ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E
  A N K E T Y

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


WOLFARIAN
  – Beyond The Ninth Wave

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Pařát Release Night
Publikoval: JO - Pondělí, 18.04. 2011 - 00:08:31
Rubrika: Reportáže
Cruadalach

PAŘÁT RELEASES NIGHT
26. března 2011, Ostrava, Prostor-Tančírna

Text: Jiří Olszar
Foto: Jiří Olszar

Metalový časopis Pařát přivezl své ovečky, tedy skupiny, které pod jeho křídly vydaly – či teprve vydají – svá alba, do ostravského klubu Tančírna. Fanoušci se tak mohli těšit nejen na zajímavou muziku z produkce Pařátu, ale i na dva speciální hosty. Milovníci alkoholu určitě nepohrdli štamprličkou Che Guevary zdarma, tombola, ve které bylo možno vyhrát nějakou tu zajímavou vstupenku, rovněž nebyla k zahození, o polovičním vstupném pro předplatitele ani nemluvě. Základ pro úspěšnou akci byl položen, takže se pojďme podívat na samotné hudební dění.

Insane

Poněkud zvláštní přístup zvukaře, jenž byl v době avizovaného začátku akce teprve někde na cestě ke klubu, zapříčinil časový skluz, který se už nepodařilo dohnat ani razantním utnutím vystoupení poslední kapely, ale k tomu později. Jako první se z 'pařátovské' stáje představili thrash/deathmetaloví INSANE, kteří mají u labelu albový zářez v podobě stále aktuálního CD Preserve To Diverse, nedávno recenzovaného i v Rockshocku. A musím souhlasit s kolegou Martinem Hlouškem, je to opravdu výborná záležitost. Muzika z tohoto počinu, bohatě prostoupena moderními metalovými postupy, tvořila stěžejní část playlistu. Kvalitní hráčské výkony (dlouholeté zkušenosti byly hodně znát) poněkud sráželo nepříliš dobré nazvučení. Domluva se zvukařem patrně nefungovala, jak by měla. Zpočátku nepříliš početné publikum navíc pozorovalo dění na pódiu poněkud zpovzdálí. Jeden panák Che Guevary patrně na rozjezd nestačil. Poněkud více se fandové odvázali až v závěrečném coverovém dvojpřídavku Raining Blood / Territory. Škoda že nedokázali takto reagovat i na vlastní tvorbu Insane. Jak jsem ale později pochopil, byli nažhaveni na docela odlišný styl muziky.

Everlasting Dark

Následující EVERLASTING DARK již přece jen přinutili fans k větší aktivitě. O poznání lepší zvuk, chytlavější melodie i atraktivní zpěvačka byly určitě dobrým lákadlem. ED svým posledním albem Return To Darkness rovněž uvízli v 'pařátech' pořadatele a mezi své příznivce sypali songy v gothic/doom/deathmetalovém duchu. Jmenované styly se míchaly v jejich hudbě prakticky neustále a stejně na tom byly i vokály. Zpěvačka Hanka Vajčnerová si pohrávala především s goticko-operními čistými tóny, zatímco kytarista Zdeněk Kaczor si liboval v chlapácky drsném výrazu. Vystoupení nechyběla energie, klávesy společně s houslemi mu dodávaly i symfonický nádech. V doommetalových pasážích pro změnu krásně prohloubily temnou atmosféru. Další vokální zpestření přišlo v 'Haggardovsky' upravené švédské středověké baladě Herr Mannelig, kde na kus řeči, tedy vlastně zpěvu, zaskočil Aleš Cipra z Cruadalach. Pro mě osobně byli Insane hudebně zajímavější, ale o tom, že Everlasting Dark předvedli parádní výkon, není pochyb.

Dobytčí mor

Že se i v trojici dá dělat hodně dobrá muzika, předvedl následující DOBYTČÍ MOR. Základem jejich produkce je drtivý grindcore, podpořený devastujícími blast-beatovými rytmy s notnou dávkou thrashmetalové agrese. Tento přístup nejenže odlišuje DM od ostatních, podobně smýšlejících spolků, ale především to výborně funguje v živém provedení. Nechybí tomu energie, živelnost a do jisté míry i chytlavost, což posluchače vždy přivede do varu. Podobně to fungovalo i zde, přestože divácká kulisa byla stále spíše průměrná. Nerad vyzdvihuji výkon jediného člena, pokud kapela perfektně funguje jako celek, ale v tomto případě si neodpustím poznámku k bubeníkovi Rosťovi Trojákovi. Nejde ani tak o jeho techniku, ale především o naprosto dokonalou přesnost a nasazení. Marně jsem ovšem hledal na jeho vyholeném zátylku čárový kód s výrobním číslem … android to skutečně není. Jak jsem ale uvedl, DM dokonale šlapali jako celek, pro mě patrně jedno z nejlepších vystoupení večera. Příznivci této smečky se letos mohou těšit na zbrusu nové album, jež vyjde právě u Pařátu. Jako ochutnávku si mohou dopřát song Conteinerized na Bandzone profilu kapely. Naživo zní opravdu dokonale, takže doporučuji.

