ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


LUCIE
  – EvoLucie

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Old Metal Fest 2010
Publikoval: JO - Úterý, 26.10. 2010 - 23:57:12
Rubrika: Reportáže
V.A.R.

OLD METAL FEST 2010
18. září 2010, Karviná, Hard Cafe

Text: Jiří Olszar
Foto: Jiří Olszar

Letošní open-air festivaly se pomalu, ale jistě stávají minulostí a veškeré hudební dění se začíná stěhovat do klubových prostor. Jednou z prvních 'podzimních' akcí, která se pravidelně odehrává v karvinském klubu Hard Cafe, je mini festival Old Metal Fest. Letos tomu tak bylo již popáté. A jak už samotný název akce napovídá, jejími organizátory jsou thrashmetaloví OLD z Karviné, především pak jejich frontman Rostislav Kosmák, který se vždy snaží přinést fanouškovi co možná nejpestřejší výběr žánrově různorodých skupin. Nejinak tomu bylo samozřejmě i letos, takže se všichni mohli těšit na směsici stylů rozpínajících se od hard rocku až k nejbrutálnější odnoži death metalu. Letošní ročník OMF se stal zároveň součástí společného mini turné skupin V.A.R., OLD a Edain, nazvaného Thrash And Drink 2010. V Hard Cafe jim dělalo společnost ještě dalších pět spřízněných spolků.

Death Never Pain

Festival odstartovali deathmetaloví melodici DEATH NEVER PAIN, v čele se zdánlivě křehkou frontwoman Adrianou. Pod něžnou, doslova až nevinnou dívčí slupkou se ovšem skrýval pořádně nezbedný ďáblík. Adriana patrně chodila na hodiny zpěvu k profesorkám Gossow a Klassen, kde byla rozhodně pozornou žačkou. Zhruba před rokem jsem se s touto partičkou alespoň krátce seznámil, takže jsem již nebyl tolik zaskočen jejím vokálním projevem a mohl se soustředit i na hudbu samotnou. Jak jsem již naznačil, ta se nese především v deathmetalovém duchu, s množstvím melodických momentů, jenž dává občas vzpomenout právě na působiště Angely Gossow, Arch Enemy. Pro místní fans byli ovšem DNP smečkou zřejmě poněkud neznámou, poněvadž zatím jen posedávali a spokojenost dávali najevo jen potleskem. Byla to docela škoda, neboť Death Never Pain odvedli na pódiu slušnou práci. Jen mě tak napadlo, že by nebylo od věci, pro zhutnění a zvýraznění jejich deathmetalového soundu, angažování druhého kytaristy.

Witch Hammer

To následující WITCH HAMMER nebyli pro místní publikum neznámým pojmem ani náhodou. Sice se v Hard Cafe naposledy představili před dvěma lety, ale v okolí koncertují, čí spíše koncertovali, poměrně často, takže je má místní fanoušek docela dobře zažité. Proti jiným koncertům se zde ovšem představili v poněkud pozměněné sestavě. Na místě druhého kytaristy, pouze pro toto vystoupení, zaskakoval Honza Noga z heavymetalové Elementy. Údajně prý neměl příliš času na nastudování repertoáru, ale podle toho, co jsem slyšel, se role náhradníka zhostil velice dobře, takže se kapela mohla směle vrhnout do provětrávání hitů z posledního alba Zodiac. Občas zabrouzdali i do minulého počinu Price For The New World a jako takový vzpomínkový bonbonek přihodili i cover Rainbow In The Dark od Ronnie Jamese Dia. Přestože Witch Hammer dokážou vždy správně nabudit fanoušky, zde se jim to bohužel nějak nedařilo. Rozhodně to ale nebylo tím, že by snad bylo něco špatně na pódiu. Tam to fungovalo bezvadně.

