Inzerce

ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E
  A N K E T Y

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


WOLFARIAN
  – Beyond The Ninth Wave

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Nahum – křest alba The Gates Are Open
Publikoval: JO - Čtvrtek, 17.05. 2012 - 18:33:38
Rubrika: Reportáže

NAHUM – křest alba The Gates Are Open
7. května 2012, Ostrava, klub Barrák

Text: Jiří Olszar
Foto: Jiří Olszar

Ostravští Nahum se před nedávnem představili zajímavým debutem The Gates Are Open, a protože nahrávka sklízí velice dobré ohlasy, bylo více než jasné, že toto prvorozené dítko bude potřeba patřičně pokřtít. Asi by se sotva našel nějaký služebník boží, který by tohle pekelné novorozeně pokřtil v duchu křesťanských tradic, proto si skupina pro slavnostní akt vybrala mnohem příhodnější a stylovější místo, ostravský klub Barrák. Pozvánku přijali i další drsní společníci jako OLD, Demiurg a slovenští Revenge Division, což slibovalo parádní metalovou událost a velice lákavý byl i vstup zdarma.

Ještě před odstartováním celé akce to vypadalo tak, že ani tato lákavá nabídka ostravské fanoušky příliš nenadchla. Když to ale na pódiu rozjeli karvinští thrasheři OLD, začal se přece jen klub pozvolna plnit. V řadách místních metalistů je pravděpodobně hodně hokejových fanoušků, poněvadž do poslední chvíle patrně čekali, jak dopadne trápení českého týmu s Norskem během současně probíhajícího mistrovského zápasu. Nakonec to tedy dopadlo dobře, takže spokojení fans si mohli s chutí poslechnout klasické thrashmetalové představení úvodní trojice. OLD se totiž opět zredukovali do tříčlenné sestavy, a přestože místní pódium není zrovna z největších, nabíral volný prostor na pódiu monstrózních rozměrů. Popravdě řečeno OLD ve trojici, to je prostě klasika, na kterou je člověk léta zvyklý, stejně tak jako na jejich nekompromisně agresivní muziku a provokativní texty. Přestože to chlapi dávali opravdu naplno a frontman Chrosťa všechny neustále kibicoval, netroufli si zatím fanoušci vstoupit do jámy lvové a vše sledovali sice s respektem, přesto poněkud vzdáleně od pódia. Podle ohlasů byli ale předvedeným výkonem nadšeni. Kapela dala k dobru pár klasických thrashových fláků, Chrosťa ‘vyblil‘ do mikrofonu několik tematicky štiplavých textů a s jeho slovy, která si netroufám veřejně citovat, se poměrně brzy odporoučeli z pódia. Úvodní kapely to holt nemají nikdy moc jednoduché.

Po delší (koncertní) pauze se ostravskému publiku představili progresivní DEMIURG, a opět ve své nejsilnější sestavě. Bubenický navrátilec Michal, mimochodem ex-člen předchozích OLD, ukázal, že by ta nově navázaná spolupráce mohla opět dobře fungovat. A fungovalo to opravdu výborně, zejména ve skladbách z posledního alba Signed By Evil. Fanoušci se již zcela oprostili od úvodního studu, takže si mohla kapela užít svůj set i s patřičnou podporou. Někteří šílenci se pokoušeli o jakýsi mini circle pit, což v prostorách klubu vypadalo docela bizarně a nebezpečně. Demiurg tomu ale dávali taky pořádně na frak. Oba kytaristé soutěžili o titul nejlepšího kytarového technika, kdy mladíček Kuba nezůstával v ničem pozadu za zkušenějším Lumírem, který navíc stíhal i 'schuldinerovsky' ječet do mikrofonu. Baskytarista Megoš si pochvaloval, že jeho investice do nového nástroje nepřišla vniveč, proto se se svojí novou 'přítelkyní' hezky mazlil. Docela naivně si skupina myslela, že po odehrání archivního kousku Alone jen tak jednoduše opustí pódium. O tom zkrátka fanoušci nechtěli ani slyšet, takže na řadu přišla ještě skladba Symbolic, což byla vlastně taková ochutnávka z jejich revivalového projektu, kterým vzdávají hold legendárním Death. Jak bylo vidno, napodobit Gene Hoglana není zrovna jednoduché, neboť o bubeníka se po posledním úderu pokoušel snad infarkt. Fanoušci to ale náležitě ocenili.

