ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


LUCIE
  – EvoLucie

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Moshtárna 001 (únor 2011)
Publikoval: JO - Úterý, 22.02. 2011 - 01:43:36
Rubrika: Recenze

ABBAND – Grizzly

Aleš Brichta natočil se svým Bandem vloni v létě ve studiu Propast Petra Jandy výtečné 'nové' album. Ony uvozovky jsou opravdu na místě a nejde o žádný sarkasmus, jedná se totiž o kolekci vlastních starších hitů, převedených pro exportní účely do angličtiny. Dvanáctku skladeb, z nichž hned tři jsou cover verzemi, natočil jedenapadesátiletý zpěvák již s novou sestavou doprovodné kapely: kytaristy Liborem 'Máčou' Matejčikem a Zbyňkem Haasem, baskytaristou Karlem Adamem a bubeníkem Klaudou Kryšpínem. Šlape jim to náramně. A Alešovi snad ještě lépe zpívá. Jeho angličtina je naprosto bezchybná, stejně jako vlastnoruční přebásnění původních textů. V absolutních měřítcích lze pak hovořit i o zvuku nového díla.

minimum 1, maximum 5 František KovačBRUTALLY DECEASED – Dead Lovers' Guide

Od roku 2007 existující pražská formace na svém dlouhohrajícím debutu (předtím pouze demo Stockholm, 2007) nepokrytě vzývá tradiční kov smrti, s jasnými odkazy na novodobou skandinávskou školu. Důkazem budiž i zařazená předělávka Dismember Override The Overture. Devítiskladbová nahrávka sice v naznačené stylové škatuli nečiní žádný inovativní průvan, nicméně posluchače ani po celou dobu své stopáže nenudí. Mohou za to především kvalitní instrumentální a pěvecké výkony všech zainteresovaných i celkově dobrý, hutný avšak 'přehledný' zvuk.

minimum 1, maximum 5minimum 1, maximum 5 František KovačCHAINFIST – Black Out Sunday

Dánská pětka, která tímto počinem na sklonku loňského roku oficiálně albově debutovala, sama o sobě říká, že hraje 'heavy rock'. Odtušíte, že takových kapel je na scéně nepočítaně? Máte pravdu, navíc nic moc extra jimi předkládaný materiál není; vyložený propadák se ale také rozhodně nekoná. Tuctová kapela prostě vydala tuctovou desku. Dobře nahranou, dobře nazpívanou, dobře natočenou i graficky vybavenou – jen zajímavé vlastní nápady, kardinální to ingredience, pokud chcete atakovat špičku pyramidy, jaksi chybí.

minimum 1, maximum 5 František KovačDESIRE FOR SORROW – Angels Of Revenge

Zběsilý blackový jekot v samém úvodu nahrávky mě až vyděsil, zřejmě jsem se na poslech dostatečně nesoustředil. Dobrý tah! Žel, následující materiál už tolik zajímavý není. A šokantní už vůbec ne. Inu, když dva dělají totéž, nemusí být výsledek nutně stejný. Inspirační vzory téhle mladé jihočeské party jsou z jejich vlastní produkce sice jasně čitelné; příliš plechové bicí, místy až křečovitě chrastivé kytary, zbytečně rozplizlé klávesy a především absence originality ale jejich snažení zatím podráží nohy. Je to však teprve jejich debutový počin, tak nad nimi hned nelamme krucifix.

minimum 1, maximum 5minimum 1, maximum 5 František KovačFLATTUS – V přítmí

Dva roky po vydání desky Za stěnou, která se mimochodem jako vůbec první CD v republice prodávala za cenu, již si při nákupu individuálně určili samotní fanoušci, přichází zkušená pražská crossoverová formace s novým, monotematickým, respektive koncepčním maxisinglem. A nutno uznat, že se čtveřice na stará kolena kvalitativně posunula o velký kus dál. Na pětiskladbovém materiálu je totiž zřetelně slyšet, že poprvé ve své historii spolupracovala s externím producentem; rukopis Štěpána Smetáčka je vskutku nepřeslechnutelný. Stejně tak texty z pera Jana Martinka. Nechme se proto překvapit, jak v květnu dopadne zamýšlené druhé, akustické, a na podzim třetí, zatím blíže nespecifikované pokračování.

minimum 1, maximum 5minimum 1, maximum 5 František KovačGREYMON – Ďáblova nevěsta

Tady je od samého začátku všechno špatně. Příšerným obalem počínaje, placatým nazvučením všech nástrojů a za uši velmi tahajícím ženským i mužským zpěvem pokračujíc a související absolutní ztrátou soudnosti či studu konče. A to mi principielně nevadí, že se jedná o český melodický rock/metal. Dovedu si představit, že takhle formace může naživo dobře pobavit osazenstvo kdekteré sokolovny, nahrávání alba je ale v jejich případě zcela zbytečným mrháním finančními prostředky, časem i energií.

