C, Ctrl+V. Stylová škatulka ska-punk, která je, jak jsem během poslechu pochopil, jen hrubým příměrem toho, co kapela produkuje, není zrovna příliš preferovaným žánrem, který bych si doma zrovna dopřával. Ovšem někde na festivalu a v patřičné kvalitě podobnou muzikou nepohrdnu.

Než se ještě dostanu k samotnému hudebnímu obsahu alba, musím hned v úvodu vypíchnout jednu zásadní věc, která okamžitě po vložení CD do přehrávače nekompromisně bije do očí, tedy vlastně do uší, a tou je zvuková stránka. Asi by stačilo napsat: Hostivař a Zdeněk Šikýř... Raději ještě doplním: luxus srovnatelný se zahraniční produkcí. Tím raději skončím, neboť podobnými superlativy bych mohl zaplnit celou recenzi, což by bylo ovšem vůči samotné muzice určitě nefér. Deska startuje songem Swingska, který víceméně spadá do 'skáčkovského' ranku, takže zde nechybí taková ta lehkonohá energická rozvernost, patřičně podporovaná dechovou sekcí. Ovšem Heebie Jeebies začínají postupem času vystrkovat i žánrově pestřejší růžky. Ještě v úvodním songu to jsou například lehce 'najjazlé' momenty, skvěle podtržené muziku tvrdící baskytarou. Pokud by někdo čekal, že se ve dvojce Beatbox dočká jen nějaké 'ústně' muzikantské opičárny, je naštěstí docela vedle. Přestože zde něco málo v tomto duchu zazní, po většinu času se zde jede ve svižnějším punkrockovém tempu. Pokud by navíc došlo k výměně dechů za banjo, určitě by tato skladba zabodovala třeba i u příznivců Divokýho Billa, což podtrhuje i podobné, ovšem velmi dobré frázování zpěváka Bréby. Ten si vůbec velice zajímavě pohrává s hlasem na ploše celého alba. Když se přeneseme třeba až k šestce Foggy Day, zde se s přehledem položí i do reggae polohy, kterou ještě v následující Motherfuckin’ Star rastamanovsky přidrsní.

Přitvrdit ovšem umí i celý sedmičlenný ansámbl, jako například v rockovější Don Jijot de la Ganja, kde se dokonce ozve i typicky metalový kytarový riff, což ve spojení se španělskými rytmy vyzní možná až bizarně, nicméně naprosto skvěle. V každém songu je cítit dokonalá muzikantská vyzrálost, ale i velmi dobrý smysl pro kompozici a melodie. Možná nejsilnějším songem v tomto směru bude Není čas na něco se ptát. Příjemná melodická linka určitě přiměje při živé prezentaci nejednoho fanouška k vokálnímu zapojení. Výborně vyzní i nenásilná kombinace hardrockových a romantických pasáží, které zvyšují v tomto případě i hitové ambice. Další věc, která zde nechybí, je i smysl pro recesi, jako třeba v 'detektivní' Beng, beng!, kde se ke slovu dostanou i hrdinové kriminálních snímků, stejně tak jako ústřední hudební motiv ze seriálu Profesionálové. Pozornému rockerovi zde ovšem neunikne kytarový riff jakoby vypůjčený od kultovního Extra Bandu. Pokud se vrátíme o kousek zpět, recesistický vrchol představuje skladba Chute Dute, prodchnutá cikánskými rytmy a částečně ozdobená textem v romštině (alespoň předpokládám, že v romštině). Velice zajímavě vypadá i cover Wonderful Life, což při použití žesťů a tvrdých kytar vyzní jako pěkný, možná až avantgardou načichlý masakr. Škoda jen vocoderově zdeformovaného vokálu. Použití ve slokách budiž, ale refrén mohl být odezpíván bez této 'ozdoby'. Jinak ovšem velice originální zpracování.

Popravdě řečeno, ani se mi tato recenze nechce nějak extra uzavírat, neboť při opakovaném poslechu vyplývají na povrch další zajímavé detaily. Jejich objevování ovšem nechám na posluchačích. Stejně bych jen zabrousil do textu výše, vybral pochvalné pasáže, použil Ctrl+C a následným Ctrl+V je zde opět vložil. V každém případě můžu říci, že ať již se k poslechu tohoto alba dostanou příznivci rocku, ska, punku, či jazzu, kteří se nebojí experimentování, těžce se jim bude na přehrávači mačkat tlačítko stop. Tohle je zkrátka deska, která nejen skvěle pobaví, ale i slušně umělecky nasytí.

minimum 1, maximum 5 Jiří Olszar

www.heebiejeebies.cz


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Recenze:
Jet Black - Demo 2005

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.05 sekund