Inzerce

ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E
  A N K E T Y

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


WOLFARIAN
  – Beyond The Ninth Wave

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Děti deště – Love And Piss
Publikoval: JO - Úterý, 03.11. 2009 - 22:35:56
Rubrika: Recenze

DĚTI DEŠTĚ – Love And Piss
Silver Rocket / 44:16

Oficiální albová prvotina pražské pětice Děti deště není nějaká žhavá novinka, protože vyšla už v loňském roce. Protože jsme však tuto desku v naší recenzní rubrice (podotýkám: nikoliv záměrně) doposud opomíjeli a protože jde o desku natolik osobitou a v nejlepším smyslu nadčasovou, recenzi přinášíme i s vědomím tohoto zpoždění.
Děti deště jsou svým způsobem naprosto typický produkt stáje Silver Rocket. Kdo chce, nepochybně v jejich tvorbě najde styčné plochy s tím, co dělají další 'stříbrorakeťácké' party jako Gnu, Wollongong nebo Lyssa. Tedy alternativní noise/post/hardcore, přiměřeně v duchu americké nezávislé scény? Ano. Přesto každá ze jmenovaných formací je svým způsobem jedinečný originál, a platí to v maximální možné míře i pro Děti deště. Rýpalové by u nich možná rádi odhalovali ony zámořské inspirace a třeba by i byli částečně úspěšní – ale proč, proboha, se o něco takového snažit? Jde totiž spíš o inspiraci jaksi ideovou, pomyslné filozofické spříznění – žádné snadno prokazatelné vykrádání cizích nápadů a postupů! Chvílemi až apokalypticky dunivá muzika Dětí deště je předávaná svým příjemcům, tedy posluchačům, s fascinující atmosférou a neskutečnou naléhavostí. To vše vyvěrá z celkového přístupu: od mimořádně 'neurvalého' zacházení s nástroji (což jen podtrhuje syrový undergroundový, k nějaké křišťálové průzračnosti na tisíc honů vzdálený – a někomu tím pádem možná až nepříjemný – sound nahrávky s brutálně zkreslenou basou a špinavými kytarami, vyluzujícími mj. i různé rozvazbené a jiné "deformované' zvuky) až po sugestivní vokál nebo spíš 'křikozpěv'.
A podobně zneklidňující jako hudba téhle kapely jsou i její abstraktně laděné, zvláštně zkratkovité české texty, v nichž jen těžko budete ihned nacházet jasný význam. Převážně se totiž jedná jen o souhrn určitých metafor a náznaků, aniž by to jakkoliv ubíralo na působivosti sdělení Dětí deště – možná spíš právě naopak.
Love And Piss není ztělesněním bůhvíjaké geniality, ovšem emotivní hloubka a naléhavost uměleckého názoru, které z nahrávky vyvěrají nikoliv po kapkách, ale doslova po litrech, z ní učinily jedno z domácích alb roku 2008. Jak už bylo vysvětleno v úvodu: přicházíme s tímto poznáním sice trošku s křížkem po funuse, nicméně na druhou stranu se říká "Pozdě, ale přece!", ne?

Petr Korál

detideste.freemusic.cz


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Recenze:
Jet Black - Demo 2005

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.05 sekund