inzerce

ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E
  A N K E T Y

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


WOLFARIAN
  – Beyond The Ninth Wave

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Cruadalach, Hakka Muggies, Unfairy Tales
Publikoval: JO - Úterý, 15.12. 2009 - 00:56:02
Rubrika: Reportáže

CRUADALACH, HAKKA MUGGIES, UNFAIRY TALES
5. prosince 2009, Praha, Motoráj

Text: Petr Korál
Foto: archiv skupiny Cruadalach

Povedený večírek v útulném vysočanském klubu Motoráj (bohužel vybaveném jen malinkým sálkem, takže když do něj člověk nevleze včas, přes lidi před sebou téměř nemá šanci sledovat dění na pódiu) zahájila formace UNFAIRY TALES z hlavního města. Sama své počínání cejchuje nálepkou 'pohádkový metal' – jak tomu rozumět? Že každá věc z repertoáru UF je trochu jiná a soubor se pohybuje v poměrně širokém stylovém rozpětí mezi rockem se středověkými a keltskými názvuky a ostřejším metalovým rachotěním. Ve stálém obsazení mají UF housle a sympatická zpěvačka sem tam dobarví zvuk ještě flétnou. Sympatická je vůbec celá muzika tohoto spolku, ale v pomyslném rozletu jí zatím brání jedno zatraceně těžké břímě: skladatelská průměrnost.

Jistý americký novinář kdysi v 70. letech poté, co poprvé zažil vystoupení Bruce Springsteena, napsal, že viděl budoucnost rock'n'rollu. Tato věta vešla do dějin a mě při poslechu druhé skupiny v pořadí CRUADALACH (její členové v současnosti žijí převážně v Praze) neustále napadala její parafráze: Přátelé, viděl jsem budoucnost českého metalu! Ve světě tolik populární (a bohužel v leckterých případech už poněkud tendenční) folk metal konečně dorazil i k nám – a Cruadalach se tuzemské odpovědi na tuto mocně vzedmutou vlnu zhostili na úrovni, která mi vyrazila dech, bez přehánění.
V sedmičlenné kapele se báječně prolnuly dvě věkově i muzikantsky rozdílné generace; zjednodušeně by se dalo říct mladické nadšení (violoncellistovi je pouhých šestnáct) se zkušeností, kterou ztělesňují bubeník Michal 'Datel' Rak (dříve mj. Dissolving Of Prodigy, Aqva Silentia nebo Silent Stream Of Godless Elegy, souběžně dnes hraje také v Creed Of Life a v nově se rozjíždějící doomovce Et Moriemur) a kytarista a doprovodný vokalista Aleš 'Ax' Cipra (jinak Return To Innocence). Sound Cruadalach (bohužel po většinu vystoupení narušovaný nepříjemným vazbením, rozuměj odporným pískáním) kromě už zmíněného cella dotvářejí také housle, flétna, dudy nebo šalmaj, které nejen efektně, ale hlavně účelně zvýrazňují celkovou 'středověkou, irskou a skotskou' atmosféru hudby této kapely. Texty jsou převážně v angličtině, ale zazněla i čeština, která působila jako vítané osvěžení a zpěvákovi Janu Vrobelovi rozhodně taky sedne do pusy – jen houšť a větší kapky!
Cruadalach měli u přítomného publika obrovský – a nutno dodat, že zasloužený – úspěch. Lidé nadšeně reagovali a bylo vidět, že tvorbu kapely už znají. Přitom doposud neexistuje ještě žádná oficiální nahrávka! Na autora těchto řádků asi nejvíce zapůsobily ty nejvýrazněji melodické, nebráním se slovu hitové položky v repertoáru: třeba skladba Cruadalach, která měla právě tento večer premiéru, nebo závěrečná Rhythm Of Our Blood. O přídavku v podobě svébytné úpravy písničky z filmu Zlatovláska samozřejmě ani nemluvě...

Pražskou kapelu HAKKA MUGGIES jsem, přiznávám, poměrně dlouho neslyšel. Proto první a nejzásadnější poznatek na její adresu může znít, že velice výrazně přitvrdila. Ona byla vždycky označovaná jako celtic rock, ale byl to rock poměrně krotký, byť velice příjemný. Dnes jde většinou o docela řízný bigboš, aniž by se vytratily ony elegantní a pro tvář skupiny naprosto určující keltské melodické ornamenty. Které, nutno upozornit, rozhodně nevytváří jen violistka Markéta Janatová, již můžete znát také z jedné z bohužel nejméně doceněných kapel pražské klubové scény – ze sestavy poctivých pubrockových písničkářů Původní Bureš (a hraje též ve svérázném ženském tělese Mužy). Každopádně završení večera to bylo navýsost strhující a já mohu jen zpětně litovat, že jsem potřeboval stihnout poslední spoj MHD a musel tudíž odejít ještě před koncem mimořádně energického vystoupení Hakka Muggies.


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Reportáže:
Guns N' Roses, Sebastian Bach, Avenged Sevenfold

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.06 sekund