Edain

Až když Witch Hammer dohráli, uvědomil jsem si, že fanoušků letos nedorazilo tolik, jak tomu bývalo zvykem v minulých letech. Přesto jsem doufal, že se s přibývajícím časem situace ještě zlepší, takže jsem se raději soustředil na další hudební produkci. O tu se postarali brněnští EDAIN, pro mě jedna ze skupin, se kterou jsem neměl zatím tu čest nějakého bližšího seznámení, nepočítám-li jejich cover Vyhlazení, umístěný na aktuálním tributním albu Debustrolu. Docela mě třeba zajímalo, co je pravdy na tom, že Edain si užívají nejvíce fanynky v prvních řadách, neboť jejich zpěvák Martin Brňovják vystupuje s ptákem v ruce. A je tomu skutečně tak. Po celou dobu koncertu svíral v ruce opeřence, kterým je opatřena rukojeť hůlky, o níž se tu a tam opíral. Fanynkám to tedy mohlo přijít trochu líto, ale ti, kdo dorazili do klubu především za dobrou muzikou, nelitovali ani náhodou. Podle soundu, kterým se prezentovali na tributu, jsem vytušil, že by Edain mohli vyrukovat do boje z deathmetalového zákopu, což se vzápětí po odstartování jejich setu potvrdilo. V případě Edain se ovšem nejedná o nějaký old school dřevorubecký death, a když už, tak pořádně prožraný progresivní dřevomorkou. Možná že tahle hudba nespadá do sféry kapel, na které by se dalo jen tak bez přípravy zapařit, je to ale rozhodně výborná poslechová záležitost. Jednotliví hráči jsou hodně vyspělí i po technické stránce, takže jsem si okamžitě udělal poznámku, že tohle musím ještě někdy slyšet a pořádně si to vychutnat.

Bloodyobsession

Následující BLOODYOBSESSION byli proti Edain uplácáni z docela jiného deathmetalového těsta. Klidně by se dali zařadit do škatulky brutal death metal. Hned od začátku to do lidí hrnuli jako splašený buldozer. Ovšem nešlapali na pedál zcela bezhlavě, občas i docela zvolnili. Právě v těch volnějších pasážích jsem si maličko vybavil třeba takové Bolt Thrower. V závěru zaznělo i pár novinek, kde byl slyšet jakýsi odklon od klasičtějšího pojetí death metalu. Deathmetalové základy sice zůstaly pevné, ale o jakousi nástavbu se zde postarali deathcore ruku v ruce s grindcorem. Lidem se tato kombinace hodně zamlouvala, takže se konečně trochu více odvázali. Bloodyobsession byli rozhodně nejbrutálnější a nejdivočejší smečkou tohoto večera.

Cranium

Ze Slovenska dorazivší CRANIUM otočili deathmetalové kormidlo poněkud thrashmetalovějším směrem. Jejich muzika je postavena především na šlapající rytmice, která je živnou půdou pro agresivní thrashové riffy. Přitom se ale nejedná o nějaké klasické pojetí thrash metalu. Cranium zněli docela moderně, svěže a do jisté míry i neotřele. Poměrně dobře by se k nim hodily i nálepky jako 'post-thrash' či 'thrashcore'. Rozhodně sympatický projev, který potěšil nejednoho z přítomných fanoušků. Zabodoval i přídavek Territory z dílny Sepultury, o něco méně již Pull The Plug od Death, kde se vyskytly menší nesrovnalosti. Podle mě mohli covery s přehledem vypustit, poněvadž jejich muzika sama o sobě roznese fandy na kopytech. Nevím ale, kolik skladeb obsahuje jejich autorská dílna. Možná že toho moc nebude, tak snad proto umístění coverů do playlistu. Hodina pokročila a fanoušků příliš nepřibylo, takže by se návštěva dala ve srovnání s předešlými ročníky označit jako mizerná. Sice byli fandové proti muzikantům v přesile, ale určitě ne v několikanásobné. Přesto, paradoxně, Cranium označili návštěvu klubu jako "luxusní" , takže si asi průměrnou návštěvnost podobných akcí na Slovensku umí každý živě představit…

OLD

Nejvíce nespokojeni s touto situací museli být určitě pořádající OLD. Nicméně se s tímto faktem chtě nechtě vyrovnali a vyrukovali do boje, aby vyhráli další thrashmetalovou bitvu. Proti loňsku prodělala kapela totální proměnu. U kormidla sice zůstal kytarově řvoucí Rostislav Kosmák, objevil se ale nový baskytarista Roman Kratochvíl a druhý vokalista Michal Bardoň. Odvěký problém s obsazením bubenického postu zůstal na bedrech automatu, jemuž familiárně říkají 'OLDa'. Ten sice občas kapelu pozlobil, ale nenechali se tím nijak vyvést z míry, takže OLD mohli s OLDou pohodlně servírovat svou porci poctivého přímočarého thrashingu. Rozhodně se s tím nijak nemazlili a vysypali do publika celý zásobník svých hitů, jako například Nenávidím, Tak se neposer, Šedá zóna či dnes již zlidovělou vypalovačku Tankard. Dvojzpěvy byly pro mne v podání OLD novinkou, ale znělo to rozhodně zajímavě, takže bych se tomuto kroku nebránil ani v budoucnu.

