ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


LUCIE
  – EvoLucie

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Faith No More, Firewater
Publikoval: JO - Neděle, 27.09. 2009 - 02:36:23
Rubrika: Reportáže

FAITH NO MORE, FIREWATER
17. srpna 2009, Praha, Tesla Arena

Text: František Kovač
Foto: Jiří Rogl

Comeback americké ostentativně neortodoxní, apriori progresivní 'rockové' formace FAITH NO MORE po více jak jedenáctileté odmlce, má – na rozdíl od mnoha jiných – rozhodně smysl. A to ať už ho nazíráme prizmatem svébytně uměleckým nebo obecně komerčním. Zjednodušeně řečeno, faktem dokazujícím první polovinu mého tvrzení, byl samotný hudební obsah show pětice ve složení Mike Patton - Jon Hudson - Bill Gould - Mike Bordin - Roddy Bottum; neoddiskutovatelným argumentem, podporujícím naopak druhou část výše uvedeného, byla absolutně vyprodaná pražská sportovní hala, jejíž kapacita byla v průběhu příprav koncertu několikrát pomyslně přifouknuta (původně mělo být pódium umístěno v polovině sálu).

V rámci aktuálního Reunion tour se pochopitelně obecně očekával důkladný průřez dosavadní tvorbou skupiny. Čemuž bylo rozhodně učiněno za dost. Forma, jíž kapela své legendární pověsti dostála, byla ovšem místy doslova dech beroucí. Na první pohled, kdy hudebníci ladně nastupují na scénu ve slušivých společenských oblecích, vše vypadá – dle obligátního mínění těch komercí zaslepených návštěvníků koncertu – 'v pořádku'. I první skladba, jemná předělávka Peaches & Herb s příznačným názvem Reunited, do tohoto schématu vkusně zapadá. Pak se ovšem země rozestoupí, nebesa se prorvou a vypukne peklo!
Ústřední postavou celého spektáklu je pochopitelně osobitý zpěvák a frontman Mike Patton. Jeden mikrofon má zaražený v krku, druhý mu kolem něj visí na kabelu. Oběma rukama trápí svůj pódiový vocoder. Zběsilé taneční kreace ani megafon samozřejmě nemůžou chybět. Zkušenosti, které načerpal a vstřebal po rozpadu mateřské formace v souborech Mr. Bungle, Fantomas, Tomahawk i na vlastní sólové dráze, povyšují původní tvorbu FNM o několik (šíleně) kvalitativních pater nahoru, směrem k absolutní dokonalosti. Byť za cenu, že ona veskrze originální 'zvěrstva' nemůže fanoušek odkojený MTV pochopit, natož akceptovat jako pozitivní.

Hudebníky, jež má Patton v zádech, vede naprosto zkušeně kytarista Jon Hudson, byť do kapely nastoupil až v roce 1996 a nahrál s ní jedinou studiovou nahrávku (Album Of The Year, 1997). Fakt, že se mu takové osobnosti jako baskytarista Billy Gould a bubeník Mike Bordin nesnaží nikterak přerůst přes hlavu a hrají mnohem více ve prospěch celku než sami na sebe, jen potvrzuje smysluplnost a – především – opravdovost tohoto reunionu.
Kdo měl to štěstí, viděl pražský koncert na vlastní oči a není úzkoprsý zastydlík, dá mi jistě za pravdu: Faith No More mají ve své aktuální obnovené podobě rozhodně co říci!

Playlist: Reunited, From Out Of Nowhere, Land Of Sunshine, Caffeine, Evidence, Surprise! You're Dead, Last Cup Of Sorrow, Poker Face, Chinese Arithmetic, Easy, Midlife Crisis, Epic, RV, The Gentle Art Of Making Enemies, King For A Day, Ashes To Ashes, Be Aggressive, Just A Man, Chariots Of Fire/Stripsearch, Digging The Grave, Pristina.

