ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E
  A N K E T Y

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


WOLFARIAN
  – Beyond The Ninth Wave

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Theocracy, Ascendancy, Nahum, Porta Inferi
Publikoval: JO - Sobota, 05.11. 2011 - 15:47:32
Rubrika: Reportáže
Theocracy

THEOCRACY, ASCENDANCY, NAHUM, PORTA INFERI
25. října 2011, Ostrava, Barrák

Text: Jiří Olszar
Foto: Jiří Olszar

Americká powermetalová formace Theocracy vyrazila po dvou letech na evropské turné, během něhož se celkem čtyřikrát představila česko-slovenským fanouškům. Jednou ze zastávek bylo i vystoupení v ostravském klubu Barrák (dříve Prostor – Tančírna), takto součást akce nazvané Combat Metal Fest. Osobně jsem se na tohle představení obzvlášť těšil, neboť se dalo očekávat, že na pódiu provětrají nejen skladby z výborného alba Mirror Of Soul, ale i z připravované, zatím bezejmenné novinky. Druhý důvod mého zájmu byl ale i samotný klub, který prošel během léta kompletní rekonstrukcí, a hned v úvodu musím napsat, že dopadla na výbornou. Staronový prostor se tak stal důstojným rockovým stánkem, splňujícím veškeré požadavky návštěvníků i vystupujících skupin. S návštěvností to nebylo před rekonstrukcí zrovna nejlepší, proto jsem byl zvědav, jak si povede akce i v tomto směru, navíc když úterý nebývá pro podobné události zrovna nejatraktivnějším dnem v týdnu.

Porta Inferi

Veškeré obavy se ale rozplynuly již během úvodního vystoupení novojičínské powermetalové skupiny PORTA INFERI. Ti nejenže svým výborně šlapajícím power metalem s progresivními prvky přitáhli před pódium poměrně slušnou hordu přihlížejících fans, ale po chvíli je natolik rozvášnili, že to vypadalo, jako by kapela byla hlavní hvězdou večera. Popravdě řečeno, ani se není čemu divit. Letošním albem Another World se víceméně zařadili mezi domácí powermetalovou elitu a docela dobře se jim daří i koncertně. Například stát na jednom pódiu třeba s takovými Gamma Ray se určitě nepodaří jen tak někomu. Publikum se tedy výborně bavilo a na závěr se domáhalo i přídavku. Na ten už ale z časových důvodů nedošlo. Začátek akce parádní, proto jsem doufal, že úroveň nebude mít klesající tendenci.

Nahum

Spolupořádající ostravská úderka NAHUM do hudebního konceptu akce příliš nezapadala. Ostatně sám zpěvák Pavel alias 'Pain' začínal její drsné, thrash/deathmetalově laděné vystoupení slovy: "Tak, teď vám trochu pokazíme powermetalový večer." Je sice fakt, že se některým, stylově úzce zaměřeným posluchačům Nahum příliš nezamlouvali (minimálně frontman určitě ví, o který stůl v sále se jednalo…), ale že by večer nějak pokazili, o tom nemohla být řeč. Drsnější projev vkusně prokládali melodičtějšími linkami a kdo měl chuť, mohl si s kapelou docela slušně zapogvat, neboť k tomu se jejich muzika náramně dobře hodí. A protože jakožto domácí seskupení měli v sále přívrženců poměrně dost, na obou frontách vše fungovalo velmi dobře. Pánové příliš netlačí na technickou strunu, ale pohrávají si především s přímočarostí a energií. Rozhodně výborná záležitost pro pořádný podpódiový odvaz.

Ascendancy

Dalo by se říci, že ani následující ASCENDANCY do žánrového charakteru večera příliš nezapadali. Přece jen ale měli k tomuto stylu poněkud blíže než Nahum, poněvadž prvky power metalu se v jejich progresivním a žánrově širokospektrálním projevu přece jen tu a tam objevily. Technicky výborně vybavení muzikanti ale nezapomínali ani na metalové 'hroziče', mající chuť na pořádnou pařbu v kotli. Fanoušci tak mohli obdivovat nejen technickou zručnost (zejména kytarista Libor Kukula byl v tomto směru výborný) s množstvím rytmických brejků, ale především se u tohoto setu parádně bavit. Přestože je hudba Ascendancy místy poněkud složitější, neshledal jsem zde žádný zásadní problém. Vše dokonale a bezchybně fungovalo. Stručně shrnuto, Ascendancy se výborně poslouchají z CD, naživo však ještě lépe.

Theocracy

Podobně kvalitní výkon se očekával i od hlavní hvězdy večera THEOCRACY. Ovšem avizovaný handicap v podobě nachlazených hlasivek zpěváka Matta Smitha tyto předpoklady poněkud narušoval. Hned v úvodním songu bylo jasné, že z kvalitního vokálu nebude dnes večer patrně nic. Do výšek se raději ani nepouštěl a samotné vokální linky musel natolik upravit, že nebýt kvalitního hudebního podkladu, asi bych měl s rozpoznáním jednotlivých skladeb docela problém. V každém případě musím ale ocenit jeho snahu. Přestože s handicapem boj prohrával, pral se s ním srdnatě. Vše doháněl pódiovou show i bezvadnou komunikací s publikem. Jak jsem již naznačil, po hudební stránce problém nebyl, jen v úvodu jsem postřehl pár kytarových přehmatů. Když se ale kapela rozehřála na provozní teplotu, bylo vše v naprostém pořádku. Sympaťák Val Allen Wood byl v sólech a vyhrávkách excelentní, a když se se svým kytarovým kumpánem Jonathanem Hindsem pustili do krásně řezavých zdvojených riffů, strhla se lavina euforie i v publiku. Například během repertoárově nejtvrdší skladby Laying The Demon To Rest, jež má poměrně slušný thrashmetalový základ, to v kotli skutečně vřelo. Při poslechu nových skladeb jsem měl ale pocit, že možná o statut nejtvrdšího songu brzy přijde. Fanoušci se mají opravdu nač těšit. Trošku pochopitelně zamrzela kratší délka celého vystoupení, ale vzhledem ke zpěvákově indispozici to bylo asi tak maximum, co mohl zvládnout. Pokud by například vměstnali do playlistu takovou Mirror Of Souls, hrací doba by se okamžitě, díky rekordní délce této titulní skladby, natáhla o další dvaadvacet minut, ale to by Matt už asi nerozdýchal. Rozloučili se tak prostřednictvím Absolution Day, kterou měli původně plánovanou jako přídavek. Nezapomněli samozřejmě od srdce poděkovat skvělému publiku. Bylo vidět, že i přes určité komplikace si toto vystoupení výborně užili.

Z mé strany byly dojmy sice poněkud rozpačité, ale o vyloženém zklamání se hovořit rozhodně nedalo. Spíše mi bylo kluků docela líto, protože bylo evidentní, že do svého setu chtějí opravdu dát vše. Celkově působili velice příjemně, nechyběla jim energie ani nasazení, navíc ukázka nového materiálu byla více než dobrým lákadlem na případná další vystoupení. Určitě bych se v budoucnu nebál další živé konfrontace s touto sympatickou partou z městečka Athens v Georgii.

Theocracy


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Reportáže:
Guns N' Roses, Sebastian Bach, Avenged Sevenfold

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.07 sekund