Inzerce

ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


LUCIE
  – EvoLucie

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Zemřel legendární skladatel a klávesista Jon Lord
Publikoval: JO - Úterý, 17.07. 2012 - 20:57:08
Rubrika: Zákulisí

Text: Eva Houšková, Jiří Olszar
Foto: archiv

16. červen 2012 si zapíšou nejen všichni příznivci hardrockových Deep Purple černým písmem do svých srdcí, neboť v tento den se odebral do rockového nebe po dlouhé těžké nemoci skladatel, klávesista a jeden ze zakladatelů této legendární skupiny JON LORD. Od srpna loňského roku bojoval se zákeřnou rakovinou slinivky. V přímé souvislosti s touto nemocí došlo ke komplikacím a následné plicní embolii, která ukončila hudební i pozemskou pouť tohoto jedinečného a nadaného hudebníka. Utichl tlukot jeho srdce, utichl neopakovatelný zvuk jeho klasických hammondek.

JONATHAN DOUGLAS LORD, jak znělo celé jeho jméno, stál společně s kytaristou Ritchiem Blackmorem u zrodu jedné z nejslanějších hardrockových formací všech dob – Deep Purple. Psal se rok 1968 a je až neuvěřitelné, kolik dnešních interpretů a rock/metalových skupin svým neotřelým stylem ovlivnili. Skloubením Lordovy náklonnosti ke klasické muzice a Blackmoreovy hardrockové kytary vzniklo něco neobyčejného, což se následujícím generacím hudebníků dařilo snad jen neúspěšně kopírovat. Jak sám klávesista kdysi uvedl, v jednom z nejslavnějších songů Highway Star dokonce použil v sólu motiv od J. S. Bacha. Jak je možné slyšet i u dnešních rockových a metalových formací, z tohoto songu čerpají někteří autoři i dnes. Zde lze možná vlastně vystopovat i první náznaky dnes tolik populárního symphonic metalu. Jon Lord působil v Deep Purple až do roku 2002, kdy jej po zdravotních potížích nahradil Don Airey. Poté se věnoval především sólové dráze, ale k vidění byl i ve skupinách Whitesnake, Paice, Ashton & Lord (v období rozpadu Deep Purple), The Atrwoods, Santa Barbara Machine Head a Flower Pot Men. Kromě rockové hudby psal i hudbu filmovou. V repertoáru má i několik nevydaných alb, a tak se nyní nabízí otázka, zda tyto nahrávky vůbec někdy oficiálně vyjdou. 

Ať již to s jeho nahrávkami dopadne jakkoliv, nic to nemění na faktu, že hudební svět přišel o dalšího vynikajícího a nenahraditelného skladatele a muzikanta, po kterém zůstane na rockové mapě další prázdné místo, které se již nikdy nezaplní.

Ritchie Blackmore se k této smutné události vyjádřil slovy: "Jon nebyl jenom vynikající muzikant, byl i můj oblíbený společník. My všichni jsme hluboce zarmouceni. Věděli jsme, že byl nemocný, ale vypadalo to, že se uzdravuje a je mu lépe. Ta zpráva byla naprosto šokující. Bez Jona by nebyli Deep Purple. Bude stále žít v našich srdcích a vzpomínkách."


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Zákulisí:
Pavla Kapitánová je po smrti!

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.06 sekund