Inzerce

ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E
  A N K E T Y

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


WOLFARIAN
  – Beyond The Ninth Wave

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

The Snuff – Mezi rockem a metalem
Publikoval: JO - Pátek, 09.03. 2012 - 08:39:57
Rubrika: Rozhovory & Profily

Text: Petr Korál
Foto: archiv skupiny

Taky vám občas připadá, že tón v oblasti tvrdého rocku u nás stále jednoznačně udávají kapely, které na scéně fungují už nejméně deset, ale také třeba dvacet a v některých případech dokonce třeba třicet let? Že tu je sice spousta mladých spolků, ale jen málokterý z nich opravdu nadějný a schopný pootočit kolem domácí hudební historie? Mne osobně v poslední době mile překvapila tvorba pražské pětice THE SNUFF, zvěčněná na jejím prvním albu Requiem For Me. Na otázky odpovídal kytarista TOMÁŠ KUČERA.

Skupina The Snuff toho zatím za sebou nemá tolik, existujete poměrně krátce. Můžeš v kostce přiblížit celou vaši dosavadní historii?
Oficiální vznik kapely datujeme na léto 2009. Začínali jsme asi jako mnoho dalších skupin: partička kámošů se zavřela do sklepa a začala řezat do nástrojů hlava nehlava. Postupem času přišly první koncerty a první takovej impuls, že to, co děláme, má smysl a že se budeme snažit věnovat tomu víc času a úsilí. Nechtěli jsme zkrátka ztroskotat na tom ‘mrtvém bodě‘, že budeme mít jednou měsíčně koncert v nějakém pražském klubu a nedostaneme se nikam dál. S tímto impulsem souvisely i dvě změny v naší sestavě na postu baskytary a bicích. V současné a doufáme, že už definitivní sestavě hrajeme od května 2011.

Mají za sebou jednotliví členové kapely nějakou hudební minulost, působili předtím v jiných skupinách?
Basák Ijen Ayen s bubeníkem Matesem (Matyáš Verner) působili jeden čas v kapele Obzor iluzí, odehráli s ní i pár koncertů, ale teď už se věnují jen The Snuff. My ostatní jsme měli občas taky takový nutkání mít ještě nějaký vedlejší projekty, ale vždycky to nějak nevyšlo nebo skončilo po prvním koncertu. (smích) Nikdo z nás nemá aktivní muzikantský zkušenosti předtím, než jsme začali hrát spolu.

První album vám vyšlo vlastně už po pouhém roce existence. Nepřijde vám to zpětně přece jen malinko uspěchané?
Spíš nás teď napadají nějaké ještě zajímavější aranže songů, který jsou už nahraný, navíc máme novýho bubeníka Matese, kterej by to taky značně oživil, takže si občas řekneme ,,Sakra, škoda, že jsme to nenatočili tak a tak...“ Ale asi nejsme zdaleka jediní, kteří to tak mají. Jinak toho určitě nelitujeme a nepovažujeme to za uspěchaný, měli jsme materiál, čas a prostředky a tím pádem nevidím lepší způsob prezentace než natočit desku.

Zpěvák Marek Kučera je narozen v roce 1994. Už mu bylo, nebo teprve bude 18 let? Jinými slovy, musíte před ním ještě schovávat alkoholické nápoje? :-)
Jo, Mára je mlaďas, hehe. 18. narozeniny oslaví teď 16. března, takže konečně poprvé v životě okusí nějaký ten alkoholický nápoj. (smích)

Jak se vytvářela hudební tvář souboru? Shodli jste se okamžitě na tom, co zhruba chcete hrát, anebo to byl postupný vývoj, včetně obvyklé metody „pokus – omyl“?
Nějakou představu jsme zhruba měli, ale každej sám za sebe trochu jinou, a to platí dodnes. Bylo jasný, že budeme hrát něco mezi rockem a metalem, ale na konkrétním stylu jsme se nikdy nijak nedomluvili a vždycky to nějak vyplynulo samo. Někdo něco složí a buď se to líbí, nebo ne.