minimum 1, maximum 5minimum 1, maximum 5 František KovačHATENATION – Blacklist

Jak už titul debutu španělské pětice z Peninsuly napovídá, máme co do činění s trochou kašírovaného černokněžnického strašení. Žel, forma zde často vítězí nad obsahem, který je místy hodně řídký, plytký a hlavně prostý vlastní invence. Přehrávání stupnic a šablon ať si kluci nechají na zkoušku ve sklepě, do studia by to chtělo nastupovat takříkajíc s hlavou otevřenou … pochopitelně jinak než sekerou.

minimum 1, maximum 5minimum 1, maximum 5 František KovačHATRED – Destruction Manual

Německý kvintet, založený v roce 1998, hraje poctivý old school/thrash metal. Je třeba dodávat více, než že jim to docela jde? A že nemají problémy s angličtinou? Jedenáctka vloni natočených skladeb nemá víceméně slabší místo, řetěz téhle pile ze Schweinfurthu nespadne ani jednou. Záleží tak jen na vás, zda máte čas, chuť a náladu nechat si na hrb naložit tuhle sice nikterak přehnaně originální, avšak ve všech ohledech poctivou porci kytarové řežby. Expedovanou, jen tak mimochodem, v graficky velmi zajímavém balení.

minimum 1, maximum 5minimum 1, maximum 5 František KovačKOREA – The Delirium Suite

Ve švédském Stockholmu od roku 2003 fungující melodická rock/metalová formace, která se nebojí potkat a potýkat ani s elektronickými motivy, servíruje své druhé dlouhohrající album. A je to po všech stránkách veskrze profesionální záležitost. Za jeho první singl možná překvapivě vybrali předělávku klasické hitovky z repertoáru Radiohead Street Spirit (Fade Out). Na druhou stranu, lepší charakteristiku toho, oč chtějí tento svět obohatit, asi momentálně těžko nalézt. Pro příště bych ale doporučoval trochu více živočišnosti a pestrosti.

minimum 1, maximum 5 František KovačMALIGNANT TUMOUR – Earthshaker

Svou čtvrtou oficiální dlouhohrající deskou tato sympatická ostravská mlátička, přísahající zejména na nesmrtelný odkaz Motörhead, žádné skutečné zemětřesení (opět) nerozpoutala. Vyprovokovat větší než malou bouři nevole se jí ovšem dokonale podařilo už propagačním videoklipem k titulní skladbě. S nadsázkou sobě vlastní si v něm totiž vzali na mušku pragocentrismus, respektive komplexem malosti trpící, vůči hlavnímu městu a priori zapšklé regiony – a málokdo to pobral a skousnul. Například kálení do sparťanského hnízda na Letné bylo pro mne osobně rovněž za hranou. Na druhou stranu, máslo na hlavě mají i samotní nekritičtí adoranti FCB, kteří nemohou za boha pochopit, že klub jejich srdce nikdy nemůže vyhrát českou ligu, neboť působí v jižním Polsku… Ale k hudbě samotné: nic stylotvorně objevného to sice není, jízda a zábava je to ovšem více než dobrá až náramná. Stejně jako již tradičně netradiční a osobité provedení grafické stránky i samotného balení alba.

minimum 1, maximum 5minimum 1, maximum 5 František KovačOASIS – Time Flies… 1994 – 2009

Přelepka na obalu této dvoudiskové kompilace hovoří jasnou řečí. "The complete Oasis singles collection. All the hit singles, including Wanderwall, Whatewer, Don't Look Back In Anger…" Jistě, kapela to má zřejmě již definitivně za sebou, válečná sekera bude bratry Gallagherovými těžko kdy zakopána, nový materiál je tedy fakticky v nedohledu – a tak vydavateli nezbývá nic jiného než se pokusit fanouškům znovu nabídnout již mnohokrát vymlácenou slámu. Kompletní kolekce singlů jistě není ze své podstaty špatný koncept. Otázkou je, zda tahle druhy nejen na Ostrovech velmi populární parta dnes ještě někoho zajímá.

minimum 1, maximum 5 František KovačPHARAO – Road To Nowhere

Netypická neněmecká angličtina je tím prvním, co vás bouchne při poslechu novinky letos pětadvacetiletého berlínského kvartetu do uší. V úvodní skladbě jejich novinky, pohříchu vůbec první studiové desky od roku 1990, kdy vydali Bad Boys From East, totiž za mikrofonem hostuje Biff Byford ze Saxon. Hned vzápětí, respektive od třetí skladby – v té druhé ještě hostuje Mario Le Mole z Mind Odyssey – se ale vše veze ve starých, dobře vyjetých kolejích, včetně lehce rozostřené dikce Jackyho Lee Mana. Je tu strojově cválající rytmické tempo, kvílivá kytara i podprahové klávesové party. Z dalších hostí upozorňuji ještě na Toma Angelrippera ze Sodom v jedenácté Before The Storm. Deska typu 'tady máte, co jste chtěli'. Fanoušci téhle východoněmecké legendy budou jistě nadšeni, ostatní zůstanou nepoznamenáni a neuraženi.

minimum 1, maximum 5minimum 1, maximum 5 František KovačPSYCHO RADIO – Metal City

