ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E
  A N K E T Y

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


WOLFARIAN
  – Beyond The Ninth Wave

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Phonetix – Fénix
Publikoval: JO - Pondělí, 12.01. 2009 - 23:56:04
Rubrika: Recenze

PHONETIX – Fénix
vlastní náklad / 58:29

Ať si o mně myslí ortodoxní rockeři co chtějí, ale klidně přiznávám, že jsem měl svého času velikou slabost pro českobudějovickou novoromantickou legendu Oceán. A možná i proto trpím náklonností také pro skupinu, pro kterou byl Oceán zcela zjevně přinejmenším v začátcích významnou inspirací a už drahná léta si klestí cestu podobným směrem, jakým se na přelomu 80. a 90. let ubírali Petr Muk, Petr Kučera a bratři Vozáryové.
Pravda, rané nahrávky Phonetixu (první demo Ostrov nadějí nese vročení už 1992!) působily ještě značně neumětelským dojmem. Ale nikdo učený z nebe nespadl, že ... a novinka je doposud patrně nejpřesvědčivějším počinem v celé diskografii souboru, do níž patří i jediné oficiální album Phantasia (1996).
Mimochodem, byť jen pálené, vyhlíží CD Fénix po všech stránkách absolutně profesionálně – přesto o něm skupina samotná hovoří jako o demu, zatímco jiní kdejaký amatérský výpalek označují za regulérní album. Také tahle skromnost a vstřícný přístup k fanouškům (viz závěr recenze) jsou dalšími důvody, proč mi je Phonetix sympatický. Hlavní je ovšem samozřejmě kvalita jednotlivých písní. A ta je většinou nezpochybnitelná. Romanticky – jak jinak? – laděné texty sice místy klopýtají, zakopávajíce o naivitu a metaforickou neobratnost, ale ledacos zachraňuje celková uhrančivě povznášející atmosféra. Ústřední roli mají syntezátory a zdravě 'zanícený' zpěv Hynka 'Christiana' Holubce, ale na rozdíl od starších počinů tentokrát dostaly větší prostor i kytarové samply a především skladba Černá je noc je vážně docela nářezovka. Když se k tomu přidruží i opravdu silné melodie, není co řešit – nejlepšími důkazy jsou potenciální šlágr Města beze jmen a svým hlubokým smutkem očistná Až se nebe zeptá. Pravdou je, že ne všechno na tomhle demo-CD je skladatelsky jedinečné a minimálně tři nebo čtyři písně by zkušený producent nejspíš bez milosti vyškrtl, čímž by se výsledná kolekce stala kratší a silnější. Přesto jde o povedenou nahrávku, kterou si mimochodem můžete zdarma kompletně stáhnout na
www.phonetix.cz; na stránkách www.orion-models.com/agency/export/phonetix pak je rovněž bezplatně k mání dokonce i obal a potisk CD.

Petr Korál


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Recenze:
Jet Black - Demo 2005

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.04 sekund