ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E
  A N K E T Y

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


WOLFARIAN
  – Beyond The Ninth Wave

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Porta Inferi – Another World
Publikoval: JO - Pondělí, 04.04. 2011 - 23:54:55
Rubrika: Recenze

PORTA INFERI – Another World
vlastní náklad / 43:46

Letos v říjnu to bude přesně pět let, co se kytarista Mirek Andrássy a bubeník Michal Baroň rozhodli vytvořit powermetalový projekt, který se ale díky rozpadu jejich domovských kapel (Amarcort, Nathania) přetransformoval do regulérní skupiny nesoucí název Porta Inferi. Formace se postupně vyvíjela, personálně obměňovala, nabývala zkušenosti, seznamovala se i se studiovou prací (dvě dema, EP Wait!), až všechno toto snažení vyvrcholilo letošním rokem, kdy vychází její první oficiální album Another World.

Loňské EP Wait! tak nějak naznačilo, že se hudební kroky Porta Inferi budou ubírat směrem k progresivnějšímu projevu. Úvodní a zároveň titulní song Another World je ale oděn spíše do klasičtějšího powermetalového hávu. Svižné speedmetalové sloky s tradičně líbivou melodickou linkou v refrénu, brilantní kytarové sólo – možná práce Honzy Běhunka ze Seven, který je jedním z hostujících interpretů na tomto CD (zde ale jen tipuji). Takovýchto parádních kytarových momentů je na albu ovšem povícero. Novinka je ostatně hodně postavena na kytarách, které jsou maximálně řízné a důrazné, místy až lehce 'nathrashlé'. Velice důležitou roli hrají i klávesy, o které se postaral zmiňovaný Mirek Andrássy. Především jejich smyčcový zvukový rejstřík dodává skladbám nádech symfoničnosti. Například v refrénu Float For Victory skvostně podtrhují vokál zpěváka Míry Raindla. Ten používá poměrně bohatou škálu hlasových poloh od čistě rockové, občas 'Sammetově' přidrsnělé, až po nečekaně barbarsky brutální. Občas ale 'zascreamuje' kytarista Mirek. Je docela škoda, že v razantnějších pasážích je vokál lehce utopený a přes mohutnou kytarovo-klávesovou hradbu se musí doslova prodírat. Asi by to chtělo více si pohrát s mixem nebo se samotnou dynamikou hlasu. Z živých vystoupení vím, že 'to' Míra v hrdle má. V klidnějších momentech tento problém každopádně nenastává. A ke zvuku bych měl ještě jednu výhradu, konkrétně k bicím. Jsou takové nemastné neslané, jako by jim chybělo více dynamiky; čistější zvuk by rovněž nebyl na škodu. Žel, kvalitní bicí u nás umí nazvučit jen málokdo. Co se týče kytar a kláves, tam je vše v naprostém pořádku, dokonce u kytar bych se nebál použít slovíčko 'luxusní'. Takhle nějak si představuji správný powermetalový kytarový sound. Další, pro notorické stahovače hudby nepodstatnou výtkou je booklet, který je se svou dvojstránkou s jedním textem k titulní skladbě, fotkou kapely a několika důležitými informacemi obsahově poměrně hubený. Na druhou stranu je graficky hezky zpracovaný a přední stránka s post-apokalyptickým výjevem docela koresponduje se samotným titulem.

Ale zpět k hudebnímu obsahu. Jak již bylo řečeno, Porta Inferi se řadí mezi powermetalové spolky s progresivnějším cítěním. Jsou zde ovšem docela překvapivé okamžiky. V Only Thing Is War zcela nečekaně vybafne z reproduktorů techno/trance ve stylu Scooter, které se po chvíli změní do elektrometalového předělu, až občasné thrashmetalové prvky ozvláštní tuto záležitost ještě více. V kombinaci s power metalem docela zvláštní, nikoliv však nezajímavé a v tomto provedení určitě na tuzemské poměry docela originální. Vlastně ani u zahraničních interpretů zvučnějších jmen nenacházím přímou inspirativní linku. Možná by se dalo něco vyštrachat z nepřeberného šuplíku nápadů Waltari. Neberte to ovšem doslovně, Porta Inferi nejsou Waltari, jen mě ta asociace u těchto žánrových neznabohů tak nějak napadla. V podobném duchu se nese třeba i velice zdařilá věc Fear, která je hutně našlapaná a příjemně provoněná dalším hostem v podobě zpěvačky Pavly Žeravíkové ze skupiny Sinistra. K tomu nejlepšímu, co se ve vokálním spojení s Mírou Raindlem na albu odehrává, je ale třeba se vrátit ke třetímu songu Black River. Opravdu nádherný duet, ze kterého na mě poněkud dýchla atmosféra loňské desky Michaela Kiskeho a Amandy Somerville. Black River rozhodně aspiruje na druhou koncertní tutovku. Tou první je samozřejmě Pact With Devil, jedna z nejstarších věcí v repertoáru kapely, která našla své zasloužené místo i na tomto debutu.

Určitě by se dala každá ze skladeb rozebrat mnohem podrobněji a věřte, že rozebírat by bylo opravdu co. Každý z devíti zářezů na tomto CD je něčím zajímavý, a přestože jako celek je deska poměrně pestrá a různorodá, drží hezky celistvě pohromadě. Another World určitě bude patřit mezi poslechově dlouhodoběji chutnající zboží. Dokonce se vám dost možná stane, že výše zmiňované zvukové nedostatky přestanete vnímat a dokonale podlehnete kouzlu hudby, kterou Porta Inferi produkuje. Ta je opravdu kvalitní a vše kolem je druhořadé.

minimum 1, maximum 5 Jiří Olszar

www.portainferi.com


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Recenze:
Jet Black - Demo 2005

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.09 sekund