RockShock

Internetový rockový magazin

Insania přivezla GRRRotesky i do krnovské Kofoly

18. listopadu 2023, Krnov, Kofola Music Club

Text: Radim Bala
Foto: Radka Balová

Sobotní večer s kapelami Discordant a Insania byl v krnovském Kofola Music Clubu naplánován na osmou večer. První jmenovaná kapela je zde vlastně doma, byť tedy na této akci byla jako host; akce samotná totiž samozřejmě patřila hlavně brněnské Insanii. Pořadatelé akci umístili na malou stage s omezenou kapacitou a vlastně to tak bylo dobře. Lépe namačkat sto padesát lidí na malý plácek, než je košťaty shánět do houfu před pódium velkého sálu. Před osmou se skutečně sešel mini dav asi 120 osob v očekávání mise Insania v podobě koncertu v rámci GRRRotesky tour. Všemu ale byl předřazen výstup jiné party a té se chvilku budu věnovat.

Před časem zde bylo trochu psaní o festivalu North East Open Air. Zde jsem se prvně potkal s rAtanem a jeho kapelou tartarO:s. Tam mi povídal, že kočka, co jim hraje v kapele na pozoun, hraje v té druhé na cello. Tehdy jsem si trochu klepal na čelo a moc nechápal. Vysvětlení jsem se dočkal velmi záhy. RAtan tedy přivedl do klubu na pódium svou druhou formaci DISCORDANT a bylo to moc zajímavé a zábavné. Zatímco tartarO:s jsou hodně pestří a multižánroví, Discordant přinášejí opravdu syrový core metal, ale zas trochu jinak. Obě kapely spojuje krom frontmana ještě jedna osoba. A tou je tedy žena, která v tartarO:s drží v rukou pozoun, zde pak cello. Ten syrový metal se souzvukem kytary a cella je fakt super a dobře se poslouchá. Pochopitelně tedy původně komorní atmosféra vzala rychle zasvé a jediné komorní, co v klubu zbylo, byl nástroj pro metal ne zcela typický (ačkoli vzpomeňte na finskou Apocalyptiku – i s celly se dá udělat solidní bordel…).

Na malé stagi je super, že je kapela v kontaktu s publikem, ale v případě rAtana jsem se trochu bál, že projde stropem pódia. Je to takový bláznivý zážitek jej vidět na pódiu, ty jumpy a kreace… holt na malé ploše musel ubrat. Pomohl si výletem za publikem a hned to vypadalo lépe. Nebudu zde jmenovat jednotlivé songy. Celé vystoupení se totiž opřelo o jednu hlavní věc a tou byla a je aktuální deska kapely. Skupině vyšla už v loňském roce a honosí se poněkud delším názvem The Bloody Origin Of Heaven And Lights Will Break Us Down To Hell. Album jako celek zní dobře a na živém vystoupení jsem si jejich muziku užil opravdu moc pěkně. Z aktuální desky předvedli něco přes polovinu a přidali dvě starší věci. Pokud budete mít někdy v budoucnu možnost se s Discordant setkat na koncertě, neváhejte zajít a poslechnout si je, opravdu nebudete litovat. Pokud by se vám nepovedlo je potkat na pódiu, koukněte alespoň na jejich stránky na FB nebo Bandzone, kde najdete k poslechu jejich songy a pár informací o nich samotných, a můžete si tak sami udělat obrázek o tvorbě.

Hlavní část večírku v Kofole nastala krátce po deváté a INSANIA i na malém pódiu a pro menší návštěvu odevzdala kompletní a výtečný výkon. Je opravdu super vidět a slyšet, že i takové kapele záleží na každém jednom fanouškovi, co přišel na koncert. Třeba už i to, jak se chovali k lidem v klubu dlouho před vystoupením. Bez nejmenších problémů si popovídali s kýmkoli, kdo je oslovil, a neodmítli ani fotku nebo podpis do alba. Prostě jsou to lidi jako každý z nás…

Oboustranně zábavné vystoupení se neslo v přátelské a příjemné atmosféře a postupně se dostalo na nové i starší věci. Frontman Petr ‘Poly‘ Pálenský velmi dobře pracoval s lidmi, a právě díky malému prostoru a blízkému kontaktu s publikem byl koncert tak trochu jiný, než obyčejně bývá vystoupení ve velkých sálech a s větší produkcí. Tady se dostalo i na opravdu osobní komunikaci s fanoušky během koncertu a tou nejhezčí častí pro mě bylo, když Petr věnoval pozornost malému (asi tak desetiletému) chlapci hned u pódia. Na jeho přání kapela vsunula do setu song, o který si řekl, a bylo vidět, že mu tím opravdu udělala radost.

V setu kapely samozřejmě musely zaznít její největší hity a publikum si spolu s kazatelem zanotovalo nejeden song. Nechyběly namátkou třeba aktuální klipovka Jedeme peklo, ale došlo i na jiné, třeba Nebe a Nietzsche, Ať kypí žluč, Haka starýho Nicka, Placatej svět nebo z přídavku trochu depresivní kousek Sfoukni za mě svíci a strhující závěrečná pecka U.R.DEAD, po níž se už kapela s publikem rozloučila. Z koncertu jsme si tak odvezli opravdu velmi hezký zážitek a taky něco málo fotografií, které najdete v přiložené fotoreportáži.

Turné Insanie samozřejmě ještě nekončí a lze se s nimi setkat i na dalších koncertech. Pokud máte zájem kapelu vidět a poslechnout si ji živě, stále platí, že informace najdete na stránkách kapely, Facebooku nebo Bandzone. Osobně se určitě budu těšit na další setkání s touto kapelou a přeju jí, ať ocenění její hudby nezůstane jen u těch už dříve získaných, ale ať se jí daří získat i další, nová. Stejně si ale myslím, že největším oceněním je pro ně potlesk spokojeného publika před pódiem a toho jim ze srdce přeju úplně nejvíc.


DALŠÍ REPORTÁŽE

Líbil se vám tento článek?

Zde jej můžete ohodnotit!

Průměrné honocení 5 / 5. Počet hlasů: 1

Zatím žádné hodnocení! Buďte první, kdo ohodnotí tento příspěvek.

Visits: 2187

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *