ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E
  A N K E T Y

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


WOLFARIAN
  – Beyond The Ninth Wave

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Nahum – The Gates Are Open
Publikoval: JO - Čtvrtek, 22.03. 2012 - 15:44:24
Rubrika: Recenze

NAHUM – The Gates Are Open
vlastní náklad / 36:44

Ostravská thrash/deathmetalová úderka Nahum začala psát svoji historii někdy v roce 2004. Ovšem zásadní je pro kapelu rok 2009, kdy se po tříleté pauze dávají znovu dohromady a po ucelení sestavy v roce následujícím začínají nejen koncertovat, ale především tvořit nový materiál. Toto snažení vyvrcholilo letos v březnu, kdy se na svět vyklubalo prvorozené 'dítko' s názvem The Gates Are Open.

Přestože se jedná o debut, neponechala kapela nic náhodě a svěřila jeho zvukovou podobu do rukou mistra Mroše. Ten již několikrát v minulosti dokázal, že umí výborně pracovat i s brutálnějšími spolky, které si zakládají na pestřejším herním projevu a nehoblují jen bezhlavě dokola tři akordy. Mezi takovéto spolky můžeme zařadit právě i Nahum. Díky preciznímu zvuku se totiž neztratí žádný tón ani vokální slabika. Samozřejmě nechybí ani ta správná deathmetalová síla a údernost, ani thrashová nabroušenost. To jsou vlastně základy, na nichž je muzika Nahum postavena. Jak ale bylo řečeno, kapela spadá spíše do té pestřejší kategorie, přestože se nebrání ani klasickým, přímočarým postupům. Poměrně často využívají melodičtější prvky, zakomponované zejména do propracované kytarové hry, která obsahuje kromě řízných riffů i množství vyhrávek a sól. Samotné riffy se tak nějak převalují na pomezí obou základních zmiňovaných žánrů, a když se přece jen více přikloní na stranu thrash metalu, cítím jakoby starodávný závan Kreatoru 80. let, s čímž nemám sebemenší problém. Přesto se nedá o Nahum říci, že hrají nějaký old school, ze kterého ale vycházejí prakticky všechny kapely, i když si to mnohdy některé nechtějí přiznat. To je ale vedlejší.

Ostravští dravci i přes občasný závan zatuchlých větrů zní čerstvě a svým způsobem i neokoukaně. Nelze to ale přičítat pouze zpestřujícím melodiím, které nejsou nijak vlezlé a dost možná jim posluchač přijde na chuť až po čase. Poměrně často zde člověk narazí i na poněkud progresivnější momenty. Typickým příkladem budiž song Nahum (We’ll Crush Our Enemies). Takřka jazzový úvod měnící se v thrashový úprk a nespočet rytmických změn řadí tento kus mezi to nejlepší na celém albu. Když se ohlédnu ještě za těmi melodiemi, přesně na druhé straně melodičnosti stojí vokál. Ten se nese ve velice silné deathmetalové rovině, a přestože je maximálně brutální, je i neuvěřitelně srozumitelný. Možná je docela škoda, že se křikloun Pavel nepustil častěji i do jiných poloh, tak jako třeba v Get Stars Back, kde se občas objeví i blackové zaskřehotání, či v dalším výborném kousku Room 101 jakýsi mystický hlas ze záhrobí. Ten je zde ještě doplněn o dívčí vokál hostující zpěvačky Veroniky.

Pokud to celé nějak shrnu, jedná se vskutku o velice vydařený debut, který by mohl zaujmout jak příznivce brutální muziky, jež si s radostí protřepávají zarostlé 'kedlubny', tak i pozornější posluchače, kterým zde neunikne jediný tón a ocení i samotnou muzikální pestrost i hráčskou zručnost. Ortodoxní fandové neuhlazeného kanálového zvuku budou mít ale smůlu. To nás ostatní ovšem nemusí nijak trápit. Nahum rozhodně vykročili do boje o fanouškovskou přízeň tou správně okovanou nohou.

minimum 1, maximum 5 Jiří Olszar

www.nahum.cz


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Recenze:
Jet Black - Demo 2005

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.05 sekund