ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


LUCIE
  – EvoLucie

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Free Tibet
Publikoval: JO - Úterý, 09.06. 2009 - 00:44:47
Rubrika: Reportáže
Visací zámek

FREE TIBET
7. 4. 2009, Praha, Lucerna Music Bar

Text: František Kovač
Foto: František Kovač

Jsem hrdý na to, že jsme měli s naším magazínem Rockshock zase jednou možnost podpořit dobrou věc, konkrétně letošní charitativní koncert Free Tibet, a že jsme tak také učinili. Text níže je tak z pochopitelných důvodů více než kritickou reportáží informačním souhrnem z této akce, která se uskutečnila 7. dubna ve velmi slušně zaplněném pražském Lucerna Music Baru.

"Tibetská kultura, náboženství, jazyk a identita dnes odumírají. Tibeťané pod nadvládou Číny upadli do takové bídy, že zažívají peklo na zemi." Těmito slovy připomněla Jeho Svatost dalajlama před několika dny padesáté výročí okupace jeho vlasti, ze které musel v roce 1959 odejít. Není to tak dlouho, kdy perzekuci a zákazy zažívala také česká kultura. Za minulého režimu byla mnohým znemožněna umělecká tvorba či její prezentace a další byli pro své přesvědčení dokonce vězněni. Skupina Visací zámek proto podnítila protestní charitativní koncert s názvem Free Tibet 2009 a oslovila se žádostí o participaci domácí hudebníky a skupiny napříč žánry.

Létající koberec

Celý večer otevřel s úderem šesté večerní dámský sextet MALEEDIVY, zkušeně se pohybující v ranku world music, nezapírající ani svou minulou inspiraci reggae, ska či soulem. JESUS OM v čele s dvojicí skvěle sladěných křiklounů Lenka Suchánková – Kamil Foit naopak postupně se zaplňujícímu sálu naložili řádnou porci emo hardcoru. Vyšponovanou náladu pak zase, přesně v rámci zamýšlené dramaturgie, sázející na svébytný mix všemožných žánrů a performancí, zlehka uhladil, respektive povznesl již čtrnáctiletý étericky etnický LÉTAJÍCÍ KOBEREC s nástrojovým arzenálem čítajícím darbuku, buben Anchor, djembe, dundun, kenken, brumle, shakers či didgeridoo. Letití příbramští pankáči E!E dostáli své nevázané pověsti, když při nástupu na scénu kytarista Petr 'Bakča' Bakalerov lakonicky sdělil, že si nestačil naladit kytaru, tudíž bude jen zpívat a svého strunného nástroje se pouze přidržovat, aby se v textech neztratil. Pod kotel řádně rozvášněných emocí pak ještě přiložili bratři v pogu NVÚ.

PPU

Následující hodinovka patřila undergroundové legendě z nejzásadnějších PLASTIC PEOPLE OF THE UNIVERSE v aktuálním složení Pepa Janíček (klávesy, zpěv), Vratislav Brabenec (saxofon, klarinet, zpěv), Jiří Kabeš (viola, zpěv), Joe Karafiát (kytara, zpěv), Ludvík Kandl (bicí, zpěv) a Eva Turnová (baskytara, zpěv) – tedy již bez vyloučeného Ivana Bierhanzla. Dámská odpověď na PPU se jmenovala, tehdy v dobách zlých i dnes, Dybbuk, respektive ZUBY NEHTY. Svolavatelé akce, kterou korunoval sám Jan Haubert slovy "Čína dneska prohrává!" respektive "Zahrajeme tu pár písní na podporu Tibetu, neboť se domníváme, že tamní lid je veskrze punkový. Tedy každopádně více, než ten čínský.", VISACÍ ZÁMEK, měli na scéně logicky největší prostor, navíc neplánovaně natažený o další cca čtvrt hodinu, v níž měli původně vystoupit společně s Monikou Načevou, toho času žel (neplánovaně) ve stavu nemocných. Subjektivně viděno, byla to největší jízda večera jak vylučovanou energií, tak zvukem a koneckonců i podporou fanoušků. Poslední klidnou chvilku pak návštěvníkům zprostředkoval JIŘÍ SCHMITZER se svou akustickou kytarou a snítkou břitkých popěvků. Závěr totiž obstarali HC/crossoveroví úderníci MICHAEL'S UNCLE a rock-big-band KRÁSNÉ NOVÉ STROJE.

Jiří Schmitzer

Všichni zúčastnění pochopitelně vystoupili bez nároku na honorář. Po odečtení nezbytných výdajů na propagaci, dopravné a nájem sálu činí výtěžek koncertu 58 495 Kč. Tuto částku využije občanské sdružení Potala na podporu následujících tří projektů: vzdělání a pracovní příležitosti pro tibetské nomády v severovýchodním Tibetu (Amdo), obnovu tibetských klášterů a vzdělání mladých mnichů přímo v Tiberu, vybudování kliniky a školicího střediska pro tradiční i západní medicínu v odlehlé horské oblasti Nepálu Dolpo (při hranici s Tibetem).

Myslím, že se dobrá věc podařila a nezbývá než ji zopakovat. Výsledek jistě stojí za to. Díky všem!

E!E

N.V.Ú.


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Reportáže:
Guns N' Roses, Sebastian Bach, Avenged Sevenfold

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.04 sekund