ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


MARCO MENDOZA
  – Viva La Rock

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Mirka Valenty

Osobní web Luboše Hnáta

Zemřel král kytarových zesilovačů Jim Marshall
Publikoval: JO - Pátek, 06.04. 2012 - 23:31:18
Rubrika: Zákulisí

Text: Jiří Olszar
Foto: archiv

Smutná zpráva přišla z Milton Keynes (Buckinghamshire), kde v místním hospici 5. dubna 2012 ve věku 88 let ukončil svou pozemskou pouť legendární výrobce kytarových zesilovačů JIM MARSHALL. Bez jeho práce a nadšení by byl dnešní rockový svět pravděpodobně zcela někde jinde a jen těžko si lze představit rockovou hvězdu, které se při drcení kytarových riffů a sól netyčí za zády hradby typicky černých 'marshallů'.

JAMES CHARLES 'JIM' MARSHALL bojoval v posledních letech s rakovinou a prodělal i několik mozkových příhod. Zdravotní problémy se mu ovšem nevyhýbaly ani v raném věku. Jako dítě trpěl tuberkulózou kostí, což ho do značné míry handicapovalo. Díky neuvěřitelné houževnatosti mu však ani tento fakt nezabránil v tom, že již ve třinácti letech začal pracovat; prošel tak několik zaměstnání, než objevil cestu k hudbě, především pak ke hře na bicí. V té se natolik zdokonalil, že se v roce 1949 začal dokonce výuce hry na bicí věnovat profesionálně. Byl v tomto směru natolik agilní, že během jednoho týdne stihl učit i 65 žáků. Mezi nimi byli například Mitch Mitchell (Jimi Hendrix Experience), Micky Waller (Little Richard) či Mick Underwood (Ritchie Blackmore). Díky vydělaným penězům si mohl v roce 1960 dovolit otevřít svůj vysněný obchod s hudebními nástroji. Rozšíření sortimentu o kytary a zesilovače bylo zlomovým okamžikem, který se nesmazatelně zapsal do historie rockové hudby.

Poptávka po kvalitních, výkonných a cenově dostupných zesilovačích vnukla Marshallovi myšlenku pokusit se vyrobit vlastní typ zesilovače. Své technické znalosti spojil s šikovností mladého elektrotechnika Dudleyho Cravena a po několika neúspěšných prototypech spatřil světlo světa první zesilovač značky Marshall, což znamenalo v hudebním světě doslova revoluci. V roce 1962 tak oficiálně vznikla firma Marshall Amplification a mezi prvními zájemci o nové zesilovače byli například Jimi Hendrix, Eric Clapton či Jimmy Page. Od té doby jsou tyto výrobky vídány jako nedílná součást vybavení většiny klasických rockerů i nejtvrdších metalistů. Například leader Megadeth, Dave Mustaine, se vyjádřil, že těžko kdy něco překoná zvuk jeho starých lampových 'marshallů'. Firma byla neuvěřitelně úspěšná a v roce 1984 dostala ocenění Queens Award For Export od královny Elizabeth II. za vynikající exportní výsledky v uplynulých třech letech. V roce 2003 dostal Jim Marshall další ocenění z Buckinghamského paláce, a sice Řád britského impéria za služby pro hudební průmysl a charitu. Přestože byl velice úspěšným obchodníkem, nikdy se u něj neprojevily snobské manýry a mnoho milionů liber věnoval především veřejně prospěšným programům, včetně nadace Královské národní ortopedické nemocnice v londýnském Stanmore, kde byl jako dítě dlouhodobě hospitalizován.

Celý svět si jej tak bude pamatovat nejen jako výrobce zesilovacích aparátů, které daly rockové a metalové hudbě jedinečný a neopakovatelný zvuk, ale především jako houževnatého chlapíka, který se i navzdory životním problémům dokázal úspěšně prosadit ve svém oboru a uměl otevřít i své štědré srdce. Až se zase na pódiu rozezní 'černé hradby' s výrazným bílým logem, bude všem jasné, že odkaz 'pána hluku', jak byl Jim Marshall přezdíván, bude žít a znít stále dál.


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Zákulisí:
Pavla Kapitánová je po smrti!

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) František Kovač + Rockshock, 2005 - 2011: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.07 sekund