Cruadalach

Podle reakcí publika i samotného dění na pódiu bylo jasné, že hlavní hvězdou celé akce jsou folkmetaloví CRUADALACH. Aby taky ne. Křest desky není každodenní záležitostí, takže bylo zcela evidentní, že si ho chce kapela s fanoušky náležitě užít. Novinkové EP Agni – Unveil What's Burning Inside vyšlo, jak jinak než u Pařátu, křtít se zde ale měla jeho LP verze. Bohužel vydání se nějak pozdrželo, takže se nakonec křtilo CD, což bylo upřímně řečeno fanouškům docela jedno. Snad jen příznivci velkých placek mohli být zklamaní, že si tuto raritku nemohou odnést domů za zvýhodněnou cenu. Ještě taková perlička k samotnému křtu: zhostil se ho osmiletý syn bubeníka Michala Raka. Početný klan Cruadalach se ale brzy dočká dalšího přírůstku, neboť dechařka Petra Jadrná je v radostném očekávání a vystoupení v Ostravě bylo pro ni (v poslední době) jedno z příležitostných. Na pódiu bylo skutečně docela těsno, neboť srovnat osmihlavé těleso na nepříliš prostorné pódium dá docela zabrat. Navíc když má ve svých řadách takového divočáka, jakým je bezesporu zpěvák Radalf, který si ze strategických důvodů nechal otevřenou zábranu mezi publikem a pódiem, takže si mohl každou chvíli odskočit mezi fanoušky… Ti se od samotného začátku vystoupení výborně bavili a bylo očividné, že Cruadalach jsou přesně ta kapela, na kterou se těšili nejvíce. Skočný folk metal, navíc v dokonalém provedení, dokáže téměř vždy rozproudit krev v žilách, a to i lidem, kteří nemají tento styl jako primární záležitost. Krev se tedy vařila, atmosféra gradovala a mezi kapelou a crua-fans to krásně jiskřilo. Například při songu Pramen Epony byla ta energie až takřka hmatatelná. O klasickém odchodu z pódia nemohla být řeč, takže se muselo zákonitě přidávat. Na řadu přišla i předělávka Zlatovláska ze stejnojmenné pohádky. Cruadalach jsem naposledy viděl před rokem a půl, shodou okolností právě zde. A byla to absolutně nesrovnatelná vystoupení. Dneska jde o prakticky hotovou kapelu, výborně sehranou, s jasnou představou jak zaujmout posluchače.

Nemesis

Dalším důkazem, že se lidé přišli hlavně folkmetalově bavit, byla i skutečnost, že se po Cruadalach a následné tombole začal klub pozvolna vylidňovat. Nevylidnil se ale úplně, neboť metaloví fajnšmekři si nemohli nechat ujít vystoupení domácích nestorů NEMESIS. Domácích doslova, neboť zkušebnu mají jen o patro výš, než je samotný klub. Během zvukové zkoušky neponechali nic náhodě a zvukaře doslova postavili do role statisty, což se následně ukázalo jako výborná volba. Měli rozhodně nejlepší zvuk, díky němuž dokonale vyzněly všechny technické finesy jejich nemesis-metalu. Jako základní vodítko by se snad dal brát thrash/death metal, ale tihle Ostraváci mají natolik svojský styl, že výše zmíněná škatulka k nim naprosto trefně sedne. Neznalému posluchači možná občas přijde tento styl maličko chaotický, ale stačí se pořádně zaposlouchat a každému hned musí být jasné, že kombinaci techniky a přímočarosti zvládají muzikanti naprosto precizně. Zřejmě i proto dokáže jejich hudba nejen pořádně nakopnout, ale i posluchačsky zaujmout. A opět bych se rád zmínil o bubenickém postu. Mladičký bubeník Aleš Fojtík, pod zkušeným dohledem kytarové dvojice Luky – Dalmatin, neuvěřitelně technicky vyspěl. Kapela teď skutečně výborně šlape, tudíž jsem se domníval, že i když zde Nemesis vystoupili jako jeden ze speciálních hostů, bude mít jejich spojitost s Pařátem do budoucna i nějaké konkrétnější vydavatelské rozměry. Bohužel jsem se mýlil. Navíc jsem se dověděl, že bubeník Aleš bude muset v nejbližší době řady Nemesis kvůli studijním povinnostem opustit, takže následovník kultovního alba Temptation je opět v nedohlednu. Vystoupení v Tančírně mělo každopádně, především tedy pro pamětníky, docela zajímavou příchuť. Během 'pravěké' skladby Find The Truth, která pochází z prvního stejnojmenného dema, se totiž na pódiu opět objevil divočák Radalf, jenž kdysi v kapele působil, a s nynějším zpěvákem Konysem si střihli vskutku líbezný duet.

Praselizer

Posledním spolkem a zároveň druhým speciálním hostem akce byli pig-grindoví PRASELIZER. Jejich vystoupení, jak už jsem se v úvodu zmiňoval, však bylo razantně zkráceno. V rychlosti jsem zaregistroval úvodní song Lízání klitorisu mrtvého prasete na střeše římskokatolického kostela (omlouvám se kapele, pokud jsem tento skvostný název nenapsal přesně), pak se chvíli hledal playlist, zazněly ještě dva tři chrochtoidní songy a zvukař zcela nekompromisně zavřel vrátka tohoto chlívku. Nevím, jestli to bylo nejkratší vystoupení kapely v historii, ale v Tančírně se rozhodně do rekordních tabulek zapsali. Paradoxní na celé situaci bylo, že se Praselizer během vystoupení trefili do posunu na letní čas, takže z tohoto pohledu naopak odehráli svůj nejdelší set v životě. Docela úsměvná tečka za celou akcí, která se ale jinak docela povedla. Jen těch fanoušků mohlo být o poznání víc a dodržení časového harmonogramu poněkud striktnější.


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Reportáže:
Guns N' Roses, Sebastian Bach, Avenged Sevenfold

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.06 sekund