Inzerce

ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


LUCIE
  – EvoLucie

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Old Metal Fest 2009
Publikoval: JO - Středa, 30.09. 2009 - 23:22:00
Rubrika: Reportáže
Debustrol

OLD METAL FEST 2009
19. 9. 2009, Karviná, Hard Cafe

Text: Jiří Olszar
Foto: Jiří Olszar

Old Metal Fest se pomalu, ale jistě stává tradičním otvírákem podzimní klubové sezony v karvinském klubu Hard Cafe. Letos tomu tak bylo již počtvrté. Metaluchtiví fandové se mohli těšit hned na šestici skupin, které nabízely bohaté a chutné menu, řekněme od melancholického metalu až k pořádně brutálnímu grindcoreu. Největším tahákem letošního ročníku byli dozajista legendární thrasheři z Mladé Boleslavi Debustrol, prostor ale dostaly i kapely, které tolik v povědomí běžných posluchačů (nepočítám-li mezi ně místní undergroundové fanatiky) nejsou.

Cells

Slovenskou thrashmetalovou formaci CELLS jsem do této akce prakticky neznal. Pár poslechů na serveru Bandzone mi ale naznačilo, že by se mohlo jednat o velmi slušnou porci thrashové nadílky, takže jsem byl skutečně zvědav, jak se předvedou naživo. Bylo trošku zarážející, že se na pódiu objevili pouze dva členové skupiny, nepočítám-li obsluhu automatického bubeníka. Doprovodný kytarista a zpívající basák se sice snažili, co to šlo, ale návštěvníky klubu k bujarému veselí pod pódiem nepřiměli. Věřím ale, že v pozdějších hodinách by rozhodně fandy do varu dostali, protože neprotřepat si hlavu u coverů jako Bloodline (Slayer) nebo Slave New World (Sepultura) by byl prostě hřích. Vlastní tvorba Cells ale také rozhodně stojí za poslech. Po vystoupení jsem prohodil pár slov s kytaristou Danem Jr., který mi podrobně vylíčil momentální problematickou situaci v kapele. Do konce roku ale mají muzikanti v plánu vydat nové CD, takže se snad začne blýskat na lepší časy.

Cutting Embryo

Když se při zvukové zkoušce následujících CUTTING EMBRYO ozval zvuk zboostrované baskytary, bylo všem jasné, že tady přestává legrace, i když ne tak docela. Trio místních mladých grinderů do toho šláplo skutečně hodně brutálně. Oba kytaristé mučili své hlasivky neskutečným způsobem, přes typicky grindový ječák a deathový growling se dostali až k velmi hlubokému murmuru, vytaženému snad až odněkud z paty. Klasický grindcore kombinovali místy i se špetkou deathcoreu. Jedna brutální pecka následovala druhou, takže jsem ani nestihl spočítat, kolikže songů ten den odehráli, ale málo jich rozhodně nebylo. Nutno podotknout, že Cutting Embryo jsou zároveň i velkými recesisty, což je patrné již z některých názvů jejich skladeb, z nichž si namátkou vzpomínám třeba na Konzumace žlutého sněhu, Stav ochlupení v zimní sezoně nebo Decentně počuraná paní.

Elementa

Následující ELEMENTA se striktně nedrží jen nepsaných heavymetalových pravidel, ale sem tam zabrouzdá i do power/speedmetalových či atmosféričtějších vod. Z původního kytaristy Víti Niedomy se vyklubal velice schopný vokalista, který je tím správným tahounem kapely a dokáže dobře komunikovat s publikem, takže mu nedělá problém zapojit fanoušky do kdejaké podpódiové aktivity. Docela mě překvapilo, když jsem se dozvěděl, že se zpívání věnuje teprve dva roky. Sem tam se v jeho projevu možná objeví nějaké ty chybičky, ale rozhodně se do toho nebojí opřít, a když tak učiní, dozajista zpozorní i mistr Bruce Dickinson, jemuž je hlasové zabarvení Víti nejvíce podobné. I muzika samotných Iron Maiden není Elementě jistě cizí, určité pasáže mohou tuto heavymetalovou legendu poněkud připomínat, ale klávesy a procítěná kytarová sóla Honzy Nogy jim dodávají atmosféričtější náladu. Navíc to umí rozbalit i v rychlejších skladbách v typicky speedmetalovém duchu.

