ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E
  A N K E T Y

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


WOLFARIAN
  – Beyond The Ninth Wave

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Cruadalach – Lead, Not Follow
Publikoval: JO - Sobota, 05.11. 2011 - 16:06:44
Rubrika: Recenze

CRUADALACH – Lead, Not Follow
Black Bards / 37:19

Folkmetalový klan Cruadalach po vydání letošního EP Agni – Unveil What's Burning Inside sliboval, že ještě do konce roku znovu opustí temné hvozdy a útulno sklaních brlohů, aby svým přívržencům předal nová poselství dávno zapomenutých příběhů. Doba, kdy čestné slovo mělo svou váhu, se slovanské hordě natolik vpila do krve, že nesplnění slibu by bylo nestoudným haněním sebe sama. Jak slíbili, tak nyní činí, a poselství pod názvem Lead, Not Follow mohu proto pohodlně vstřebávat ještě před samotným pokropením svěcenou vodou.

Novinka je zároveň i oficiálním dlouhohrajícím debutem formace; po výborném EP se dala opět očekávat kvalitní metalová záležitost, notně okořeněná slovanským naturelem a nezbytnými folkovými proprietami. Po prvním náslechu je jasné, že ona kvalita zde opět je, ovšem s určitou dávkou přidané hodnoty. Zvýšení 'DPH' v tomto případě proti reálu rozhodně potěší. Stručně shrnuto ve třech bodech: metalové pasáže jsou metalovější, folkové mezihry folkovější a celková atmosféra atmosféričtější. Když se po intru Dubh rozezní úvodní song Rage Starts Here, ucítíte tu metalovou údernost, blížící se takřka až k death metalu. Atmosféra je místy docela ponurá, nikoliv však depresivní, jako například v následující skladbě Nezlomní, která tu a tam zvýší tlak doommetalovým kardiakům. Stejně jako na minulé nahrávce Cruadalach zbytečně nepřeslazují melodie, které až po opakovaném poslechu nabývají krásně na síle.

Potulní kejklíři a kočovní komedianti navozují atmosféru středověkých radovánek v pětce Blejanje na mjesec. Zde se mi ale poněkud nezamlouvá navázání na následující Signal Fires. Chtělo to hupsnout rovnou na drsnější notu. Ovšem úvod v dalším kousku s názvem Cruadalach je výborný. Rozverná píšťala v kontrastu s ponurým violoncellem zní vskutku božsky, což se dá prakticky říci o celé skladbě. Další česky otextovanou věc Morrigan bych zařadil mezi to nejlepší, co se na albu nachází. Nadýchaný úvod se jako lehký opar nad mokřinami pozvolna rozplyne pod kytarovou hradbou, gradující vtahujícím refrénem a rozbouřeným blacmetalovým vírem.

Popisovat muzikantské kvality jednotlivých členů asi nemá příliš smysl, vše totiž šlape jako hodinky, ale zmínku o zpěvákovi Radalfovi si neodpustím. Ten totiž svůj širokospektrální projev na novince rozvinul snad ještě více. A tak jak je pestřejší nová deska po hudební stránce, je pestřejší i jeho vokál, který se dokáže z něžnějších baladických poloh prodrat až ke řvoucí zvěři lapené do želez. Co je ale na Lead, Not Follow, potažmo celé muzice Cruadalach nejpřitažlivější? Především to, že se po vzoru jiných skupin nestylizují do typicky severského pojetí folk metalu, ale že je z nich cítit především slovanská příslušnost. Z mé strany to sice poněkud zavání patriotismem, ale tento přístup mám rád i u zahraničních interpretů. Jak je ale vidět, ani hudební vydavatelé nejsou v tomto směru úzkoprsí, neboť Cruadalach si vzal pod svá křídla německý label Black Bards, což asi hovoří za vše.

minimum 1, maximum 5minimum 1, maximum 5 Jiří Olszar

www.cruadalach.com

CRUADALACH – Lead, Not Follow
Black Bards / 37:19

Po jednom demosnímku a propagačním EP pouští folkmetaloví Cruadalach, jedni z mála odvážlivců na území naší vlasti s chutí kombinovat středověkou hudbu se současným metalem, do světa své debutové album s názvem Lead, Not Follow. Vysvětlení pro ty, kdo o kapele slyší poprvé: Cruadalach ve své tvorbě užívají vedle klasické sestavy metalové kapely nástroje, jako jsou dudy, housle, violoncello či šalmaj. Celá kolekce jedenácti skladeb byla nahrána v Haciendě Miloše 'Dodo' Doležala, který má údajně mít též v jedné z písní velice upozaděný backing vocal. Kromě České a Slovenské republiky vychází CD taktéž v západní Evropě a USA.

