Inzerce

ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E
  A N K E T Y

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


WOLFARIAN
  – Beyond The Ninth Wave

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Dark Moor, Eagleheart, Power5
Publikoval: JO - Sobota, 28.11. 2009 - 15:23:54
Rubrika: Reportáže
Dark Moor

DARK MOOR, EAGLEHEART, POWER5
25. října 2009, Ostrava, Tančírna

Text: Martin Hloušek
Foto: Pavlína Halašková

Tam, kde skončil náš včerejší výlet za Epicou a spol., ten dnešní začal. Příběh báječného 43. víkendu roku 2009 měl být dopsán v ostravském klubu Tančírna, kam se pořádající agentuře Nemesis Production podařilo v rámci Czech Republic Autumnal Tour 2009 aneb podzimního turné po třech českých a moravských městech dovézt španělské Dark Moor, jež protentokrát doprovázela dvě česká, respektive moravská uskupení Eagleheart a Power5.

Do klubu přicházíme v době, kdy už se na pódiu chystá první kapela večera, brněnští EAGLEHEART. Tahle vycházející hvězdička české powermetalové scény mě loni oslovila albem Moment Of Life a teď jsem měl poprvé tu čest vidět kluky naživo. Tož, rozjeli to hodně divoce! Hned se začíná rychlým kytarovým sólem a zpěvák Vojta se poprvé vydává do závratných výšek. Je vidět, že kluky hraní baví, hlavně kytarista Martin je jako utržený ze řetězu. Žel, tou správnou energií není ze začátku nabité publikum, a tak ho musí Vojta tleskáním několikrát burcovat. Zajímavostí první skladby Buried Alive je kytarová vsuvka v podobě melodie písně Pec nám spadla. Druhou v pořadí je Into The Sky, která se kromě kytarových vyhrávek vyznačuje zejména čistě zazpívanými výškami. Třetí Falling je postavená na výborných sekaných riffech a melodiích s přesně pracující rytmickou složkou v podání bubeníka Zdeňka a baskytaristy Jirky. Následují neméně zajímavé Don't Turn Your Head, Tears Of Rain, titulní Moment Of Life a na závěr 'ocelovému městu' věnovaná cover verze Zase dál z dílny místních rockových velikánů – Citronu. Kapela podala hodně slušný koncertní výkon, jen se mi zdálo, že postupem času docházela zpěvákovi šťáva, ale zvládl to se ctí. Nutno dodat, že by klukům slušelo plnější a především rozdováděnější hlediště. Osobně si myslím, že se jej příští rok dočkají na festivalu Masters Of Rock; pořádající agentura snad tyhle sympatické Brňáky nemůže přehlédnout. Vsadíme se?

Dark Moor

Po krátké pauze a nazvučení přicházejí na pódium ogaři z valašského Brumova POWER5. Heavy metal měl na Moravě vždy tradici a silnou fanouškovskou základnu a právě díky kapelám, jako je Power5, se nikdo nemusí obávat, že by tomu mělo být v budoucnu jinak. Playlist je tvořen zejména skladbami z poslední desky Symbol, ze které na úvod zaznívají titulní skladba a Zlé věty. Do speedovějších vod míří kapela cover verzí finských Stratovarius, při níž si většina přítomných včetně barmana spolu se zpěvákem Olinem zapěje refrén Hunting High And Low. Kromě písní z poslední desky znějí také dvě novinky z alba připravovaného, a sice On a tvoje zem a závěrečná Valaši, do které se klukům povedlo velice šikovně zakomponovat známý úryvek valašské 'hymny' My jsme Valaši, jedna rodina. Zhodnotit toto vystoupení je trošku oříšek. Kluci totiž nehrají nic nového, jen v podstatě pokračují v tom, co u nás započali Kreyson, Citron a jim podobní. Také Olinův hlas je v některých skladbách velice podobný vokálu Ládi Křížka, což ale není úplně na škodu. Na druhou misku vah bych položil české texty a zejména kytarovou hru mladičkého Lukáše Langera, která Power5 odděluje od průměru.

Dark Moor

Pořekadlo, že to nejlepší přichází nakonec, se skutečně vyplnilo. Na řadě jsou totiž zatím nedocenění španělští umělci DARK MOOR a jejich novinkové album Autumnal. Na Tančírně tak vybuchla bomba – nevím, jak lépe jejich koncertní set vystihnout. Za tónů Swan Lake se na pódiu objevují postupně všichni čtyři členové tohoto symfonického powermetalového orchestru a my s otevřenou pusou sledujeme předělávku nejznámějšího díla skladatele Petra Iljiče Čajkovského. Dark Moor je ale zpracováním děl klasických autorů známý, kromě Čajkovského dnes zazní také Mozart, pouze Vivaldiho se tentokrát nedočkáme. Mírně jsem se strachoval, zda nebudou pánové příliš unavení z předchozího termínově natěsnaného hraní v Praze a Brně, mé obavy však byly rychle zažehnány. Z pódia se valí neskutečná energie, kterou přítomní automaticky opětují povzbuzováním a skandováním jména kapely. První skladba je pak odměněna nadšeným aplausem, po němž následuje On The Hill Of Dreams, jejíž začátek lehce připomíná Phantom Of The Opera od skladatele Andrewa Lloyd Webbera. A publikum ji opět oceňuje nadšeným potleskem. Jednu pecku střídá druhá, kapela ve studiu natočila vynikající materiál, který nám teď servíruje na stříbrném podnose. Po čtvrté Don't Look Back se zpěvák Alfred vydává do zákulisí a záře reflektorů zaměřuje pouze dva muže, kytaristu Erica Garciu a baskytaristu Maria Garciu, kteří na pódiu zápasí, kdo zahraje lepší sólo. Neskutečná podívaná, u kytaristů snad vcelku běžná, ale ještě jsem neviděl ovládat basu takovým stylem, jakým to zvládal Mario. Do improvizovaného souboje se nakonec vloží bubeník Roberto Cappa a hraje se předělávka Wolfganga Amadea – Mozart's March. Následuje For Her, po které kapela opět sklízí ovace. Album Autumnal dále zastupují An End So Cold, Faustus, The Sphinx, The Enchanted Forest či Phantom Queen. Na muzikantech je vidět nefalšovaná radost z toho, jak je ostravské publikum přijalo, což nejlépe vyjádřil zpěvák Alfred, když sestoupil z pódia, aby objal fanouška v první řadě, který se zkomolenou anglo-němčinou snažil říct, že jsou prostě super. S čímž mohu jen souhlasit, byl to vynikající zážitek, který bych ohodnotil jedenácti body z desíti možných.

Už cestou k Tančírně mi ovšem vrtalo hlavou, jak asi bude vypadat návštěvnost dnešní akce, jelikož pořádat koncerty v neděli večer není až tak obvyklé. Přesná čísla sice neznám, ale dle mého hrubého odhadu bylo přítomno okolo padesáti lidí...


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Reportáže:
Guns N' Roses, Sebastian Bach, Avenged Sevenfold

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.05 sekund