Euthanasia

S pořádnou porcí doommetalové melancholie dorazila EUTHANASIA ze sousedního Havířova. Jejich hudba plná zádumčivé atmosféry, obohacená určitými prky řekněme lidové kultury, mne vždy 'pohltí' a nejinak tomu bylo i zde. Po chvíli jsem se nechal, přiznávám že lehce nekriticky, unášet na vlnách jejích melancholických tónů, které doslova prostupovaly každým kouskem mého těla. Je velká škoda, že šlo o poslední vystoupení kapely v sestavě s klávesistou Luckou, která vždy tak nějak rozjasňovala potemnělou atmosféru na pódiu. Vzhledem k tomu, že Euthanasia měla ten večer v plánu ještě jedno vystoupení v Ostravě, odehrála svůj set poněkud rychleji, takže nakonec zbyl čas i na přídavek v podobě nejdelší skladby Shořel jsi v jejím těle, což byla pro mnohé pomyslná třešnička na právě naservírovaném melancholickém dortu.

Old

Jako předposlední se na scéně představili pořádající thrasheři OLD. Vůdčí osobnost kapely a zároveň hlavní pořadatel akce Rosťa 'Chrosťa' Kosmák po určité osobní anabázi, kdy se odstěhoval do Pardubic, aby se po čase opět vrátil zpět do Karviné, nejen obnovil činnost Old se svým bratrem ve zbrani, baskytaristou 'Soptíkem', ale rovněž přichystal právě další ročník Old Metal Festu. Po nezbytném nazvučení to pánové rozjeli hezky od podlahy. Místní fanoušci mají kapelu dokonale zmapovanou, takže songy jako Tankard, Šedá zóna, Žádné slitování či hromadně vyřvanou …tak se neposer zpívali společně s kapelou a divokou jízdu si tak náramně užívali. Posilou formace se na postu bubeníka stal 'DiGaZ', pro něhož byl dnešek prvním vystoupením v nové roli. Přestože jsem v jeho výkonu zaslechl drobnější chybičky, myslím, že do kapely zapadl dost dobře a s přibývajícími koncerty bude jen a jen lepší. Po odehrání svých klasických pecek neopomněli Old ani na tradiční závěrečný cover Törru Made In Hell.

Debustrol

Vrcholem večera byli samozřejmě DEBUSTROL, kteří všem přítomným dokázali, že Peklo takhle zní, jak napovídá název songu z jejich posledního alba Rwanda. Samozřejmě kromě nových skladeb, jako je titulní Rwanda nebo naprosto devastující a hutná Vůdce je vůl, zazněly i léty pověřené hity jako Údolí Hádu, Vyznání smrti, Umučená nebo tradiční, dneska už vlastně taková dvouskladba Antikrist/Protest. Rozhodně nemohl chybět ani Masoterian, v němž přišla na řadu neodmyslitelná motorová pila. Když jsem viděl Kolinsse mávat s motorovkou u proklatě nízkého stropu klubu, myslel jsem, že z něj udělá kůlničku na dříví, ale naštěstí se tak nestalo, i když jeden lehký zářez si neodpustil. Fanoušci se během setu náramně bavili, někteří se dokonce pokoušeli i o stage diving. Ten se jim ale příliš nedařil, protože takové výkony dav vesměs nečekal a nechal odvážné skokany padat rovnou na podlahu či v lepším případě urputně pařící jednotlivce, kteří díky svému vytržení nevěnovali skokanům přílišnou pozornost. Docela to zavánělo úrazem, ale budiž...

Výběr kapel byl letos hodně dobrý a atmosféra v klubu s přibývajícím časem hezky gradovala. Ani na zvuk si určitě nemohl nikdo příliš stěžovat, především u Oldu a Debustrolu byl jaksepatří agresivní, a přitom i poměrně čitelný. Zklamáním mohla být pro organizátory menší účast fandů: letos dorazilo 130 platících, loni něco kolem 200. Že by se ekonomická krize pomalu vkrádala i do peněženek příznivců dobré muziky? Snad nebude mít tento trend delšího trvání a příští ročník Old Metal Festu bude mít rekordní účast.

Debustrol


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Reportáže:
Guns N' Roses, Sebastian Bach, Avenged Sevenfold

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.07 sekund