inzerce

ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


MARCO MENDOZA
  – Viva La Rock

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Mirka Valenty

Osobní web Luboše Hnáta

Abax – Flashback (The Best Of Demos 1989-1994)
Publikoval: JO - Pondělí, 16.03. 2009 - 00:06:26
Rubrika: Recenze

ABAX – Flashback (The Best Of Demos 1989-1994)
Abax & Underground Records / 64:10

Podtitul tohoto disku říká téměř vše. Před časem znovu k životu probuzená pražská metalová formace Abax – její hibernace trvala víc než dvanáct let! – se rozhodla nejdříve vyrukovat se zbrusu novým materiálem (výsledkem bylo vloni vydané EP Zlatej ráj) a následně potěšit i pamětníky tímhle vzpomínkovým nosičem. Patnáctiskladbová kompilace obsahuje skladby ze všech pěti někdejších kazet Abaxu. Prvním počinem bylo v roce 1989 demo Zkrocení Slunce (tehdy se v sestavě tvořené jinak 'zajíci' nacházel i zkušený kytarista Rudolf Rožďalovský, bývalý člen Arakainu a Orientu). Následovaly snímky Divadlo vášně (1990 – v té době Abax na pár měsíců posílil rovněž Rožďalovského bývalý kolega Jindřich Pavlišta, předtím i potom dlouholetý tahoun a basový motor Orientu), Noční přízrak (1991), New Face (1992) a Na jehlách (1994). K tomu byla přidána ještě jedna ukázka z živé nahrávky z roku 1990 Live Slaný.
Pamětníci jistě mohou nad výběrem skladeb diskutovat a třeba hořekovat, že ta a ta věc chybí a že některou jinou by pro změnu klidně oželeli – jenže tomu se u podobně koncipovaných počinů prostě nelze vyhnout. Na místě není ani případný postesk nad sotva průměrnou zvukovou úrovní CD: důkladný remastering sice udělal co se dalo, ale kde nic není… však to znáte. Ty nahrávky nevznikaly v žádném profi studiu, a tak je to potřeba brát.
Abax nikdy nebyla v rámci české metalové scény nějaká naprosto zásadní skupina, přesto zůstává neprávem poněkud nedoceněná a tím pádem i pozapomenutá. Přitom právě tohle cédéčko, nebo přinejmenším aspoň některé skladby z něj, lze brát jako důkaz nesporné kvality a invence v daných hudebních mantinelech. A zároveň je zajímavé pozorovat postupný vývoj téhle kapely od heavy/power metalu (s občasnými speedovými výlety) k druhdy aktuálnímu hardcore/crossoverovému pojetí. K této poměrně radikální změně došlo po odchodu zpěváka Petra Varhaníka (ano, dnešní 'český Rob Halford' neboli frontman pražského Judas Priest Revivalu) a následnému ořezání sestavy pouze do tříčlenné podoby, což se datuje od časů demáče New Face.
Dnešní Abax se však obloukem vrátil k tomu, s čím před vice než dvaceti roky začínal. A jsem upřímně zvědav, jakým směrem se jeho další hudební kroky budou ubírat.

Petr Korál


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Recenze:
Jet Black - Demo 2005

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) František Kovač + Rockshock, 2005 - 2011: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.06 sekund