Inzerce

ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


LUCIE
  – EvoLucie

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Bob Dylan – Together Through Life
Publikoval: JO - Úterý, 23.06. 2009 - 16:14:54
Rubrika: Recenze

BOB DYLAN – Together Through Life
Columbia/Sony Music / 45:33

Jako už několikrát ve své téměř padesátileté kariéře pocítil letos na jaře Bob Dylan nutkavou potřebu upustit svému momentálnímu tvůrčímu přetlaku, vyvolanému mimo jiné poptávkou francouzského režiséra Oliviera Dahana po titulní skladbě k jím připravované road movie My Own Love Song. Díky tomu vznikla velmi rychle a živelně jeho v pořadí již třicátá třetí studiová nahrávka Together Through Life, s níž máme právě tu čest.
Hned na první poslech je zřejmý onen kontrast s řadou jeho starších nahrávek, jejichž přípravy a nahrávací frekvence nebraly konce, jelikož se Dylan zcela záměrně piplal s každičkou notou, řešil každé jedno slovo textu, cizeloval každý separátní zvuk svých i doprovodných nástrojů. Na Together Through Life se naopak v masivním měřítku (až na jednu jedinou píseň) spolehl na textařskou výpomoc dávného přítele Roberta Huntera, někdejšího kmenového autora skupiny Grateful Dead, s nímž naposledy spolupracoval na dvojici skladeb pro album Down In The Groove před jedenadvaceti lety, a doprovod své klasické koncertní sestavy, doplněné pouze o dvojici hostů – Davida Hidalga z Los Lobos (akordeon, kytara) a Mika Campbella z Heartbreakers Toma Pettyho (kytara, mandolína). První zmíněný fakt má přitom za následek určitou ironickou rozvernost a rozšafnost celého alba, druhý pak zase ucelenost a přímočarost hudebního výrazu nahrávky.
Legendární, letos osmašedesátiletý stařík s knírkem sňatkového podvodníka si holt zase jednou vyhodil z kopýtka, fanfarónsky nahrál řadovku během pár dní téměř na první dobrou, a – světe div se – nejedná se o žádný zmetek či nedomrlou bleduli. Tenhle pán totiž, na rozdíl od mnoha jiných, dobře ví, co si může dovolit. Ostatně řeč čísel mluví jasně a srozumitelně: CD Together Through Life se ihned po své emisi dostalo do čela amerických i evropských žebříčků prodejnosti; což je například ve Velké Británii poprvé od roku 1970 a alba New Morning.
Přes vše výše uvedené ovšem novinka nikterak dramaticky nevybočuje z linie nastolené trojicí předchozích skvělých alb, realizovaných v průběhu let 1997 až 2006, tedy Time Out Of My Mind, Love And Theft a Modern Times. Organickým základem všeho je totiž chicagská tradice nesmlouvavého blues (Dylan), zde vhodně nastavená často až brutálně dojemnou tex-mex romantikou (Hidalgo) a elektrizujícím rockem (Campbell). Ostatně jako spoluautor My Wife's Home je uveden Willie Dixon.
Pokud vám to všechno přijde málo a stále čekáte nějaké to opravdové překvapení, zkuste se zamyslet nad tím, zda jste od starého cynika Zimmermana čekali v téměř sedmdesáti letech šťavnaté pecky o lásce.
Bezstarostnost desetipísňového celku, na němž si Dylan prostě zpívá a hraje, podtrhují fotografie na přední i zadní straně obálky. Dvojice brooklynských teenagerů v předpokládatelné pozici na zadním sedadle automobilu (Bruce Davidson, 1959) i odpočívající balkánská cikánská kapela (Josef Koudelka, 1965).

František Kovač


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Recenze:
Jet Black - Demo 2005

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.06 sekund