ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E
  A N K E T Y

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


WOLFARIAN
  – Beyond The Ninth Wave

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Illegal Illusion – Veto
Publikoval: JO - Úterý, 22.09. 2009 - 00:27:00
Rubrika: Recenze

ILLEGAL ILLUSION – Veto
Redblack & Pohoda Records / 21:18

Novým pětipísňovým EP, vydaným na krásném dvanáctipalcovém vinylu, se připomíná nikdy zcela nedoceněná formace Illegal Illusion ze severomoravského Bílovce. Poslední dva členy původní sestavy, zpívajícího kytaristu Jiřího Bialíka a bubeníka Michala Sobotku, už nějaký čas doplňuje bratrské duo Matěj (kytara) a Michal (basa) Kudělovi, a personální stabilita (v minulosti tomu tak zdaleka nebylo) kapele zjevně svědčí. Tato deska budiž jednoznačným důkazem.
Celkem logicky pokračuje zhruba někde tam, kde Illegal Illusion skončili na minulém albu Under The True Color (2007). To znamená ve sféře tvrdšího indie rocku či alternative rocku – přičemž slovo 'alternative' musíte chápat v jeho zámořském významovém pojetí, protože v našich podmínkách se alternativní hudbou většinou myslí něco značně odlišného. Ale když už jsme u těch škatulek: tvorba Illegal Illusion je velice výrazně poznamenaná i tím, čemu se v minulém desetiletí říkávalo emocore. Což opět bylo něco dočista jiného, než muzika, kterou odrostlejším dětem a pubescentům způsobují první orgasmy dnešní většinou dost legrační 'emo' hrdinové...
Řečeno jinak – tím, o co kapele při jejím uměleckém snažení jde, je především specifické vyjádření všemožných emocí a nálad. Mimořádně sugestivní atmosféru mají jak tu melancholičtější a poklidnější, onde ostřejší hudba (s těmi opravdu agresivními pasážemi by mimochodem nemuselo být až tak šetřeno), tak navýsost pozoruhodné abstraktní texty (viz třeba překlad části písně Breathing In: "V mém hrdle – spousty rukou / všechny s tváří – navzájem nevidí se / pláčou nahlas – navzájem neslyší se / volám tě a nemám čím... Přísahali jsme lží na lež / posvátně a bezelstně / o zprávě z druhé strany / o prvním z nás") a Bialíkův nesmírně naléhavý vokální přednes. Naléhavost je vůbec možná nejzákladnějším, respektive nejdůležitějším principem tvorby Bíloveckých. Občas se tu však na rozdíl od dřívějších počinů této kapely objeví až nečekaně vstřícné melodické motivy, které působí jako vítané 'zlidštění' ne úplně jednoduše stravitelné produkce Illegal Illusion. Bez zaváhání si tuhle formaci definitivně troufám označit za naprosto originální (kolik takových v tuzemsku máme?) a nečesky znějící!

Petr Korál

www.illegal-illusion.com


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Recenze:
Jet Black - Demo 2005

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.05 sekund