Když jsem váš debut Requiem For Me poslouchal, přišlo mi, že stylově máte asi nejblíže k hodně melodickému pojetí thrash metalu, i když rozhodně nechci tvrdit, že vše, co hrajete, je thrash. Jak to vidíte vy sami?
Jak už jsem říkal, my jsme de facto nikdy nepřemýšleli nad tím, co za styl vlastně hrajeme a je nám to docela jedno. V recenzi jednoho německého portálu nás definovali jako rock říznutý thrash metalem s prvkama garážového punku, nebo tak nějak. To mě docela pobavilo.

Posloucháte thrashové kapely, ovlivnily vás nějak? Jaká všechna muzika pro vás byla nebo je inspirací?
Když jsme poprvé zalezli do sklepa a začali nějak trénovat na různých coverech, abychom se sehráli, tak jsme hráli hodně Metallicu, tudíž thrash se nám určitě taky líbí. Ale jinak každej posloucháme něco jinýho. Kytarista Michal Scheiner je milovník death metalu a metalcoru, takže ten přidává do tvorby ty tvrdší prvky. Mates je zas spíš takovej popíčkář, hehe. A my ostatní posloucháme tak nějak všechno. Já mám třeba hodně rád Children of bodom, Ozzyho, Static X atd., ale někdy mam prostě taky náladu na nějaký slaďárny nebo disco, takže jsem fakt otevřenej skoro všem stylům. Jedině hipityhop teda fakt od srdce nenávidim.

Na Bandzonu píšete, že uvažujete o zapojení samplů do vaší živé produkce. Stále to platí?
To je takový věčný téma... Teď jsme v takový fázi, že momentálně fakt vůbec nedokážu říct, jestli samply spíš používat budeme, anebo spíš ne. Ale pokud jo, tak určitě ne v blízký budoucnosti.

Předpokládám, že už máte připravené nějaké nové, na první desce ještě neobsažené skladby. V čem se od těch starších nejvíce liší?
Naživo hrajeme čtyří nový skladby, který na desce nejsou a ještě máme spoustu dalších, zatím nenazkoušených. Liší se hlavně ve složitější technice a vymazlenějších aranžích. Zatím si je nemůžeme vynachválit. (smích)

Používáte výhradně angličtinu. O českých textech vůbec nepřemýšlíte?
Byli jsme ze všech stran přesvědčováni, ať zkusíme tu češtinu: "Jste Češi, tak zpívejte česky, ne?“ Ale já nevidím důvod, proč se do toho nutit, když nám čeština prostě nesedne. Neumíme vymyslet kvalitní českej text a skládat křečovitě něco, jen abychom zpívali česky? To by podle mě nefungovalo... Navíc angličtina se nám víc líbí i po stránce zvukomalby, takže už jsme se jednou a prostě dohodli, že zůstaneme u angličtiny.

Vloni jste jezdili jako předkapela Harleje. V čem to pro vás byla největší zkušenost?
Byla to zkušenost k nezaplacení, a to snad ve všem. Naučíte se lépe komunikovat jak mezi sebou, tak se zvukovým týmem. Lépe se sžijete s velkými pódii a celkově tak nějak poznáte, jak to chodí a jak by to mělo vypadat, kdybyste měli být profíci.

Co všechno by mělo The Snuff potkat a neminout v nejbližších měsících?
Když už byla řeč o těch Hárlejích, musím zmínit, že nás s nima čeká nadcházející Jarní tour 2012, která začne 23. 3. koncertem v Jemnici a potáhne se až do 3. 5., kdy proběhne závěrečnej koncert v Brně. S celým týmem se nám skvěle spolupracovalo a vzájemně jsme si sedli, takže jsme strašně rádi, že jsme dostali šanci jet s nima ještě jedno kolečko.
Jinak další neméně zajímavý akce budou s legendárním Blazem Bayleym, se kterým máme tu čest si zahrát na čtyřech koncertech v rámci jeho evropské turné (pražská zastávka je už 14. března). Takže jaro máme nabitý až až, no a v létě si střihnem nějaký ty fesťáčky. Těšíme se hlavně na Basinfirefest, kde budou hrát i naši oblíbenci Children Of Bodom.

www.thesnuff.eu


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Rozhovory & Profily:
INEKAFE - Kofeinový retro(zhovor)

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.04 sekund