V.A.R.

Pro Vratislavský alkoholický rachot, neboli V.A.R. nebylo vystoupení v Hard Cafe, potažmo na Old Metal Festu, žádnou premiérou. Jejich třetí zápis do festivalové kroniky jasně svědčí o tom, že se jim v Karviné líbí a rádi se sem vracejí, jak ostatně potvrdil i vokalista Berun. Nejvíce se z pódia ozývaly songy z posledního alba Za pět minut po smrti, ale brzy po samotném úvodu došlo i na pravěk v podobě skladby Vratislav. Samozřejmě nemohl chybět ani čím dál aktuálnější kousek Prdel Evropy či další vratislavsko-alkoholicky rachotící chuťovky Sudety, Oči z podzemí, Jako Bikila či titulní věc z posledního alba Za pět minut po smrti. Přestože publikum nebylo tak početné, jako když zde V.A.R. hráli před dvěma lety, bylo vidět, že si kapela koncert i tak výborně užívá, a ti, kdo se ji rozhodli podpořit přímo pod pódiem, si to užívali rovněž. I když mají V.A.R. na svém thrashmetalovém tachometru najeto více jak dvacet let, rozhodně nepatří do starého železa a jejich muzikantský entuziasmus jim může závidět nejedna 'mládežnická' kapela.

Exorsus

O závěr festivalu se postarali EXORSUS se svou směskou melodického atmosférického power/speed metalu s příchutí gotiky a thrashmetalové agrese. Hned v úvodu vystoupení postihla zpívajícího (řvoucího) kytaristu Tomáše Bělíka strunová nehoda, takže se začátek koncertu musel obejít bez jeho asistence. Když kapela zvažovala, jestli hrát, nebo ne, místy to vypadalo docela chaoticky i komicky. Po doplnění správného počtu strun již ale vše fungovalo tak, jak mělo. Začátkem roku Exorsus vydali stejnojmenný debut, za který se rozhodně nemusejí stydět. A tak se stěžejní část jejich setu opírala především o materiál z tohoto alba. Skladby jsou to natolik pestré, že si určitě každý v servírované hudbě našel to své, ať již šlo o chytlavé melodie, našlapanou rytmiku, agresivní kytarový sound, kontrast mezi andělským dívčím vokálem a neurvale chlapáckým řevem či klávesami nadýchanou atmosféru. S přivřením oka by se dalo říci, že Exorsus nejenže zakončili letošní Old Metal Fest, ale zároveň tak nějak i shrnuli veškeré žánrové ingredience, které se ten den v Hard Cafe míchaly.

Pátý ročník OMF byl tedy u konce a zbylí návštěvníci se oddávali tanečním kreacím u reprodukované, kupodivu ne-metalové hudby… S pousmáním nad tímto faktem jsem pomalu opouštěl prostory klubu a venku ještě prohodil pár slov s pořadatelem akce, se kterým jsme se shodli na tom, že dělat něco pro lidi je hodně nevděčná práce. Old Metal Fest vždy patřil mezi jednu z nejnavštěvovanějších klubových akcí v regionu, což letoškem zřejmě přestalo platit. V čem ale problém vězí, na to jsme nepřišli. Informovanost byla slušná, výběr účinkujících velmi dobrý, i když některé spolky byly pro místní poněkud neznámé, vstupné proti loňsku hodně zredukované. Opravdu nevím, co by fanoušci chtěli? Snad aby kapely dorazily přímo do pohodlí jejich domovů, kde by je mohli pěkně vleže poslouchat? Mám takové neblahé tušení, že letošní klubová sezona nebude o moc lepší než ta minulá; a podobné úvahy mne budou přepadat zřejmě často.

Exklusivní fotogalerie z celého festivalu zde!


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Reportáže:
Guns N' Roses, Sebastian Bach, Avenged Sevenfold

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.05 sekund