inzerce

ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


LUCIE
  – EvoLucie

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Merlin – Tibet
Publikoval: JO - Čtvrtek, 14.01. 2010 - 23:47:44
Rubrika: Recenze

MERLIN – Tibet
vlastní náklad / 45:48

Na tuhle desku, ve finále zcela příznačně pojmenovanou Tibet, jsme čekali od roku 1992. Tehdy světlo našeho čerstvě svobodného světa spatřilo a šedivé post-normalizační kulturní obzory rázem rozzářilo výtečné, zámořským glamrockovým a dirty rock'n'rollovým odérem načichlé album Nevada z autorské dílný pánů Dana Horyny (zpěv), Marka Podskalského (kytara), Miloše Landsmana (baskytara) a Tomáše Zoubka (bicí), kteří se jím bez diskuse nesmazatelně zapsali do dějin českého, potažmo československého rocku.

Žel, osud zanedlouho zavedl charismatického frontmana s bujnou kšticí a dokonale padnoucí přezdívkou 'Zeppelin' na scestí. V zacyklených pervitinových rauších a absťácích nenávratně promarnil svá hlasově nejsilnější léta. Když se nakonec rodině a přátelům podařilo Dana po dvou dekádách na drogách vyrvat z náručí plíživé smrti, byla to vedle tibetské nauky dzogčhen právě hudba, co ho drželo nad vodou. Obklopen novou sestavou hudebníků Miloš 'Mimi' Knopp (kytara), Richard Tomíček (baskytara) a Aleš Zimolka (bicí) dokázal znovuzrozený Horyna 'vzor 2005' nejen že není mrtev, ale že ani nepatří do starého železa. Pomyslnou rukavicí přesvědčivě vetknutou do tváře všem škarohlídům byla trojice zbrusu nových, opravdu silných moderních skladeb Málo dáváš, málo dostáváš, Záblesk poznání a Tibet, které tou dobou obohatily jinak retrospektivní koncertní program Merlinu – a dnes v lehce upravené podobě (v původním aranžmá z roku 2005 byly vydány předloni jako bonus limitované remasterované verze Nevady, emitované u příležitosti dvaceti let existence souboru) tvoří i neochvějné pilíře čerstvého alba Tibet.

Kromě nich nabízí novinka i trojici skladeb, které se svého času objevily na promo nahrávce formace s pracovním názvem 'Horyna Company', pod jejímiž křídly původně Dan zamýšlel v mezičase realizovat své neortodoxní, hodně funky a reggae, trochu nu-metalem a etnickou muzikou ovlivněné záměry, jimiž nechtěl zaplevelovat stylově přece jenom dosti vyhraněný mateřský Merlin. Vše ale nakonec dopadlo jinak: písničky Spojí nás bůh, Narodil se svět a Když láska schází dostaly slušivý moderní hardrockový kabátek a tvoří konzistentní součást Tibetu. Stejně tak zbylá pětice písní, oscilující na pomezí tradičního a novodobého rocku v celé šíři jeho stylového spektra od rhythm'n'blues k thrash metalu. Nudit se rozhodně nebudete. Konstantní totiž na téhle desce není po hudební stránce vlastně nic, s výjimkou perfektní instrumentace, charismatického zpěvu a textů, nad nimž je dobré se zamyslet.

Tibet není na poslech vůbec jednoduchá deska. Jednotlivé stylové nuance se střídají, prolínají a doplňují, pořadí skladeb má svou vnitřní logiku, texty filozofický přesah i obsahovou integritu. Tím spíš byste si ale nový Merlin měli zamilovat.

František Kovač

www.merlin-rock.cz


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Recenze:
Jet Black - Demo 2005

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.06 sekund