Text: Jan Martinek
Foto: Jiří Rogl

Faith No More. Naprosto jedinečná kapela, složená z výjimečných (a výstředních) osobností, která ovlivnila spousty dalších hudebníků na generace dopředu, je zpátky. Sice se říkalo, že se rozhádaní géniové už nikdy nedají dohromady, ale kdo je poučen z historie, ví, že v případě rockových kapel se nikdy nesmí říkat nikdy. Ekonomické tlaky mohou někdy fungovat, i když máte – jako Mike Patton – padesát tisíc hudebních projektů, navíc není vyloučené, že si Faith No More, dnes šedivějící pánové v letech, prostě chtěli zase spolu jen tak zahrát. A to v sestavě, která natočila 'Masaryka', totiž oficiálně poslední CD Album Of The Year. Proto se na postu kytaristy opět představil Jon Hutson, a nikoliv zakládající člen Jim Martin – a to je dobře, protože by jinak diváci přišli o písně ze dvou posledních alb. Dvojnásobná by to byla škoda v případě geniální desky King For A Day... Fool For A Lifetime z pětadevadesátého!

Těžko spočítat, na kolika koncertech už ve 'Sportovce', x-krát přejmenované, nyní tedy Tesla Areně, má maličkost vlastně byla. Jisté je, že si ji tak našlapanou snad nepamatuji. Atmosféra byla tedy zaručena, další nepříjemné faktory z toho vyplývající – šílené vedro, vydýchaný vzduch – ovšem také. Předkapela FIREWATER se snažila, seč mohla, leč svou kombinací balkánsko-cikánské dechovky a punk’n’rollu příliš nezaujala. Všichni se zkrátka tak moc těšili na hlavní hvězdy! Okolo deváté mohla tedy show začít. Která jiná kapela by měla odvahu začít koncert na svém reunionovém turné písní Reunited? "Reunited, it feels so good," pěl kabaretiér Mike Patton v této soulové cover verzi, vycházkovou hůlčičku v ruce, a diváci měli otevřená ústa překvapením. Jenže pak začal nářez From Out To Nowhere – a pravé peklo vypuklo.

Nikdo asi nedokáže přesně definovat, co FAITH NO MORE vlastně hrají za hudební styl. Podmanili si totiž všechny žánry, znásilnili je dle své libosti a přetvořili k obrazu svému. Proto mohou vedle čistého popíku zahrát metal jako vyšitý. Pražský koncert nenechal nikoho na pochybách, na čem vlastně jejich hudba stojí – je to zpěvák, křikloun a deklamátor Mike Patton, šílený génius, muž mnoha tváří, hlasů a podob, přičemž celou dobu, kdy se na pódiu vtělí do jedné osobnosti, pak do druhé a do třetí, máte pocit, že to vlastně na vás jen tak hraje. "Máte tady rádi fotbal? Myslím kopanou. Vím, že vaše země stojí za hovno, ale to je OK," častoval Mike s uličnickým smíchem v očích místní publikum a ani jednou nedal najevo, kdy ho můžeme brát vážně. Své spoluhráče odsoudil do rolí usmívajících se statistů. Kapela sypala z rukávu jednu pecku za druhou, přičemž Midlife Crisis, Epic, Easy a Evidence – několik důvodů, proč si tenhle výstřední cirkus zamilovalo mainstreamové publikum – zazněly už v polovině koncertu, který i s dvaceti kousky mohl být ještě delší. Finále ovšem bylo i tak. Škoda že v závěrečné pasáži skladby Just A Man nechal Patton neprozřetelně zpívat diváky, kterým přirozeně vynechal hlas v momentě, kdy na ně Mistr namířil mikrofon, a ona nádherná gradace studiové nahrávky se kamsi vytratila, a dát po vypalovačce Digging The Grave ještě poněkud rozvláčnou Pristinu bylo možná dramaturgickým omylem – i když zrovna Faith No More, kterým není a nikdy nebylo nic svaté, si to mohou dovolit.


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Reportáže:
Guns N' Roses, Sebastian Bach, Avenged Sevenfold

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.06 sekund