Od roku 2005 existující kapela z Hranic přichází s druhou dlouhohrající deskou (debutovala eponymním počinem v roce 2006), kterou si v průběhu let 2008 až 2010 pořídila v žirovnickém studiu Hacienda Miloše 'Dodo' Doležala. Ten se zároveň stal i producentem celého materiálu – a jeho pevná ruka i profesionální zkušenosti jsou hodně znát. Žel, nejen co se formy alba týče. Doležal, potažmo jeho nezaměnitelný autorský rukopis, totiž značně ovlivnil i samotný obsah nahrávky. Ať už jde o typicky sekané kytarové riffy a kvílivé 'hendrixovské' vyhrávky, nebo zpěvákovu dikci – to je prostě Dodo! Téměř každý z jedenácti předkládaných songů by mohl být na jeho poslední sólovce Despekt… Ke škodě zainteresovaného tria však nutno poznamenat, že originál je ovšem originál. A v tom je jeho síla, respektive jejich slabost.

minimum 1, maximum 5 František KovačTETA – Síla slov (Promo 2010)

S novým materiálem se ve druhé polovině loňského roku přihlásila i pražská rocková formace v čele s jednou z vůbec nejlepších domácích zpěvaček Helenou Kubelkovou. Trojice skladeb nejenže jasně potvrzuje přetrvávající Helenino dominantní postavení na scéně, ale je zároveň i prubířským kamenem obměněné instrumentální – a potažmo skladatelské – sestavy, nyní ve složení Cyril Křeček (kytara), Michal Žďánský (baskytara), Sváťa Šutera (bicí), Petr Maliňák (klávesy). A protože všechno funguje na výbornou, nezbývá než si povzdychnout, jak je krátká stopáž promo CD na škodu.

minimum 1, maximum 5 František KovačTHE QUILL – 2010 Promo

Jako když otevřete stavidla hráze a úplně přesně nevíte, co všechno se v bezprostředně následujících okamžicích semele. Přesně takhle jsem založil do přehrávače aktuální trojpísňový propagační počin téhle znovuzrozené švédské party, která má z let 1995 až 2006 na kontě hned pět albových zářezů. A vzápětí si sednul na zadek z bezvadného proudu toho nejklasičtějšího hard rocku v tom nejlepším slova smyslu. Ano, nekoná se žádný, nyní tak moderní severský rádoby punk rock. Málokdo to takhle ještě dneska dělá. Protože to (dneska a takhle) málokdo dokáže. Ve valivě zběsilém rytmu se tluču do kolen, pořád dokola, poprvé aspoň třikrát nebo čtyřikrát za sebou. Nový zpěvák Magz Arnar je jedním slovem perfektní – a taky strhující, stejně jako zbytek souboru. Tohle, potažmo budoucí regulérní desku, byste si rozhodně neměli nechat ujít!

minimum 1, maximum 5minimum 1, maximum 5 František KovačTÖRR – Inferno Nocturno

První počin blackmetalové legendy emitovaný pod křídly nadnárodního labelu EMI, čertužel zároveň i labutí píseň ikonického frontmana, zpěváka, baskytaristy a skladatele Vlasty Henycha v jejích řadách. Pro ortodoxní fanoušky, pro něž kapela tímto personálním kotrmelcem přestala fakticky existovat, byť v její současné sestavě působí skutečný zakladatel prehistorického Torru z roku 1977 Ota Hereš (Henych na palubě až od roku 1986), se tak tato CD a DVD kolekce stává jasným artefaktem. Kvalitní zvuk i z pohledu aktuálnosti zajímavý výběr šestnácti skladeb (plus intro a sólo na bicí) koncertu z roku 2009, zaznamenaném na audio disku, jim jistě udělají radost. Stejně jako třeskutě raritní a vpravdě kultovní video Törr Gang Live z roku 1989.

minimum 1, maximum 5 František KovačTRANS-SIBERIAN ORCHESTRA – Beethoven's Last Night

Signifikantní americké těleso okolo skladatele a producenta Paula O'Neilla, fungující od roku 1996, jehož kooperujícími členy jsou i Jon Oliva a Al Pitreli ze Savatage, předkládá fanouškům u příležitosti březnového, v historii souboru premiérového evropského turné v reedici přesně to, co od něj očekávají. Třiasedmdesátiminutovou symfonickou ságu, původně z roku 2000, o odchodu Ludwiga van Beethovena z tohoto světa, k němuž mu měl dopomoci sám ďábel, jenž si přišel pro hudebníkovu duši, zaprodanou mu za schopnost sepsat největší z děl, Desátou symfonii… Perfektní instrumentace i zajímavé pěvecké výkony jsou samozřejmostí, stejně tak bezchybná zvuková stránka nahrávky. Pokud máte v tomto ranku zalíbení, budete jistě chrochtat blahem. Mladší ročníky se pak konečně dozvědí, kde že momentálně moderní projekty typu Avantasia berou inspiraci.

minimum 1, maximum 5minimum 1, maximum 5 František Kovač


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Recenze:
Jet Black - Demo 2005

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.07 sekund