Celou sbírku otvírá stylové, bojovým duchem prodchnuté intro Dubh, kde na podkladu víření bubínků plyne krásná melodie, evokující středověké chorály. Na intro přímo navazuje Rage Starts Here, kteréžto ústřední kytarový riff, podpořený napětí tvořící melodií dobových nástrojů, je vyloženě zhudebněnou agresivitou. Napadá mě vzdálená podoba například se Slayer, alespoň co se atmosféry daného kousku týče. Nezlomní, to je valivý chorál, věc, která stojí a padá na sborovém zpěvu. Hutná a svým způsobem chytlavá skladba se rozjede do rychlejšího tempa. Living With Pride by mohla figurovat i jako hit do rádia. Z většiny melodický zpěv, velmi dobře zasazený do strhujícího podkladu kapely, vytváří celek, ze kterého hrdost přímo čiší. Perfektně do skladby zapadají i pro tento druh skladby netypická bonga. A ocitáme se na středověkém tržišti. Přesně takhle na mě působí Blejanje na Mjesec. Ve skladbě jsou zastoupeny pouze dobové nástroje a ženský vokál. I když metalová část kapely zde není slyšet, píseň není čímsi navíc, ale naopak vhodně dotváří atmosféru celého alba. Zajímavá vyhrávka pak otvírá Signal Fires, jejíž zbytek tvoří změť riffů, které by snad mohly působit majestátně, ale jsou jaksi roztříštěné přemírou zahraných not. Nesmí chybět samozřejmě hymna kapely – klanu. Píseň Cruadalach je vlastně esencí všeho, o čem Cruadalach jsou. Jemnost a romantika skloubená s drsností a hrubostí, vše podmalované pohansko-gotickým nádechem. Melancholická Morrigan se výrazem asi nejvíce ze všech skladeb na CD přibližuje modelu, respektive odkazu klasického heavy metalu. Svou atmosférou ve mně evokuje určité momenty z tvorby Grave Digger. Šlapavá For My Bleeding Friends je naopak typickou vyřvávačkou s dostatečně dlouhým refrénem, aby si ho všichni přátelé na koncertech spolu s kapelou zapěli a náležitě užili. Předposlední Hear Our Voices! je postavena převážně na mužských vokálech. Nejen sborový refrén je zde situován do role chorálu. Závěr alba obstarává píseň The Promise, ve která je zajímavá vyhrávka, možná tak trochu připomínající začátek metallikovské To Live Is To Die. Dala by se brát i jako příslib, že o Cruadalach ještě uslyšíme.

Určitě bych ocenil zvuk nahrávky, za který by se nemuseli stydět leckteří kolegové z branže, žijící na západ od našich hranic. Celkový dojem z alba je také velmi dobrý, kapele se totiž podařilo do skladeb dostat atmosféru dávných písní; velkým plusem je také to, že nikoho nekopírují. (Výše zmíněné občasné příměry ke slavnějším uskupením nechť laskavý čtenář bere jen jako subjektivní dojem z dané skladby či melodie, nikoli poukázání na nedostatek vlastní invence kapely.) Za zmínku určitě stojí také povedený obal, na kterém je zobrazena ovce vyjící na Měsíc. Výstižný a naprosto originální symbol.

minimum 1, maximum 5 David 'Géba' Gebler

www.cruadalach.comPoznámka: 2. 12. přidán druhý recenzní pohled na album z pera Davida 'Géby' Geblera.


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Recenze:
Jet Black - Demo 2005

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.05 sekund