ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


LUCIE
  – EvoLucie

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Kytarista Ivan Sekyra prohrál svůj poslední boj
Publikoval: JO - Úterý, 03.07. 2012 - 12:11:58
Rubrika: Zákulisí

Text: Jiří Olszar
Foto: archiv

Co se týče hudební kariéry, byl Ivan Sekyra znám především jako spoluzakladatel dnes již legendárních ABRAXAS. Dále se podílel na vzniku skupiny PROJEKTIL, pro kterou napsal svou nejznámější píseň Zahrada ticha, což ovšem nebylo širší hudební veřejnosti všeobecně známo. O její věhlas se postaral zejména tehdejší zpěvák kapely Pavel Roth, který podle ní pojmenoval i své sólové album. Ivan stál i u zrodu velice zajímavé metalové formace DRAKAR, s níž natočil v 90. letech dá se říci průlomové album Let draka, o kterou později projevilo zájem švédské vydavatelství I Hate. To se následně postaralo o jeho reedici, což skupině dopomohlo k tomu, že se mohla představit na velkém rockovém festivalu ve Švédsku. Jeho poslední kapelou, které vdechl život, byl hardrockový band SILENT GARDEN, který dal dohromady v roce 2005. Mezi zajímavé projekty lze zařadit i spolupráci s F. R. Čechem, s nímž pracoval na albu 1983. Jeho doménou ovšem nebyla jen rocková muzika; nebyl mu cizí například ani takový jazz či další ne-rockové žánry.

Ivan Sekyra byl znám nejen jako hudebník a skladatel, ale rovněž jako filmový dokumentarista. Například s hudebním publicistou Petrem Korálem natočil dokumenty Abraxas – Magický motýl a Rocky. Jeho filmová tvorba neobsahovala ale jen hudebně zaměřené snímky. Důkazem jsou například dva díly pořadu Deset století architektury, nazvané Hrad Žebrák, Točník a Krakovec a Starý palác na Pražském hradě. Jeho zapálenost pro práci dokumentuje třeba film Čeští skláři – světový fenomén, díky kterému propadl kouzlu uměleckého sklářství. Točil i portréty známých osobností. Během své kariéry zfilmoval životní příběhy 105 českých a evropských umělců. Byl autorem i několika video prezentací určených především pro výstavy. Smutnit tedy budou nejen rockoví fanoušci, ale i příznivci dokumentárního filmu.

Přestože se projevoval spíše skromně, boj se zákeřnou nemocí podstupoval, jak již bylo řečeno, s nesmírnou statečností. V těžkých chvílích dokázal brát věci dokonce s neskutečným nadhledem, aby zmírnil napětí svých blízkých a fanoušků z očekávání věcí příštích. Loni například na Facebooku napsal: „Tak už jsem konečně okusil, jak se cítí skinheadi. Je to docela prdel.“ – to když po chemoterapiích přišel o své dlouhé vlasy. Jeden z posledních vzkazů, který ještě stačil zanechat, zněl: „Zejtra si jdu ještě na pár týdnů lehnout do špitálu, a když to dobře dopadne, tak pak už začne návrat do života a do muziky.“ Tento slib již bohužel nikdy nebude moci splnit. Co přijde po pozemském životě, nikdo z nás samozřejmě netuší. Snad nebude platit úryvek z jeho nejslavnějšího songu „vstupuješ do ticha“, ale „bránou zdobenou“ projde přímo do nebeského rockového království, kde bude mít možnost pokračovat v tom, co měl tolik rád.


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Zákulisí:
Pavla Kapitánová je po smrti!

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.04 sekund