ROCKSHOCK - www.irockshock.net
>>> VYHLEDÁVÁNÍ

Pokročilé vyhledávání


>>> HLAVNÍ MENU

  H L A V N Í   S T R Á N K A
  K O N T A K T Y   &   I N F O

  A K T U A L I T Y
  K A L E N D Á Ř   A K C Í
  VIDEO SHOCKPARÁDA

  R E C E N Z E
  R E P O R T Á Ž E
  F O T O G A L E R I E
  ROZHOVORY & PROFILY
  V Ý S L E C H
  SPEAK ENGLISH OR DIE
  S O U T Ě Ž E
  A N K E T Y

  U N D E R G R O U N D
  Z Á K U L I S Í
  S T O P   -   T I M E
  A R C H I V   Č L Á N K Ů
  PŘEHLED RUBRIK


  ROCKSHOCK NA FB

>>> P A R T N E Ř I

  N A Š I   P A R T N E Ř I

>>> RECENZNÍ TIP


WOLFARIAN
  – Beyond The Ninth Wave

Další recenze zde!

>>> VÝSLECH


Jan 'Skleník' Sklenář
Mirek Dvořák
Milan Hoffmann
Kečup
Loco Loco
Tonda Rauer
Pavel Pešata
Bobby Floutek
Jožin 'Nogando' Noga
Marek 'Mára' Dostál
Tom Wouda
Witch Hammer
Gate Crasher

>>> WEBY REDAKTORŮ


Osobní web Františka Kovače

Osobní web Jiřího Rogla

Osobní web Jiřího Olszara

Web redakčního spolupracovníka Pavla Bartase

Osobní web Luboše Hnáta

Dark Gamballe - Perpetuum Gamballe
Publikoval: JO - Úterý, 05.08. 2008 - 22:18:58
Rubrika: Recenze

DARK GAMBALLE - Perpetuum Gamballe
Redblack / 55:55

Podle vyškovských Dark Gamballe byste si pomalu mohli seřizovat čas. Důvodem je takřka strojová pravidelnost, s jakou vydávají svoje nahrávky přesně po dvou letech. Začali s tím v roce 1992 ještě coby deathmetaloví mladíci pod původním názvem Dark a každý sudý rok přidávají další exponát do své vybrané sbírky.
Ten nejčerstvější, v pořadí tedy už devátý (je to možné, jak to letí?), obsahuje dosud patrně největší porci elektroniky, ovšem ta nadále podniká nadmíru osobitý souboj s metalovými kytarami a spolehlivou živou rytmikou. Tedy souboj: ve skutečnosti se tyto složky nalézají spíš v družné a především absolutně funkční kombinaci. K tomu přičtěte typicky emotivní pěvecký projev Jirky Sedláčka řečeného '10' a jeho jako vždy zvláštní, ve své nejednoznačnosti mimořádně podmanivé texty. 'Desítka' tentokrát v jedné písni opět oprášil vlastní jazyk zvaný gambalština, ale jinak zůstává věrný mateřštině a podle mne dělá dobře. Obávám se, že verše jako "Ráno se budím a dívám se po stěnách / Zdí leze kámen a jde bydlet dolů k nám / Poznám ho z novin, často se promění / Má jméno tíha a už léta se mnou spí" (Kámen) nebo "O čem si povídají psi nezkrocení / O fenách, které jim chybějí? / Někdy se potkají, někdy spí sami / Ráno jsou znovu hladoví / Opilí na měsíc vyjí a někdy se mnou mluví / Pijeme spolu litry psího vína" (Psí víno) by v angličtině ani v jiném jazyce možná tak nevyzněly.
Perpetuum Gamballe je naprosto přirozeným pokračováním minulých desek, a přesto je zase – přinejmenším pocitově – trošku jinde. Tvorba Dark Gamballe je totiž už od časů druhého alba Zyezn Gamballe & Mantal World až neuvěřitelně kontinuální a přitom se v podstatě neopakuje. Pravda, poslední dvě alba Superstar a Bonboniera už mi přišla svou hudební invencí trošičku unavenější (třebaže někteří kolegové mají zásadně odlišný názor), ale s novinkou jako by skupina nabrala nový – kolikátý už? – dech.
Perpetuum Gamballe je vyrovnaná a přitom velice barevná kolekce a skladby jako Výprask, Maestro kvér, Zlatonoš, Oceán, ponurý Kámen nebo Psí víno s nádherně melodickým refrénem jsou prostě jedním slovem skvělé!

Petr Korál


 
>>> ODKAZY

  Prohledat rubriku

  Najít další články autora

 Nejčtenější článek rubriky Recenze:
Jet Black - Demo 2005

>>> MOŽNOSTI

 Vytisknout článek Vytisknout článek


  Diskutovat o tématu


   Sdílet článek...
 


Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.
ROCKSHOCK - www.irockshock.net

(c) Jiří Olszar + RockShock, 2005 - 2018: texty, grafické prvky, přizpůsobení systému United-Nuke, serverová a portálová administrace. Všechna práva vyhrazena.
ISSN 1804-3046. Další publikování nebo jiné šíření obsahu serveru je bez předchozího výslovného souhlasu provozovatele zakázáno. Za obsahovou správnost a právní
bezchybnost publikovaných textů odpovídají výhradně uvedení autoři. Pokud není uvedeno jinak, pocházejí použité fotografie z archivů na nich zobrazených umělců.
Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena. Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.05 sekund