ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


LUCIE
  – EvoLucie

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Zemřel král kytarových zesilovačů Jim Marshall
Publikoval: JO - Pátek, 06.04. 2012 - 23:31:18
Rubrika: Zákulisí

Text: Jiří Olszar
Foto: archiv

Smutná zpráva přišla z Milton Keynes (Buckinghamshire), kde v místním hospici 5. dubna 2012 ve věku 88 let ukončil svou pozemskou pouť legendární výrobce kytarových zesilovačů JIM MARSHALL. Bez jeho práce a nadšení by byl dnešní rockový svět pravděpodobně zcela někde jinde a jen těžko si lze představit rockovou hvězdu, které se při drcení kytarových riffů a sól netyčí za zády hradby typicky černých 'marshallů'.

JAMES CHARLES 'JIM' MARSHALL bojoval v posledních letech s rakovinou a prodělal i několik mozkových příhod. Zdravotní problémy se mu ovšem nevyhýbaly ani v raném věku. Jako dítě trpěl tuberkulózou kostí, což ho do značné míry handicapovalo. Díky neuvěřitelné houževnatosti mu však ani tento fakt nezabránil v tom, že již ve třinácti letech začal pracovat; prošel tak několik zaměstnání, než objevil cestu k hudbě, především pak ke hře na bicí. V té se natolik zdokonalil, že se v roce 1949 začal dokonce výuce hry na bicí věnovat profesionálně. Byl v tomto směru natolik agilní, že během jednoho týdne stihl učit i 65 žáků. Mezi nimi byli například Mitch Mitchell (Jimi Hendrix Experience), Micky Waller (Little Richard) či Mick Underwood (Ritchie Blackmore). Díky vydělaným penězům si mohl v roce 1960 dovolit otevřít svůj vysněný obchod s hudebními nástroji. Rozšíření sortimentu o kytary a zesilovače bylo zlomovým okamžikem, který se nesmazatelně zapsal do historie rockové hudby.

Poptávka po kvalitních, výkonných a cenově dostupných zesilovačích vnukla Marshallovi myšlenku pokusit se vyrobit vlastní typ zesilovače. Své technické znalosti spojil s šikovností mladého elektrotechnika Dudleyho Cravena a po několika neúspěšných prototypech spatřil světlo světa první zesilovač značky Marshall, což znamenalo v hudebním světě doslova revoluci. V roce 1962 tak oficiálně vznikla firma Marshall Amplification a mezi prvními zájemci o nové zesilovače byli například Jimi Hendrix, Eric Clapton či Jimmy Page. Od té doby jsou tyto výrobky vídány jako nedílná součást vybavení většiny klasických rockerů i nejtvrdších metalistů. Například leader Megadeth, Dave Mustaine, se vyjádřil, že těžko kdy něco překoná zvuk jeho starých lampových 'marshallů'. Firma byla neuvěřitelně úspěšná a v roce 1984 dostala ocenění Queens Award For Export od královny Elizabeth II. za vynikající exportní výsledky v uplynulých třech letech. V roce 2003 dostal Jim Marshall další ocenění z Buckinghamského paláce, a sice Řád britského impéria za služby pro hudební průmysl a charitu. Přestože byl velice úspěšným obchodníkem, nikdy se u něj neprojevily snobské manýry a mnoho milionů liber věnoval především veřejně prospěšným programům, včetně nadace Královské národní ortopedické nemocnice v londýnském Stanmore, kde byl jako dítě dlouhodobě hospitalizován.

Celý svět si jej tak bude pamatovat nejen jako výrobce zesilovacích aparátů, které daly rockové a metalové hudbě jedinečný a neopakovatelný zvuk, ale především jako houževnatého chlapíka, který se i navzdory životním problémům dokázal úspěšně prosadit ve svém oboru a uměl otevřít i své štědré srdce. Až se zase na pódiu rozezní 'černé hradby' s výrazným bílým logem, bude všem jasné, že odkaz 'pána hluku', jak byl Jim Marshall přezdíván, bude žít a znít stále dál.


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Zákulisí:
Pavla Kapitánová je po smrti!

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.04 sekund