Po tomto vydařeném a dlouho neviděném vystoupení (Demiurg zde naposledy hráli před rokem a půl) přišli na řadu pořádající a křtící NAHUM. Potemnělé pódium a úvodní intro navodily takřka mystickou atmosféru, kterou zanedlouho rozetnulo ostří nabroušených kytar, devastující rytmika a neurvale hrubý výraz vokalisty Pavla. Publikum se okamžitě dostalo do varu, což se víceméně dalo očekávat, neboť ta deathmetalová destrukce s notnou dávkou thrashingu k mimořádné podpódiové aktivitě přímo vybízí. Opět přišel na řadu pokus o circle pit, který byl již mnohem divočejší než v předchozím případě. Velice zajímavě vyzněl song Room 101, ve kterém se představila i zpěvačka Veronica z kapely Up!Great, která je jako host ke slyšení i na samotném albu. Zde se převtělila do role smrti a přesně v jejím duchu ukázala svou milosrdnou tvář i brutální nevyzpytatelnost. Marně se snažil zpěvák uniknout jejím krvelačným spárům, které jej v závěru nekompromisně dostihly. Představení ovšem nebylo natolik naturalistické, takže smyčka z mikrofonové šňůry nebyla naštěstí příliš utažená, a proto se mohlo ve svižném tempu pokračovat dále. Ještě než se tak ale stalo, přišel na řadu slavnostní křest, kterého se ujala právě Veronica. Pivem zkropené CD okamžitě našlo svého pohotového majitele a divoký mejdan se znovu rozjel na plné obrátky. Kotel nebezpečně vřel jako 'papiňák' se zaseknutým pojistným ventilem, aby nakonec nekontrolovatelně explodoval v závěrečné apokalyptické erupci Nahum (We’ll Crush Our Enemies). Nadšené ovace nebraly konce, ale bylo potřeba ještě uvolnit místo pro posledního účastníka celé sešlosti.

Tím byli slovenští REVENGE DIVISION, kteří měli původně celou akci odstartovat. Protože to ale měli do Ostravy nejdále a nebyli si jisti brzkým příjezdem, rozhodli se celý večer raději uzavřít. Že to byl jednoznačně výborný tah, se ukázalo během následujícího dění. Nahum publikum natolik rozžhavili, že vytvoření dokonalého inferna bylo pro Slováky otázkou několika okamžiků. Samozřejmě svůj značný podíl na tom nesla i samotná kapela. Ta předváděla doslova živelnou pódiovou show, v níž nechyběla mladická dravost a kupodivu ani velice slušné muzikantské nasazení a um. Role zlého čerta, který 'vyletěl z elektriky', se ujal zpěvák Jeremy. Lítal po pódiu opravdu zběsile, a když k tomu připočtu i běsnící kotel, jehož lokty, kolena a občas i hlavy jsem docela silně pociťoval po celém těle, stalo se pořízení slušnějších fotek přímo adrenalinovým zážitkem. Ničeho ovšem nelituji, neboť takto by měl vypadat každý metalový koncert – nespoutaně, divoce a brutálně. Pro Revenge Division to bylo vůbec první vystoupení v Ostravě a dá se s určitostí předpokládat, že rozhodně ne poslední. Strhující thrashmetalová show s občasným deathovým oživením (umrtvením) evidentně Ostravákům šmakovala, takže by rovněž nějaké repete v brzké době uvítali.

Po původních obavách z menší návštěvy nakonec tedy přece jen spokojenost. O nadšení fanoušků již byla řeč, ale uspokojení bylo možné vidět i v řadách vystupujících formací, snad až na OLD, kteří poněkud doplatili na úvodní fanouškovský ostych. Chuť si ale dozajista spraví na svém zářijovém OLD Metal Festu. Pořádající Nahum si mohou pogratulovat, že se jim dobrým výběrem interpretů podařilo navodit vskutku pekelně gradující atmosféru, takže křest alba proběhl alespoň částečně, soudě ale podle závěrečné děkovačky snad i zcela, dle jejich představ.

Exklusivní fotogalerie z celého koncertu zde!


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Reportáže:
Guns N' Roses, Sebastian Bach, Avenged Sevenfold

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.05 sekund