ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E
  A N K E T Y

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


WOLFARIAN
  – Beyond The Ninth Wave

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Cruadalach – Agni – Unveil What's Burning Inside
Publikoval: JO - Středa, 09.02. 2011 - 00:06:08
Rubrika: Recenze

CRUADALACH – Agni – Unveil What's Burning Inside
Pařát / 31:44

Folkmetalovou formaci Cruadalach asi není třeba zasvěcenému posluchači příliš představovat. Přestože mají na svém kontě pouze jednu demo nahrávku V rytmu staré krve, svou koncertní aktivitou se zapsali do paměti nejednoho fanouška. Ani já jsem nebyl ušetřen živé konfrontace s touto zajímavou skupinou, ve které se objevují pro metal netradiční hudební nástroje jako dudy, šalmaj, housle, flétna a violoncello. A protože mě jejich vystoupení vskutku zaujalo, docela jsem se těšil na únor letošního roku, kdy má vyjít první oficiální EP nahrávka Agni – Unveil What's Burning Inside. Když se ovšem s předstihem objevil v redakci Rockshocku recenzní balíček s tímto materiálem, ani na chvíli jsem nezaváhal a skočil po něm jako hladový vlk. Směle jsem tedy přijal pozvání do snových údolí a lesů plných kouzel a hrdinství.

Hudba Cruadalach je svým způsobem rovněž docela kouzelná. Spojením výše zmíněných nástrojů spolu se 'zadoomanou' atmosférou, provoněnou středověkými gotickými motivy a folkmetalovými esencemi, působí v jejich podání více než zajímavě. Každý z nástrojů zde má své nezastupitelné místo, díky slušnému zvuku pak i místo nepřeslechnutelné. Vše je navíc pěkně zaranžované, takže se zcela vytrácí dojem přeplácanosti či nepřehlednosti. Jednouše řečeno, ať už si pustíte kterýkoliv ze sedmi, respektive osmi (počítám-li intro) songů, budete přesně vědět, který to vlastně právě posloucháte. Já osobně mám tuto přehlednost velmi rád. To ovšem není jediný interesantní fakt této nahrávky. Melodie, to je přesně to, co mě na Agni… hodně vzalo, ne-li přímo pohltilo. Nejsou podbízivě laciné, zprvu dokonce až nenápadné, ale s přibývajícími poslechy objevuji jejich harmonickou krásu. Například melodie ve skladbě Pramen Epony je natolik vtahující, že má člověk sto chutí rozeběhnout se do přírody, dovádět s lesními skřety a nespoutaně se opíjet medovinou a vůní stromů. Podobně si připadám i ve skladbě Golden Times. Ovšem Cruadalach se umí i docela hezky odvázat, jak je možné slyšet například v Heavemly Forge, která místy zavání až pagan metalem. Hezkým středověkým motivem se blýskne Rhytm Of Our Blood. Docela bych si uměl něco podobného představit v nějaké klasické pohádce. Při této příležitosti mě napadá, že je docela škoda, že zde pro zpestření nepřihodili jako bonus předělávku titulní písně z pohádky o Zlatovlásce, kterou občas dávají naživo. Ale nevadí, i tak je EP maximálně bohaté. K této bohatosti dozajista přispívá i použití několika vokálních poloh. Především v čistší gotické rovině, občas i blackově skřehotavé, se pohybuje lesní muž Honza 'Radalf' Vrobel. Jako jeho drsnější, spíše deathmetalovější protějšek se zde prezentuje kytarista Aleš 'Ax' Cipra, jinak člen Return To Innocence. V určitých momentech vytvářejí velice kontrastní, pozoruhodné okamžiky.

Agni… se dá rozhodně označit jako výborný odrazový můstek v kariéře Cruadalach. Krásná atmosféra, hudební pestrost, vynikající melodie, příběhy starodávných časů i jakási přírodní čistota určitě neponechají v klidu nejednoho příznivce tohoto spolku, potažmo hordy folkmetalových fanoušků. Ti se navíc mohou těšit i na LP verzi tohoto EP – a co víc, díky nové smlouvě s německým labelem Black Bards Entertainment i na debutové album, které by mělo vystoupit ze stínů lesních hvozdů ještě v letošním roce. Po poslechu a zhodnocení této nahrávky je jasné, že těšit se budu zase i já.

minimum 1, maximum 5 Jiří Olszar

www.cruadalach.comCRUADALACH – Agni – Unveil What's Burning Inside
Pařát / 31:44

'Středověk neskončil, středověk trvá.' Tak nějak by se dalo popsat pojetí metalu pražskými Cruadalach. Jejich nejnovější počin, který označují jako EP, byť svou délkou i počtem položek rozsah tohoto formátu určitě přesahuje, více jak půlhodinová kolekce s názvem Agni – Unveil What's Burning Inside, obsahuje celkem sedm skladeb, jejichž základ tvoří solidní metalový podklad, který ovšem vrchovatou měrou zkrášlují a doplňují dobové nástroje jako dudy, violoncella, housle či hodně specifická šalmaj.

Nosič začíná intrem, jež vetklo název celé sbírce, tedy Agni. Ke konci krátkého úvodu, který obstarávají dudy, se ozve bojový pokřik "Cruadalach" – aby nebyl nikdo na pochybách, s kým že má tu čest. První regulérní skladba s názvem Occident Sun je pak bohatá na změny aranží. Nejpůsobivější je ale pasáž, která nahrazuje běžné kytarové sólo dobovými nástroji. Jinak se střídají i změny hrubého a melodického zpěvu; tomu hrubšímu by ale určitě slušelo ještě více přitvrdit. Jako další v pořadí následuje nově nahraná Pramen Epony, známá z loňské promo nahrávky. A evidentně funguje dál, zapojení nemetalových nástrojů tu má své opodstatnění – vhodně dotvářejí atmosféru příběhu. Vrásčitá je druhá a poslední píseň s textem v mateřském jazyce. Jemný akustický začátek se postupně rozjede sekaným rifem do střednětempé skladby vrcholící slušnou řežbou. A je to tu! Heavenly Forge, jízda, která určitě chytne. Takhle vypadá správný pagan metal! Melodie, harmonie a tempo, které zvedá ze židlí, to jsou hlavní devízy jednoho z vrcholů titulu. Ve skladbě Rhytm Of Our Blood je hodně povedená melodická akustická část, která vyniká velice svěží atmosférou, kontrující zbylým tvrdým pasážím. Následuje opět věc staršího data, Golden Times, v níž za zmínku stojí především úvod, kde se opravdu ozývá gothic rock. Zbytek se jaksi rozplyne do částí, které jsou tak nějak porůznu poslepované – a byť jednotlivé pasáže neznějí vůbec špatně, celek prostě nepůsobí kompaktně. A romantika na závěr, skladba Confession. Hezky vyvedená balada, u které jsou hodny vyzvednutí především vokály.

Ač mladá kapela se všemi atributy nedospělosti, ví, kterým směrem se chce ubírat. Škoda jen že si neohlídali zvuk desky. Myslím, že s lepší produkcí by výsledek působil určitě přitažlivěji. Co ale oceňuji, je, že Cruadalach se rozhodli své dílo umístit nejen na CD nosič, ale i na vinyl, který vyjde formou limitované edice. Krásný dárek pro fanatické fanoušky kapely a sběratele rarit.

minimum 1, maximum 5 David 'Géba' Gebler

www.cruadalach.com


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Recenze:
Jet Black - Demo 2005

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.08 sekund